Zdroj: VELUX

Vytvorte osobný priestor pre deti, ktorý bude rásť spolu s nimi

01. 11. 2023 Zdieľať

Deti akoby nám rástli priamo pred očami. Sledujeme ich životné míľniky a zmeny záľub i potrieb, ktoré nám pripomínajú potrebu vytvoriť zdravý a praktický priestor, v ktorom sa naše ratolesti môžu rozvíjať.

Detská izba je miesto, kde by sa deti mali cítiť bezpečne, komfortne a hlavne dobre. Poskytuje im pocit, že niečo vlastnia a že niekde môžu byť naozaj samé sebou. „Spoločné miestnosti, ako obývačka alebo kuchyňa, slúžia na stretávanie sa a prežívanie rodinných vzťahov. Vlastná detská izba zas slúži na to, aby sa dieťa mohlo sústrediť na seba, svoje myšlienky a je miestom, kde sa venuje svojim záľubám,“ vysvetľuje psychologička Lucia Lenická.

Umiestnite detskú izbu do podkrovia

Pred nedávnom pripravila agentúra Focus prieskum zameraný na spôsoby využitia podkrovia na Slovensku. Podľa jeho výsledkov si 32,3 % opýtaných myslí, že podkrovie pod šikmou strechou môže byť vhodné pre umiestnenie detskej izby. Niet sa čomu čudovať; podkrovie je pokojný priestor odčlenený od spoločenských častí domu. Navyše, pri správne zvolenom riešení presvetlenia pôjde o zdravý vnútorný priestor, ktorý podporí rozvoj a zdravie dieťaťa.

Mladá žena sa hrá v podkrovnej detskej izbe s dievčatkom na rytierov.

Zdroj: VELUX

Kedy zriadiť samostatnú detskú izbu?

Otázka riešenia samostatnej izby pre dieťa prichádza približne po prvom roku života dieťaťa. Jej riešenie je veľmi individuálne, pretože závisí od viacerých faktorov. Veľké vplyvy na to má napríklad dojčenie, množstvo mladších a starších súrodencov, zdravotný stav dieťaťa a iných členov rodiny, či osobné presvedčenie rodičov. „V druhom až treťom roku dieťaťa prichádza tzv. obdobie vzdoru. Dieťa si buduje vnímanie vlastnej identity a začína si uvedomovať, kam siaha jeho moc a za čo preberá zodpovednosť. Práve vlastná izba – alebo iná forma osobného priestoru – mu môže pomôcť napĺňať tieto vývinové úlohy,“ dopĺňa psychologička.

Dievča sedí pri podkrovných oknách a díva sa spoza ramena smerom von.

Zdroj: VELUX

Nástup puberty a súkromný priestor

V prípade, že deti doma zdieľajú spoločnú detskú izbu a je možné ich oddeliť, je vhodné urobiť to okolo desiateho a jedenásteho roku – pred nástupom puberty. „Potrebu súkromia však môžu silnejšie pociťovať deti opačného pohlavia. Oddeliť izby je praktické aj v prípade napríklad chronického ochorenia dieťaťa.“ Práve puberta je v otázke osobného priestoru mimoriadne citlivá a zlomová. „Tínedžer je na polceste od dieťaťa k dospelému. Vymedzuje sa z role dieťaťa a práve hľadanie svojho priestoru a spôsobu fungovania v tomto svete je preňho najdôležitejšia úloha.“ V tom mu môže pomôcť vlastný osobný priestor v domácnosti, ktorú zdieľa s rodičmi.

Prečítajte si viac o možnostiach transformácie podkrovných priestorov na obľúbené miesto vašich ratolestí.

www.velux.sk

PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kategória: Detská izba Podkrovie
Tagy: bývanie v podkroví detská izba podkrovná izba
Zdieľať článok
Oficiálne štatistiky zelených striech u nás neexistujú, dažďovou vodou však plytvámeASB.sk

Oficiálne štatistiky zelených striech u nás neexistujú, dažďovou vodou však plytváme

Spoznajte päť statočných! Tieto dreviny krásne kvitnú, keď záhrada ešte spíZáhrada

Spoznajte päť statočných! Tieto dreviny krásne kvitnú, keď záhrada ešte spí

Nádherne kvitnúce montbrécie vysádzame do pôdy teraz v apríli. Ukážeme vám, ako na to krok za krokomZáhrada

Nádherne kvitnúce montbrécie vysádzame do pôdy teraz v apríli. Ukážeme vám, ako na to krok za krokom

Ako dopestovať chutné rajčiny? Správny postup je jednoduchý, ale vyhnite sa týmto chybám!Urob si sám

Ako dopestovať chutné rajčiny? Správny postup je jednoduchý, ale vyhnite sa týmto chybám!