Ako si vytvoriť záhradu ideálnu pre relax a meditáciu

18.12.2015  |     

Zeleň odbúrava stres, navodzuje relax. Záhrada by mala byť práve takým miestom, kde možno načerpať energiu a v pokoji rozjímať. Dá sa vytvoriť na menšom aj väčšom pozemku, v meste aj na vidieku.

V záhrade v ázijskom štýle môže byť vkusným doplnkom socha Budhu, v prírodne ladenej záhrade zasa solitérny kameň, lampáš so sviečkou, studnička, zvonkohra, plastika či masívnejší samorast. Záhradu neprepĺňajte doplnkami, ale len decentne dolaďte.

ZELEŇ NESMIE CHÝBAŤ Môže mať rôzne podoby, no mala by byť aspoň čiastočne dominantnejšia, teda vyššia (stromy, kry). Ideálne je, ak je zelená farba zastúpená v niekoľkých farebných odtieňoch a rôznych formách. 

ŽIVÝ PLOT ALEBO TRELÁŽE obrastené popínavými rastlinami najlepšie ohraničia záhradný meditatívny kútik. Pomocou týchto prvkov možno záhradu rozdeliť na niekoľko samostatných častí, a tak si vytvoriť intímne zákutia a miesta na odpočívadlá. 

HARMONICKÝM DOJMOM pôsobia súvislé zelené plochy – trávniky, pôdopokryvná zeleň a hlavne vodné plochy. 

VODNÝ PRVOK môže byť statický (stojatá voda) alebo dynamický (tečúca), prípadne kombinácia oboch. 

POHĽAD NA KVITNÚCE LEKNO na vodnej hladine či prirodzené zvukové efekty, napríklad šušťanie listov bambusov či stebiel okrasných tráv, takisto pomáhajú uvoľniť sa. 

 VYVARUJTE SA umelých, neprirodzene pôsobiacich prvkov. 

MEDITAČNÝ KÚTIK v rámci záhrady môže mať podobu záhradného domčeka, altánu či lavičky pod stromom. Dôležité je, aby ste sa na takom mieste cítili dobre, bezpečne a aby bolo izolované od hluku aj zdroja prachu. Vyplatí sa sústrediť pozornosť aj na zeleň v blízkosti týchto centier záhradnej meditácie. Môžu tu rásť rastliny s voňavými kvetmi alebo s listami s jemnou až rafinovanou textúrou (papraďorasty) lákajúce na dotyk, prípadne netradičné hračky prírody (listy alchemilky s kvapkami rosy). 

V zásade platí, že v meditačne ladenej záhrade by klasická zeleň mala prevládať nad pestrofarebnými kvetmi. Tie totiž môžu pôsobiť rušivo a odpútavať pozornosť. Dokonca je prínosné úplne vypustiť kvitnúce rastliny, prípadne ich obmedziť len na jarné obdobie. 

text Daniel Košťál
foto autor, thinkstock.com
zdroj časopis Tvorivé ekobývanie 05/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky