Veľa pohody v jednej mestskej záhrade

15.03.2013  |     

Okolo súčasných mestských domov často nie je veľa miesta na zeleň. Ak sa k tomu pridružia rôzne komplikácie, napríklad vyššie stromy, plytké korene okolitých drevín, prípadne nie práve ideálne pôdne pomery, myšlienka na reprezentatívnu záhradu je v mnohých prípadoch predčasne zavrhovaná. Ani v tejto záhrade nebolo spočiatku všetko ideálne. Výsledok je však obdivuhodný!

Najväčším problémom tejto netypickej mestskej záhrady v Anglicku boli vysoké tieniace stromy za hranicami pozemku, ktoré zo záhrady odčerpávajú aj poslednú vlahu. Na prvý pohľad neriešiteľnú komplikáciu však oslovený záhradný dizajnér zvládol na jednotku s hviezdičkou. 

Do stredne veľkej záhrady umiestnil množstvo nádherných nenáročných a reprezentatívnych suchomilných trvaliek, vždyzelených aj opadavých drevín, cibuľovín, byliniek a okrasných tráv, ktoré k  životu veľa vody nepotrebujú. Raritou sú aj niektoré exotickejšie druhy. V záhrade sa objaví napríklad pre Stredomorie typická pistácia, myrta či platan. Ten by sa však mal tvarovať. Mnohé z rastlín sa v priestore viac ráz opakujú, čo výrazne prispieva k harmonickému vnímaniu záhrady. 
 
 

Chcelo to pohrať sa...

Dizajnér sa pohral nielen s rôznymi tvarmi, ale aj textúrami a sústredil sa na detaily. Pokúsil sa vytvoriť prekvapujúce prvky – novým objaviteľom záhrady napríklad postupne odkrýva tajomné zákutia, kde-tu aj zaujímavé plastiky. Niektoré sú takmer úplne skryté v hustej zeleni. 
Zachoval jednotnú farebnosť, čo je pre mestské záhrady typické. Oranžovú až jemne bordovú, ktorá je mimochodom obľúbenou farbou domácej panej, zamiešal prostredníctvom dlhšie kvitnúcich trvaliek do zelenej v rôznych odtieňoch. Tieto farby zároveň dokonale harmonizujú s dominantne pôsobiacimi dielcami zo vzácneho cédrového dreva. Neprehliadnuteľné dielce akoby boli bránami do jednotlivých častí záhrady a tento malý raj zároveň chránia pred okolím. Na niekoho môže toľko dreva pôsobiť rušivo. Ak sa rozohreje slnkom, v záhrade je počas letného podvečera naozaj veľmi príjemne. 
Našlo sa tu aj miesto na kovové vodné nádrže prísne geometrického tvaru s vodným prepadom a uprostred zelene sú ukryté aj vyvierajúce kamene. Voda zvlhčuje vzduch, vďaka čomu pôsobia rastliny vitálne. V priestore záhrady je umiestnených aj niekoľko záhradných drevených lavíc a vkusných pohoviek s pohodlnými vankúšmi. Ústredným miestom je však odpočívadlo v zadnej časti záhrady (kryté pergolou z cédrového dreva). Vedú k nemu dva pomerne široké dláždené chodníky, ktoré lemuje množstvo atraktívnych kvetín. Zastúpené sú aj také, ktoré už pri letmom dotyku vypustia do okolia príjemnú vôňu.  
 
 

V súlade s prírodou

Menšie aj väčšie záhony s rozmanitými rastlinami sú rozdelené štrkovými cestičkami. To prispieva k ešte prírodnejšiemu vzhľadu celej kompozície, čo bolo v podstate aj cieľom záhradného dizajnéra – vytvoriť moderne pôsobiaci a na údržbu nenáročný celok v maximálnom súlade s prírodou tak, aby tu všetko malo svoj životný priestor a zároveň čo najlepšie vyniklo. Okrem rastlín a dreva si tu tak svoje miesto našiel aj kameň a kov. 
Ďalšou dôležitou požiadavkou bolo, aby v záhrade stále niečo kvitlo. Dizajnér si dal záležať, aby nič nebolo obmedzované v raste a nevyskytlo sa tu niečo, čo by si vyžadovalo extrémnu starostlivosť. Jednoducho tu rastie to, čomu sa tu darí a čo sa dokáže rokmi prirodzene rozširovať. 
Do tejto záhrady s príjemne hrejivou farebnosťou sa od domu otvárajú krásne pohľady. Na jar zaplavia záhradu drobné aj mohutnejšie cibuľoviny, v lete trvalky a na jeseň sa priestor popýši tými najkrajšími farbami, aké môže záhrada ponúknuť. Príjemne sa tu relaxuje a uprostred tejto nádhery by málokomu napadlo, že záhrada sa nachádza v centre menšieho mestečka. Z odpočívadla však dom takmer nevidno. Možno aj preto je to výborné miesto na útek pred hektikou súčasného sveta. 
 

Stromy a kry

Prunus mackii ’Amber beauty‘ – okrasná čerešňa
Platanus acerifolia ’London Plane‘ – platan
Cornus mas – drieň
Pittosporum tobira nanum – pitosporum
Pistacia lentiscus – pistácia
Myrtus communis tarantina – myrta

Trvalky a bylinky

Iris germanica ’Quechee‘ – kosatec
Tellima grandiflora – telima
Geum borisii – kuklík
Euphorbia myrsinites – mliečnik
Verbascum phoenuiceum – divozel
Libertia grandiflora – libertia
Foeniculum vulgare – fenikel
Geranium – pakost
Thymus vulgare – tymián
Rosmarinus officinalis – rozmarín

TEXT a 
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 12/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky