10 najvýraznejších trendov v oblasti centrálnych závesných svietidiel

19.03.2016  |     

Výberu centrálneho závesného svietidla spravidla venujeme najviac času. Môže ovplyvniť, ale aj úplne zmeniť náladu i charakter priestoru. Môže podporiť celkový dizajn alebo sa stať dominantným prvkom. Aké sú najvýraznejšie trendy v tejto oblasti?

Štýl 1 Nahé žiarovky

Zavesené po jednom, zoskupené alebo v zväzkoch – žiarovky všetkých veľkostí a tvarov plnohodnotne nahrádzajú tradičné závesné svietidlá a lustre.

Štýl 2 Tónované sklo

Na vytvorenie špecifickej atmosféry v priestore sa začal využívať trend farebného skla. Okrem obľúbených dymových odtieňov možno siahnuť aj po odvážnejších farbách a kombináciách.

Štýl 3 Zo steny

Dlhé ramená nástenných svietidiel, ktoré nahrádzajú lustre, sa čoraz častejšie používajú predovšetkým na osvetlenie jedálenského stola.

Štýl 4 Industriál

Továrenský štýl je v súčasnosti populárny najmä vďaka osvetleniu. V modernom interiéri môžu byť kovové tienidlá a lampy pokojne aj jediným prvkom tohto štýlu.

Štýl 5 Nadrozmerné

Jednoduché tvary nadrozmerných zväčšených svietidiel vnášajú do priestoru hravosť a slobodu.

Štýl 6 Prírodné

Prírodniny s mladistvým vzhľadom sú populárne pre schopnosť zjemniť moderné interiéry. Podstatou takýchto prvkov sú jednoduché vzory a základné geometrické tvary. 

Štýl 7 Materiálnosť

Odrazové a metalické osvetlenie nie je ničím novým, no do pozornosti vstupujú kúsky napodobňujúce netradičné materiály. Interiér ozvláštnia a rozžiaria.

Štýl 8 Minimalizmus

Ide predovšetkým o jednoduché líniové tvary a tyčové konštrukcie svietidiel, ktoré sa hodia do starostlivo vyberaných interiérov. Najlepšie vyniknú vo vzdušných, nepreplnených priestoroch. 

Štýl 9 Hebké

Textílie akoby uspôsobené na úplne iný účel sa stali obľúbenými tienidlovými prvkami. Závesné vankúše a lampióny sa výborne hodia na osvetlenie spální.

Štýl 10 Zväzky

Samostatne pomerne nezaujímavé, no v skupinke nápadité svietidlá sú jedným z najsilnejších trendov. Množením do trsov sa hodia na osvetlenie obývacej izby alebo jedálne. 

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky