Zdroj: iStock

Najlepšie tipy odborníkov, ako sa rýchlo a účinne zbaviť molí v domácnosti

18. 01. 2022
Zdieľať

Šatové mole, podobne ako mole potravinové, nepatria ku tvorom, s ktorými by sme chceli zdieľať domácnosť. V obľúbenom oblečení vyhryzú diery, zanechávajú za sebou nepríjemné exkrementy a potravinové mole zase odhalíte ako krútiace sa larvy v cereáliách, sypkých potravinách, semiačkach, či v niektorých domácich predmetoch. Viete, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť?

Ako prvý nápad proti moliam mnohým určite napadne céder alebo naftalín. Ak sa ich skutočne chcete navždy zbaviť, uvažujte iným spôsobom, nie ako naše babičky. Základom je dôkladná očista domácnosti. Ak si v doma všimnete moľu, v prvom rade sa snažte zistiť, či ide o šatovú alebo potravinovú. Je to jednoduché – podľa miesta, kde sa nachádza. Potravinové mole sa skrývajú v sypkých potravinách v špajzách, komorách či zásuvkách, šatové predovšetkým v skriniach s oblečením.

Prečítajte si tiež
6 overených spôsobov, ako sa zbavíte rybičiek v domácnosti

Potravinové mole

Potravinové mole nájdeme najčastejšie v obilninách a suchom tovare ako sú cereálie, sušienky, ryža a iné skladované potraviny. V balíčkoch si môžete všimnúť nepríjemné drobné červy a vyletujúce dospelé jedince.

Potravinová moľa na cereáliách

Zdroj: iStock

Šatové mole

Šatové mole majú prirodzene radi skrine a šatníky, pri obžive sa spoliehajú na prírodné vlákna. Najviac im chutia ľan, vlna, hodváb alebo kožušina. Diery však môžete nájsť aj na syntetických materiáloch. Je to preto, že sa cez ne chceli prehrýzť k potrave vo forme prírodných tkanín či rôznych škvŕn. Je veľmi dôležité, aby ste do skríň nevešali špinavé oblečenie. Dokonca aj škvrny, ktoré nevidíte, napríklad od potu alebo od čírych nápojov, môžu časom pri skladovaní oxidovať a priťahovať hmyz. Okrem dier si môžete pri oblečení všimnúť obal z kukiel i výkaly hmyzu, ktoré vyzerajú ako veľké zrnká piesku.

Moľa šatová na textile

Zdroj: iStock

Krok č. 1: Očista

Prvým krokom, keď sa chcete zbaviť molí, je očista celého priestoru. Pripravte si igelitové vrece na odpad a vyhoďte všetky potenciálne kontaminované potraviny a vyneste ich z domu. Je vždy lepšie vyhodiť všetky otvorené potraviny, ktoré sa nachádzali v okolí kontaminovaných, a policu dôsledne vydezinfikovať. Miesto, kde ste našli potravinové mole, povysávajte, vrátane koberca, stien skrine, soklových líšt. Nezabudnite vrecko do vysávača hneď vyhodiť, pretože môže obsahovať vajíčka molí.

Larvy molí a dospelá moľa

Zdroj: iStock

Ak máte dočinenia so šatovými moľami, všetko (čo sa dá) operte pri vyššej teplote, umyte horúcou vodou a saponátom a nechajte vyschnúť. Ak máte sušičku, bielizeň po opraní vysušte na strednom stupni pri vysokej teplote, aby ste zabili larvy. Ak neviete určiť zdroj problému, zavolajte odborníkov.

Prečo nie naftalín?

Obľúbená metóda našich starých mám je na ústupe, pretože mnohí odborníci považujú chemikálie – naftalín, naftalén alebo paradichlórbenzén – za zdravotne škodlivé. Ideálnym spôsobom, ako nemusieť bojovať s moľami, je prevencia. Pod ňou rozumieme ochranu sezónneho oblečenia uložením do vzduchotesných vriec alebo škatúľ.

Prečítajte si tiež
Zbavte sa ich raz a navždy! Aké opatrenia najlepšie fungujú proti plošticiam?

Potraviny v špajze skladujte vo vzduchotesných nádobách. Získate bonus navyše: takéto skladovanie odrádza vlhkomilné plesne a iných škodcov (mravce a šváby). Oplatí sa však aj kontrola potraviny z obchodu ešte predtým, ako ho prinesiete dovnútra, pretože tak zvyčajne začína zamorenie – mole si prinesieme rovno z potravín. Pravidelne vysávajte, vetrajte a čistite.

Repelentný céder nie je trvalé riešenie

Cédrový olej proti moliam môžete vyskúšať, ale nespoliehajte sa naň ako na rýchlo fungujúci trik či trvalú nápravu. Olej z cédrového dreva môže síce zmierniť napadnutie tým, že poškodí malé larvy, ale už existujúce mole neodstráni a účinok postupne stráca na sile.

Nemusia byť len v špajze a v skrini

Okrem šatníka a špajze sa oplatí sledovať výskyt molí aj na iných miestach v domácnosti. Mole obľubujú napríklad aj vtáčie krmivo a semená. Šatové mole zase môžete nájsť aj vo vlnených koberčekoch, vypchatých zvieratách, v klavírnej plsti, či v starých bábikách so skutočnými vlasmi. Skontrolujte aj srsť domácich miláčikov.

Moľa šatová na textile

Zdroj: iStock

Ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť molí

  • Zmiešajte sušené (nadrvené) bylinky a nasypte ich do vrecka, ktoré môžete zavesiť kdekoľvek, kde máte oblečenie alebo jedlo.
    Dobre (i keď radšej ako prevencia) funguje kombinácia týchto
    bylín: levanduľa, bobkový list, klinček, rozmarín a tymian. Podobne pôsobia aj esenciálne oleje týchto vôní. Môžete ich zriediť a nastriekať na oblečenie alebo použiť v difuzéri.
  • Použite lepiace pásy proti týmto škodcom. Obsahujú feromóny, ktoré mole prilákajú a tie sa prilepia na povrch, odkiaľ už nedokážu uniknúť.
  • Zmrazte všetko oblečenie alebo veci, ktoré vykazujú známky prítomnosti molí. Nechajte ich v mrazničke najmenej 24 hodín.

Ako zabrániť moliam, aby sa dostali do vašich vecí?

  • Oblečenie z vlny alebo kožušiny si pred príchodom domov vonku vykefujte. Vajíčka molí môžu ľahko preniknúť do šatníka tým, že sa prilepia na tieto materiály. Vykefovaním môžete zabrániť tomu, aby sa larvy molí dostali do vašej skrine.
  • Skladovacie priestory na oblečenie a iné veci udržiavajte suché. Týmto škodcom sa darí vo vlhkom prostredí. Neskladujte veci v pivniciach, v garážach, vo vonkajších prístreškoch alebo v iných priestoroch, ktoré môžu byť vystavené zmenám počasia.
  • Používajte vákuové obaly.

Ako mole ovplyvňujú zdravie človeka?

Väčšina ľudí nepociťuje žiadne vplyvy prítomnosti molí na svojom zdraví. Väčšinou neprenášajú ani žiadne choroby, nespôsobujú žiadne reakcie. Larvy molí však môžu spôsobiť alergické reakcie alebo podráždenie, keď sa dostanú do kontaktu s pokožkou.

Prečítajte si tiež
Máte mravce v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinne, lacno a bez chémie

Niektoré larvy majú ostré ostne alebo chĺpky, ktoré spôsobujú svrbenie, šupinatú kožu, pľuzgiere, vyrážky, žihľavku a opuch. Niektoré larvy molí a dospelé mole tiež produkujú glykoproteíny z vonkajších látok, čo môže viesť k alergickým reakciám pri vdýchnutí.

Sabína Zavarská

Zdroj: goodhousekeeping.com, healthline.com

Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: mola potraviny škodce
Zdieľať článok

Diskusia