Reprezentatívna mestská záhrada s nádhernou kompozíciou rastlín

27.09.2013  |     

Pozrite si prekrásnu záhradu, ktorá vyniká eleganciou aj premyslenou skladbou rastlín.

Je všeobecne známe, že záhrada by mala s domom tvoriť harmonicky pôsobiaci celok. Často je to však presne naopak a záhrady sú zmesou rôznych štýlov, úspešných a neúspešných pokusov. Experimentovanie však často stojí nemalé peniaze a v konečnom dôsledku nič neprinesie. Vždy je dôležité určiť si na začiatku štýl, v ktorom je vybudovaný dom, a ten preniesť aj do záhrady. V záhrade, do ktorej vás pozývam, sa všetko začalo tak, ako má, a výsledkom je prekrásna, mimoriadne reprezentatívna a sviežo pôsobiaca kompozícia. Záhrada vytvorená skúseným záhradným dizajnérom Robertom Myersom sa nachádza pri modernom mestskom dome v Anglicku, je pomerne rozľahlá a dobre prehľadná. 

Nad jedálenskou časťou sa dvíha až 3,5 m vysoká drevená tieniaca pergola.

Bohatá lúčna výsadba    

Dizajnér zhromaždil do tejto záhrady množstvo pestrých, no nie ohromujúco pôsobiacich, prípadne drahých rastlín a vytvoril tak bohato vysadené záhony väčšinou pri hraniciach pozemku. Ide prevažne o vyšľachtené formy v prírode sa bežne vyskytujúcich kvitnúcich, naturálne pôsobiacich rastlín, s ktorými sa môžete stretnúť na lúkach, pod lesom či pri potokoch. Tu dostali príležitosť zabývať sa v modernom a pre ne nie úplne prirodzenom prostredí. Veľkou výhodou je, že použitým rastlinám sa v tomto prostredí z dôvodu rovnakých klimatických podmienok dobre darí a nie je pre ne potrebné vytvárať v záhrade špeciálne pôdne podmienky. Už pri prvom pohľade na záhradu je viditeľná snaha výsadby odstupňovať – vytvárať akési rastlinné poschodia, striedať textúry a hrať sa s habitusom, teda striedať rôzne rastové formy a štruktúry. Striedajú sa tu nižšie a vyššie druhy rastlín, čo priestor zaujímavo dynamizuje. 

Cieľom tejto záhrady je vytvárať tie najlepšie podmienky na pohostinnosť, interakciu a medziľudské vzťahy.

Vodný kanál vytvára za dreveným premostením menšie jazierko. V ňom si našli miesto lekná aj moderná skulptúra.

Ako dekorácie použil dizajnér aj veľké okruhliaky v odtieňoch bielej a sivej.

Viaceré prvky v záhrade sa nesú v tvare písmena L – záhony, vodné aj vydláždené plochy.

Dominancia béžovej

Zvláštnosťou záhrady je, že zelená tu vyniká oveľa viac ako v iných záhradách. Nájdete tu jej rôzne odtiene, vďaka čomu je záhrada predurčená na dokonalý relax. Ukážková je v tejto záhrade aj práca s farbami. Dizajnér zvolil za dominantnú prírodne pôsobiacu béžovú, odvážil sa však aj na farebný kontrast (zakomponoval pikantne pôsobiacu ružovú stenu) a pridal aj svietivo bielu. Tá je zastúpená v záhradnom nábytku. Zelenú tu majú prírodné materiály – kameň a drevo, nechýba ani moderne pôsobiaci vodný prvok – kanál, ktorý sa napája z dynamicky pôsobiacej vodnej steny. Vodný kanál zateká až k jedálenskej časti.  

ZÁHRADNÍK RADÍ  
V mestských záhradách nesmú chýbať reprezentatívne druhy rastlín, najmä tie, ktoré sú najkrajšie počas leta. Malo by ísť o pestovateľsky nenáročné a dlhoveké druhy. Kompozícia môže zahŕňať aj hodnotnejšie rastlinné exempláre a rarity. 

Krušpán dodáva záhonu štruktúru aj počas zimného obdobia. Znesie slnko aj sucho. 

Hustejšia výsadba je zárukou toho, že sa vlaha v pôde udrží dlhšie a záhony nebude trápiť nežiaduca burina.

Rafinovaná hra

Dizajnér sa v záhrade rafinovane hrá aj s pocitmi pozorovateľa. Napríklad trávnaté miniplôšky a ešte viac vytvarované krušpánové vankúšiky priam lákajú na akýkoľvek kontakt s nimi. Tento pocit ešte viac umocňujú jemné okrasné trávy vysadené okolo nich. Samozrejme, leňošenie na krušpáne by nebolo najpríjemnejšie, záhrada však ponúka veľa iných príležitostí – ležadlá, záhradné kreslá aj stôl so stoličkami, ktorý je ukrytý v tieni pergoly a má slúžiť na stolovanie, relax, prácu aj zábavu. 

Aké rastliny dizajnér použil

Sorbus aucuparia – jarabina vtáčia
Euonymus europaeus – bršlen
Acer campestre – javor
Lonicera periclymenum – zimolez
Buxus sempervirens – krušpán
Coryllus avelana – lieska
Viburnum opulus – kalina
Aquilegia vulgaris ’Nivea‘ – orlíček
Alchemilla molis – alchemilka
Geranium sanquineum – pakost
Campanula rotundifolia – zvonček
Armeria maritima – trávnička
Ajuga reptans – zbehovec
Artemisia alba – palina
Brunnera macrophylla – brunera

TEXT a 
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky