Zdroj: iStock

3 najčastejšie poruchy chladničky. Ako ich identifikovať a čo urobiť ako prvé

04. 06. 2023
Zdieľať

Bez chladničky sa nezaobídeme ani deň, nieto ešte týždne. Preto ak prestane poslúchať, problém riešte okamžite. Aké sú tri najčastejšie poruchy a ako ich odstrániť? Čítajte ďalej.

1. CHLADNIČKA NECHLADÍ

Jednou z najčastejších porúch býva, že chladnička dostatočne nechladí alebo v horšom prípade prestane chladiť úplne. Ak problém slabého chladenia spozorujete na jar či v lete, na vine môže byť zle nastavený termostat. Vtedy pomôže, keď zvýšite výkon chladničky zmenou jeho nastavenia.

kuchyňa s nerezovou chladničkou

Zdroj: Hisense

Dôvodom zlého chladenia môže byť aj nesprávne umiestnenie chladničky, napríklad v blízkosti nejakého zdroja tepla na priamom slnečnom svetle. Ak ste chladničku zapojili a ona vôbec nechladí, doprajte jej trochu času. Ak nenabehne ani do pár minút, skontrolujte prívod energie. Ak sa stále nič nedeje, pomôže vám už len opravár.

DOBRÁ RADA

Moderné chladničky sa oproti starším modelom dajú vypínať a zapínať tlačidlom na hornom paneli alebo dvierkach prístroja. Ak vypadol prúd, chladnička sa vypne a ani po opätovnom prívode elektriny sa nezapne, jednoducho ju zapnite pomocou tlačidla.

 CHLADNIČKA HUČÍ

To, že je chladnička hlučná, má zvyčajne na svedomí rozťahovanie materiálov pod vplyvom chladu, či už kovového plášťa chladničky, ale napríklad i kovových hrncov vnútri.

Prečítajte si tiež
Uhádnete, kde je chladnička? Starý byt so silnou charizmou sa pýši vydarenou rekonštrukciou

Ak postrehnete zvýšenie hluku, dôvodom môže byť vyššie zaťaženie chladiaceho systému, keď sú dvere často alebo dlhší čas otvorené, keď je vnútri väčšie množstvo potravín alebo keď je aktívna funkcia intenzívneho chladenia alebo mrazenia. Zvýšenú hlučnosť môže spôsobiť aj nahromadený prach v zadnej časti chladničky medzi lopatkami ventilátora i vyšší vek spotrebiča.

Ak však máte podozrenie, že za hlučnou chladničkou je vážnejšia porucha, obráťte sa na servisného technika.

vytečená chladnička

Zdroj: iStock

CHLADNIČKA TEČIE

Pri priebežnom odmrazovaní voda z chladničky steká cez malú dierku umiestnenú pod chladiacim panelom do nádobky, ktorá sa nachádza pri motore. V tejto časti chladničky je teplota vzduchu vyššia, vďaka čomu sa voda dokáže rýchlo odpariť.

Prečítajte si tiež
Znepokojuje vás zapáchajúca práčka? 3 jednoduché a rýchle tipy to vyriešia

Ak chladnička zrazu začne tiecť, problém môže byť práve v upchatom odtoku. Ten preto priebežne kontrolujte a čistite špeciálnou plastovou kefkou. Príčinou tečúcej chladničky môže byť aj opotrebované tesnenie, ktoré treba vymeniť.

Text: Mirka Maceková
Foto: iStock, Hisense
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chladničky poruchy v domácnosti Praktické rady
Zdieľať článok

Diskusia