Ako hravo zariadiť detskú izbu

19.06.2013  |     

Detská izba je kráľovstvom svojich malých obyvateľov. Aby v nej mohli kraľovať, musia sa preniesť do sveta fantázie. Ak tomu prispôsobíte interiér, ich oči budú žiariť ako hviezdičky. K vládnutiu však patria aj povinnosti. Zvládajú sa ľahšie, keď sa im prispôsobí zariadenie – praktické ľahko vyberateľné alebo otvorené poličky a zaoblené hrany, ktoré zabránia rozbitým kolenám. K tomu príjemne mäkké a ľahké materiály, ktorým neublíži trochu príležitostnej špiny, lebo sa dajú ľahko očistiť. Pár kreatívnych nápadov to vyrieši.

Z rozprávky do rozprávky alebo Netradičné zariadenie

Mať v izbe pirátsku loď, šmykľavku či indiánske típí, to sa v detských očiach cení. Dnes nie je problém postaviť do izby koráb, morského koníka, draka či spidermana. Ak sa do toho vrhnete naplno, vyrastú vám doma nádherne pomaľované konštrukcie, na ktorých sa dá robiť všetko možné. Niečo ako tematické detské ihrisko. No i tak si realita vyžaduje, aby ste do tohto sveta pridali stolík, stoličky, odkladacie priestory. Takéto riešenia sú krásne, no náročné na čas, priestor, financie... Pri takýchto „veľkých“ projektoch je dobré občas si spomenúť aj na to, že z námorníkov sa o pár rokov stanú rockoví speváci a nakoniec predsa len dospelí ľudia....a premiestniť takú loď nemusí byť vždy hračka. Takže materiálom sa medze kladú napríklad aj týmto smerom.

 

Píšeme a čmárame alebo Obrazy a tabule

Steny v byte sú dlhodobo v ohrození prvými výtvarnými dielami a čiarami našich ratolestí. Aby sa drobci mohli realizovať a rodičia nemuseli byt maľovať častejšie, ako im je milé, vznikli tzv. kreatívne steny. Na nich je dovolené to, čo ste inde zakázali. Treba na ne písať, čmárať, kresliť... Super pomocníkom je pri tom tabuľová farba. Natriete ju na akýkoľvek povrch a zmeníte ho na tabuľu, z ktorej ľahko zotierate kriedu. Odtieňov je veľa, takže ani dizajnové riešenie nemusí utrpieť straty. „Klasická“ tabuľa môže mať zasa zaujímavý tvar, niektoré typy možno odložiť či preniesť. 

Ak bude mať kreslenie na papier predsa len väčší úspech, príjemnou formou pochvaly je malá súkromná výstava. Čím originálnejšie detské výtvory zarámujete, tým lepšie. Deti budú fascinované a motivované, priestor krajší a všetci spokojnejší.

Chyť dúhu alebo Pestrá farebnosť

Deti a veselé farby patria k sebe. Žiarivé odtiene a dúhové spektrum sú preto do detských izieb ako stvorené. Kombinačné možnosti sú tu takmer bez obmedzení. Takmer. Ani v detských izbách to však netreba úplne preháňať, má to byť veselé, nie zbytočne gýčové či nevkusné. Napríklad, ak je vzorovaný koberec a pestrofarebný nábytok, steny nechajte vydýchnuť a doprajte im jemné odtiene.

Steny plné fantázie alebo Čím nahradiť tapety

Originalita detského sveta sa dá preniesť aj na steny. Môžete ich „oblepiť“ rôznymi kreáciami z rôznych materiálov. Budú plastickejšie ako „obyčajná maľba“.

foto: home-designing.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Moderná drevostavba vo Veternej Porube

Najnovšie knihy a časopisy


Urob si sám 01/2019 v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

Najnovšie príspevky