Kladenie dreva do uzatvárateľného ohniska

26. 01. 2011
Zdieľať

Poznáme rôzne spôsoby zakladania ohňa i prikladania. Podstatné je, aby sme kúrili úsporne a nedymili.

 

 

A. Horný oheň

Je u nás málo rozšírený. Vyžaduje väčšie ohnisko i dvierka. Na dno sa najprv uložia veľké kusy dreva a pomedzi ne menšie. Na hornú časť hranice sa nakladie klasický ohník „na pyramídu“, ktorý sa zapáli a ktorý, keď dohára, prepadne dolu do zápalného jadra a zapáli veľké a hrubé polená. Horný oheň horí rýchlym a vysokým plameňom. Zahreje piecku i komín a až potom sa zapália hrubé drevá. Spaľovanie prebehne v predhriatom priestore a oheň menej čmudí.

 

 

 

 

B. Pyramída

Okolo zápalného jadra z tenkých drievok je naukladaná hranica z hrubých polien. Malý ohník postupne zahrieva veľké polená, až začnú horieť. Ak sa oheň založí zle, malý základ nevládze vyhriať pec, komín a aj zapáliť hrubé drevo. Niekedy oheň zhasne a dym sa vovalí do miestnosti. Pyramídový spôsob zakladania ohňa je u nás najpoužívanejší, no treba odhadnúť množstvo hrubého a tenkého dreva, aby horenie prebehlo bez komplikácií a dymu.

 

 

 

 

C. Postupný alebo čelný oheň

Do pece sa na stojato nakladie hrubé drevo. Vpredu sa zapália drobné a tenké drievka. Oheň zahreje komín i pec a postupne sa rozšíri na hrubé polená. Takto založený oheň maximálne využije kapacitu ohniska a vydrží horieť dlhšie bez prikladania.

 

{R1}

Kategória: Ekolife
Tagy: dreva kladenie kozub ohnisko
Zdieľať článok

Diskusia