Ako vytvoriť detskú izbu snov za 500 €?

05. 11. 2019
Zdieľať

S deťmi sme sa ešte minulý rok presťahovali do nového. V dome bolo stále čo prerábať, takže aj výdavkov bolo neúrekom. Sľúbili sme im, že toto leto príde na rad ich izba.

Medzičasom sa však pokazil kotol na vodu a peniaze vyčlenené na detskú bolo nevyhnutné použiť na nový. Nechceme ich sklamať, pretože na vynovenú izbu sa veľmi tešia. Syn má 4 roky a dcéra pôjde v septembri do školy. Prosím, viete nám poradiť, ako ich prekvapiť a zmestiť sa pritom do 500 €?

Ako ste ďalej písali, deti majú nové postele, ktoré by ste im chceli ponechať. To je dobrá správa, pretože z vyčlenenej čiastky zostane na iné. Zástavám názor, že detská izba by mala byť pre svojich malých obyvateľov láskou na prvý pohľad. Má sa im v nej dobre odpočívať, ale zároveň ich má inšpirovať.


detská izba

detská izba
iStock

Z môjho pohľadu však do izbičky, hlavne pokiaľ v súčasnosti na to nie sú ani finančné prostriedky, netreba investovať veľa. Drobci v takomto veku vnímajú všetko vizuálne a pocitovo. Nezaujímajú ich materiály, ergonómia ani funkčnosť. Hlavne, že sa im budú páčiť farby, dočiahnu na svoje hračky a bude im v priestore pohodlne. Keďže ich vek je podobný, predpokladám, že večer pri zaspávaní uprednostňujú postele blízko seba, preto sa v prvom rade zamerajte na steny a nie na „dievčenskú“ a „chlapčenskú“ časť.

Lôžková zóna nech má jemnú pastelovú farbu – tyrkysovú, žltú, zelenú alebo jemne sivú. Do čoho však rozhodne investujte, je nástenné nočné svetielko alebo nočná lampa. Tú budú deti ešte nejaký ten rôčik potrebovať. Druhá časť detskej izby by mala slúžiť na hranie a dcérke onedlho aj na učenie.

Prečítajte si tiež:

Tipy na detské postielky: Aby sa deti do postele tešili

Spomínali ste, že šatníkovú skriňu ste deťom do izby nedávali, pretože máte na poschodí jeden centrálny šatník, no písací stôl pre obe deti zvažujete dať vyrobiť na mieru stolárovi. Podľa toho, čo ste písali, si nemyslím, že je to najlepší nápad. Jeden veľký stôl s dĺžkou 2 m totiž o tri-štyri roky, keď už deti možno budú chcieť mať svoje súkromie a taktiež spávať na opačných koncoch izby, môže narušiť možné varianty uloženia nábytku v rámci izby. 

Preto by som volila kúpu dvoch totožných písacích stolov, ktoré teraz síce môžete postaviť k sebe, no v budúcnosti ich umiestnenie nebude zaväzujúce. Váš zámer kúpiť a položiť do miestnosti celoplošný ľahko udržiavateľný koberec by som tiež nateraz odložila, respektíve na podlahu položila len menší koberec s rozmerom povedzme 90 × 150 cm. Ideálne taký, ktorý v prípade znečistenia môžete oprať. Ak podeň umiestnite protišmykovú podložku, nemusíte mať strach ani z úrazu. Staré police premaľujte neutrálnym bielym náterom. Dnes už aj v hobby marketoch dostanete taký, ktorý sa riedi vodou, rýchlo schne, nezapácha a je bezpečný aj pre deti. A

by ste predišli neporiadku z hračiek, knihy umiestnite do jednej police a ostatné hračky nech nájdu svoje miesto vo farebných úložných boxoch. Tak si svoje hračky deti hravo rozoznajú. Stenu v hernom kútiku môžete oblepiť výraznejšou vliesovou tapetou s pestrými farbami a vzormi. Neváhajte im do detskej na stenu pridať aj zrkadlo.

Neverili by ste, ako rady sa na seba deti pozerajú, a tak vlastne aj spoznávajú. Užitočný tiež môže byť vešiak na všetko možné aj nemožné, od medailí z behu až po koráliky malej parádnice. K poličke s knihami hoďte na zem dva veľké vankúše na sedenie a na policu zaveste svetelnú LED reťaz. Tá večer vytvorí príjemnú atmosféru. 

Odpoveď: Redakcia
Foto. isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Detská izba Navrhovanie interiéru
Tagy: detský nábytok zariaďovanie detskej izby
Zdieľať článok
Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového drevaUrob si sám

Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového dreva

Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdeteZáhrada

Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete

Tehlová stena v interiéri a veľkonočné dekorácieDom z tehly

Tehlová stena v interiéri a veľkonočné dekorácie

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapenímASB.sk

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapením

Diskusia