Zdroj: iStock

Všetko o hortenziách: Radíme, čo potrebujú najobľúbenejšie odrody, aby vám robili radosť

23. 06. 2023
Zdieľať

Hortenzie sú obľúbené a nádherne kvitnúce trvalky. Sú známe svojimi bohatými súkvetiami, ktoré vydržia dosť dlho rozkvitnuté. Sú veľmi jednoduché na udržiavanie, hoci na svoj rast potrebujú dostatok vlahy. V článku vás preto detailnejšie oboznámime s pestovaním týchto letných kríkov.

Kríky či stromy?

Hortenzie patria do rodu hortenziovitých a môžu sa vyskytovať vo forme kríkov či stromov. Na celom svete rastie viac ako 70 druhov týchto rastlín. U nás sa pestujú hlavne ako okrasné dreviny, a to ako samotné, v záhonoch či v kvetináčoch. Z hľadiska starostlivosti ide o nenáročnú trvalku, ale je potrebné rozlišovať jednotlivé druhy hortenzií (niektoré z nich môžu vyžadovať odlišný pestovateľský prístup).

Fialové hortenzie

Zdroj: iStock

Kam hortenzie umiestniť?

Hortenziám najlepšie vyhovuje vlhká pôda, ktorá je dobre priepustná a polotienisté miesto chránené pred vetrom či prievanom. Veľmi zatienené stanovište, napr. severne orientovaná stena, vyžaduje skôr popínavé hortenzie – Hydrangea anomala petiolaris. Tá v dospelosti dosahuje výšku piatich metrov a šírku dvoch až štyroch metrov (závisí od rezu).

biela hortenzia

Zdroj: iStock

Akú pôdu potrebujú?

Hortenzie môžete umiestniť do väčšiny pôdnych typov, avšak hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) môže zmeniť farbu kvetu v kyslom prostredí z ružovej na modrú.

Modrá rezaná hortenzia v ruke

Zdroj: Pexels/Teona Swift

Ak pôda poskytuje hortenzii dostatok živín, nie je potrebné ju hnojiť – ak ju však chceme podporiť, na jar či na jeseň pridáme ku koreňom tekuté hnojivo, prípadne klasický kompost. Nezabudnite na jej pravidelné zalievanie, iba tak budete mať v záhrade bohato rastúci ker.

Tip

Ak do pôdy, v ktorej ste vysadili hortenziu, nasypete epsomskú soľ (síran horečnatý), vylepšíte tým farby jej kvetov, podporíte ich bohaté kvitnutie či minimalizujete riziko vzniku plesňových infekcií.

Ďalej si prečítajte, kedy a ako hortenzie vysádzať.

1 / 4
Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hortenzie kvitnúce trvalky Praktické rady
Zdieľať článok
Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina ČurduZáhrada

Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina Čurdu

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin ČurdaZáhrada

Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin Čurda

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Diskusia