Zdroj: Shutterstock

Zobrazil sa na umývačke riadu chybový kód? Možno je za tým zanedbaná údržba. Tieto veci pri nej nepodceňujte

12. 10. 2023
Zdieľať

Kuchyňa je miesto, kde máme najviac domácich spotrebičov a navyše ich používame každý jeden deň. Jej nezanedbateľnou súčasťou je aj umývačka riadu. Ten, kto ju raz vyskúša, už sa k ručnému umývaniu riadu nevráti (ak nemusí). Horšie je, keď sa pokazí alebo nefunguje, ako má.

Aby ste predišli neraz aj finančne náročným komplikáciám s pokazenou umývačkou, doprajte jej pravidelnú starostlivosť. Ak ju dostane, poslúži vám tak dlho, ako by mala – v priemere asi deväť rokov. Stačí na to pár jednoduchých úkonov.

1. Pravidelne čistite filter

Nie je to príjemná práca, pretože filter býva zanesený zvyškami potravín, ale je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby umývačka riadu fungovala hladko. Keď budete filter čistiť aspoň raz za mesiac, vyhnete sa potenciálnym problémom, ktoré môžu vzniknúť z upchatého filtra. Verte alebo nie, je to najčastejšia „choroba“ umývačiek riadu.

Muž vyberá filter z umývačky riadu.

Filter treba čistiť pravidelne, ideálne aspoň raz za mesiac. Zdroj: Shutterstock

Ak zanedbávate čistenie filtra, hromadia sa v ňom nečistoty a vzniká nepríjemný zápach. V konečnom dôsledku sa filter upchá. Udržiavanie čistého filtra pomáha umývačke riadu fungovať efektívnejšie a znižuje riziko, že sa zvyšky potravín dostanú hlbšie do stroja, čo už zaváňa veľkým a najmä drahým problémom.

Neviete, kde má vaša umývačka filter?

Nájdete ho na dne umývačky pod spodným košom – stačí vytiahnuť spodnú zásuvku a nájsť poklop, ktorý sa dá ľahko vytiahnuť. V ňom je umiestnený filter, ktorý môžete ľahko vybrať, opláchnuť pod horúcou vodou a vykefovať jemnou kefkou, aby ste odstránili mastnotu a špinu.

2. Spustite čistiaci cyklus

V bežných predajniach kúpite prípravky na čistenie umývačky, ktoré vložíte hore dnom do prázdnej umývačky a spustíte cyklus s najvyššou teplotou. Ideálne je čistiaci cyklus spustiť pred vyčistením filtra a následne dočistiť i ten.

Ako čistiť umývačku octom?

Dobrým a podstatne lacnejším prostriedkom na čistenie umývačky je ocot. Nalejte dve šálky octu do misky vhodnej do umývačky riadu, vložte ju do stojana v hornej časti a potom spustite najhorúcejší cyklus. Ocot pomáha odstrániť zafarbenie, zlikvidovať nepríjemný zápach a nahromadené nečistoty v potrubí. Prečítajte si však príručku k svojej umývačke riadu, pretože niektorí výrobcovia ocot používať neodporúčajú.

Detail na spodok umývačky pod košmi.

Ak už vaša umývačka nie je v záruke, oprava sa môže vyšplhať aj na niekoľko stovák eur. Pri starších typoch zvážte kúpu novej, úspornejšej. Zdroj: Shutterstock

3. Čo do umývačky nepatrí?

Aj keď existuje veľké množstvo vecí, ktoré môžete umyť v umývačke okrem riadu (skúsili ste niekedy takto vyčistiť napríklad chladničkové zásuvky?), ďalšie predmety sú do umývačky nevhodné, dokonca ju môžu poškodiť. Nikdy do nej nedávajte nič, čo by viedlo k upchatiu – napríklad popol z popolníkov, mäkké plasty, predmety natreté rozpúšťadlom alebo horľavou kvapalinou. Dbajte o to, aby vložený riad nebránil ostrekovacím ramenám v pohybe a aby nedeformoval stojany umývačky.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako vybrať kuchynský ostrovček a čo pri tom zvážiť

4. Neignorujte problémy

Aj keď sú len malé alebo sa prejavujú iba občas. Ak ignorujete malý problém, podporujete vznik väčšieho. Zlomené ostrekovacie rameno, poškodený košík či zle odtekajúcu vodu možno ľahko opraviť skôr, ako prerastú do vážneho problému. Výrobcovia umývačiek riadu ponúkajú náhradné diely, ktoré si ľahko vymeníte i sami, pri vážnejších chybách treba zavolať inštalatéra alebo servisného technika.

Frustrovaná žena sa chytá za hlavu pri umývačke riadu.

Nevhodná alebo zanedbaná starostlivosť o spotrebič môže spôsobiť veľké problémy. Zdroj: Shutterstock

5. Medzi cyklami nechajte dvierka pootvorené

Kedykoľvek je to možné, nechajte dvierka umývačky riadu pootvorené, aby sa dobre vyvetrala. To pomôže tesneniu udržať si tvar a zníži riziko zápachu či tvorby plesní.

6. Umývačku riadu používajte pravidelne

Ak chcete maximalizovať výkon a životnosť tohto šikovného domáceho pomocníka, spúšťajte umývanie riadov pravidelne aspoň raz za dva týždne. Zabráni to vysychaniu tesnení a nedovolí, aby si v umývačke našiel miesto nechcený hmyz.

Prečítajte si tiež
8 praktických rád do kuchyne v podkroví. Poučte sa z chýb, ktoré urobili iní

7. Používajte soľ do umývačky riadu

Špeciálna soľ do umývačky riadu pomáha zmäkčiť tvrdú vodu, preto sa neoplatí tento krok vynechávať. Voda s vysokým obsahom minerálov časom vytvorí nánosy, ktoré výrazne znížia životnosť umývačky.

Väčšina umývačiek riadu má kontrolku, ktorá vám povie, kedy je potrebné soľ doplniť. A v návode k umývačke nájdete presný spôsob, ako to urobiť.

Pridávanie špeciálnej soli do umývačky riadu.

Soľ v umývačke pomáha zmäkčiť tvrdú vodu, a tak zabrániť tvorbe nánosov. Zdroj: Shutterstock

8. Vyčistite tesnenie

Tesnenie na dvierkach umývačky riadu je nevyhnutné na to, aby voda nevytiekla na podlahu. Zvyšky nečistôt na tesnení však spôsobujú zápach a rast plesní. Nezabúdajte, že vlhkosť a teplo sú ideálnou pôdou pre rast baktérií. Prevenciou je čistenie dezinfekčným prípravkom raz za mesiac. Alebo použite roztok troch šálok vody a pol šálky octu.

Prečítajte si tiež
Viete umývačku riadu využiť skutočne efektívne? Poradíme vám, ako sa o ňu starať, ako ukladať riad a aké prostriedky používať

Údržba umývačky v skratke

  • Každý mesiac skontrolujte tesnenie dverí, najmä v spodnej časti, a odstráňte všetky nečistoty. Potom spustite umývačku riadu naprázdno v najteplejšom cykle s čistiacim prostriedkom alebo octom. Po ukončení cyklu vyberte a vyčistite odtokový filter kefou a horúcou mydlovou vodou.
  • Každých pár mesiacov skontrolujte ostrekovacie ramená, pretože ich otvory sa môžu upchať. Pozrite si príručku, či ich môžete odstrániť a vyčistiť (odporúčame použiť špáradlo).
  • Vždy keď umývačka signalizuje chýbajúce leštidlo, doplňte ho (najmä ak používate prípravok na umývanie riadu, ktorý leštidlo neobsahuje). Inak sa na nádobách môžu objaviť šmuhy.
  • Ak sa na ovládacom paneli zobrazí kód chyby, pozrite si príručku alebo chybu vyhľadajte na internete. Veľmi často sa objavuje hlásenie o upchatom filtri. To môže byť spôsobené znečistením alebo predmetom, ktorý tam nepatrí, napríklad aj kôstkou z ovocia, kúskom skla či deformovaným plastom nevhodným do umývačky. Skôr ako zavoláte opravára, dôkladne vyčistite filtre a vyskúšajte, či sa tým problém vyriešil. Chybové kódy umývačiek sa líšia od výrobcu k výrobcovi. Ich prehľad uvádzame nižšie.
  • V návode, ktorý ste dostali k spotrebiču, nájdete ďalšie rady, ktoré výrobca odporúča, aby bola umývačka čo najdlhšie v špičkovom stave.

Chybové kódy umývačiek riadu

Každý výrobca používa iné chybové kódy. Tieto kódy môžete nájsť na displejoch umývačiek značiek  Whirlpool, Gorenje a Bosch, ktoré patria k najpredávanejším na Slovensku.

Chybové kódy umývačiek riadu Bosch

E01 – narušená integrita vykurovacieho okruhu alebo sú kontakty vykurovacieho telesa v umývačke riadu Bosch poškodené.

E02 – chyba snímača teploty.

E03/E08 – porucha čerpania vody.

E04 – snímač regulujúci tlak a prietok vody do postrekovača nespĺňa svoje funkcie.

E05 – signalizácia preplnenia nádržky umývačky riadu vodou.

E06 – senzor čistoty, resp. priehľadnosti vody je mimo prevádzky.

E07 – porucha otvoru násypky. Chybový kód značí, že došlo k zablokovaniu otvoru, cez ktorý sa do násypky čerpá voda do samotnej umývačky riadu.

E09 – problém s prietokovým vyhrievacím prvkom.

E11 – prerušené spojenie medzi riadiacim modulom a snímačom teploty. Teplotnému senzoru spotrebiča nie je dodávané potrebné napájanie.

E12 – signalizácia nahromadenia vodného kameňa v určitých častiach spotrebiča.

E14 – porucha prietokomeru. Umývačka riadu Bosch signalizuje, že došlo k chybe súčiastky merajúcej prietok privádzanej vody.

E15 – chybový kód značiaci vodu v hlavnej vaničke umývačky riadu.

E16/E17 – systém umývačky riadu sa rapídne zapĺňa vodou. Automaticky sa aktivuje funkcia AquaStop, ak ňou, samozrejme, spotrebič disponuje.

E18 – porucha prítoku vody do umývačky riadu. Spotrebič zaznamenal silné prúdenie vody dovnútra systému.

E22 – signalizácia zablokovaného filtra umývačky riadu Bosch.

E23 – porucha odtokového čerpadla.

E24 – porucha odtoku. Voda z umývačky riadu neodteká.

E25 – taktiež signalizácia poruchy odtoku, no tento chybový kód presnejšie vymedzuje nasledujúce možné príčiny: zablokované odtokové čerpadlo, zablokovaný filter alebo zaseknuté obežné koleso čerpadla.

E27 – porucha napätia. Spotrebič signalizuje isté úbytky dodávaného napätia.

E30 – porucha elektroniky.

žena v zástere nakladá riad do umuývačky.

Dobrá starostlivosť a údržba umývačky pomôže predísť jej skorému opotrebeniu alebo poškodeniu. Zdroj: Shutterstock

Chybové kódy umývačiek riadu Whirlpool

F0 – porucha jedného zo senzorov v priebehu testovacieho programu, ktorý musí spustiť samotný spotrebiteľ.

F1 – chyba snímača teploty, ktorá spôsobuje zmeny teploty vnútri umývačky riadu.

F2 – signalizácia aktivácie mechanického plavákového senzora.

F4 – porucha odtoku vody. Systém nie je schopný odvádzať zo spotrebiča zostatkovú vodu.

F5 – problémy so zavlažovacím systémom.

F6 – porucha prívodu vody. Do umývačky riadu Whirlpool nie je dodávaná voda.

F7 – porucha vstupného ventilu.

F8 – nedostatok vody v systéme umývačky riadu.

F9 – signalizácia poškodenia sacieho ventilu.

F10 – porucha vyhrievacieho telesa umývačky riadu.

F11 – zistená chyba čerpadla spotrebiča.

F12 – zlyhanie komunikácie medzi displejom a riadiacim panelom zariadenia.

F13 – nastala chyba riadiaceho panela.

FA – porucha snímača čistoty, resp. priehľadnosti privádzanej vody.

FC – zlyhanie senzora zisťujúceho tvrdosť privádzanej vody (ak ním, samozrejme, daný model umývačky riadu Whirlpool disponuje).

Žena sa díva na opravára, ktorý opravu umývačku v kuchyni.

Na niektoré poruchy je lepšie zavolať odborníka. Zdroj: Shutterstock

Chybové kódy umývačiek riadu Gorenje

F11/E2 – porucha na výstupe vody. Umývačka riadu Gorenje signalizuje, že vnútri zariadenia ostáva voda.

F12/E1 – porucha prívodu vody. Zariadenie zistilo zábranu v privádzaní vody do systému.

F40 – chybné tesnenie vstupného ventilu.

F52 – porucha hladiny vody. Spotrebič upozorňuje, že je doň privádzaný nedostatok vody.

F56 – porucha cirkulácie vody.

E3 – porucha ohrevu. Ak sa na umývačke riadu Gorenje objaví chybový kód E3, znamená to, že sa za poslednú hodinu nezvýšila teplota tak, ako sa mala, a teda zariadenie automaticky vypína prebiehajúci program.

E4 – detekcia úniku vody. Spotrebič signalizuje, že nastala situácia vyžadujúca aktiváciu funkcie AquaStop.

E6 – porucha tepelného senzora. Riadiaci systém nedostáva správne alebo žiadne informácie o teplote vnútri umývačky.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom 

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: kuchynské inšpirácie Praktické rady umývačky riadu
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia