Zdroj: Shutterstock

Ako na položenie korkovej podlahy

18. 04. 2022
Zdieľať

Korková podlaha je prirodzená, elastická a príjemná pri chôdzi, oproti laminátu je tichšia a šetrná k životnému prostrediu. Vyskúšajte si spolu s nami jej kladenie systémom Angle - Angle, ktorý spočíva v spájaní dosiek kratšou stranou.

Radí Richard Klička,

odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch HORNBACH

Dosky zaklikávacej korkovej podlahy sa kladú plávajúcim
spôsobom – nespájajú sa s podkladom, preto na položenie nebudete potrebovať lepidlo. Po obvode miestnosti je potrebné ponechať pri stenách dilatačnú škáru, aby mali dosky priestor na prípadné rozmerové zmeny pri výkyvoch teplôt. Dilatačné škáry sa vyžadujú aj po 8 m kladenia v smere šírky dosky a po 10 m v smere dĺžky dosiek, v mieste zmeny podlahovej krytiny, pod každými dverami a pri zúžení miestnosti.

Prečítajte si tiež
Neviete, ako si môžete zlepšiť spánok? 6 tipov od interiérových dizajnérov vám môže pomôcť

Postup

Stupeň náročnosti: 2

Počet osôb: 1 a pomocník

Dĺžka realizácie: 25 minút na m² + 48 hodín na aklimatizáciu korku v miestnosti

MATERIÁL

 • korková podlaha
 • izolačná podložka pod podlahu
 • parotesná fólia
 • tesniaca páska
 • zarážka na dvere
 • soklové lišty
 • prechodové lišty
 • starostlivosť o podlahy
 • rozety na vykurovacie telesá

NÁRADIE

 • aku skrutkovač
 • chvostová píla
 • aku vŕtačka
 • vykružovák
 • meracie pomôcky
 • kapovacia alebo pokosová píla
 • pokosnica
 • dláto
 • protiprachová fólia
 • odlamovací nôž
Prečítajte si tiež
9 predmetov, ktoré už podľa interiérových dizajnérov nepatria do modernej domácnosti

Ako na to

Príprava

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Pod korkovú podlahu je potrebné položiť parotesnú fóliu a podkladovú podložku. Podkladová fólia s integrovanou parotesnou zábranou uľahčí prácu, zaistí vyrovnanie povrchu až do 1,5 mm a zníži kročajový hluk. Fóliu zrežte na dĺžku miestnosti.

Položenie fólie

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Strana s parotesnou zábranou by mala smerovať do miestnosti, nie k podlahe. Pruhy podkladovej fólie položte vedľa seba, preložte a prilepte k sebe lepiacou páskou. Na utesnenie parotesnej fólie a dodržanie dilatačných škár použite tesniacu a dištančnú pásku.

Nalepenie pásky

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Dištančná páska sa kladie len na dve steny v závislosti od smeru kladenia laminátovej podlahy. Tesniaca páska sa nalepí na zostávajúce dve steny. Pásku s dištančnou penou pritlačte k stene a pomaly strhnite fóliu lepiacej pásky. Spodnú stranu pásky treba v rohu nastrihnúť.

Zrezanie pera

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Ak je pero na lamele širšie ako 2 mm, musí sa pri prvom rade odrezať priamočiarou pílou, inak by neskôr soklová lišta nezakryla medzeru.

Prečítajte si tiež
Trendy v dizajne kúpeľní? Pozrite sa, ako budú vyzerať moderné kúpeľne v roku 2022

Pred kladením skontrolujte, či na posledný rad nezostane menej ako 5 cm. Ak áno, odrežte z prvého radu tak, aby bol užší.

Zrezanie dosiek

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Zistite, či máte rovnú stenu. K stene priložte dosku a zmerajte najväčší odstup od steny. Rozmer preneste na malú drevenú dosku, vyvŕtajte do nej dieru, zastrčte do nej ceruzku a posúvajte ju pozdĺž steny. Podlahovú dosku potom zrežte podľa uvedenej čiary.

Položenie prvého radu

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Prvú dosku položte priamo na dištančnú pásku, druhú dosku nasaďte šikmo na krátku stranu a potom ju sklopte nadol. Na konci prvého radu musíte lamelu skrátiť. Ak na tejto strane nie je dištančná páska, je potrebné dodržať vzdialenosť 10 mm od steny.

Položenie druhého radu

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Zvyšný kus použite ako začiatok ďalšieho radu. Vzdialenosť medzi spojmi musí byť minimálne 1/3 dĺžky dosky v porovnaní s predchádzajúcim radom. Spojte najskôr dosky v druhom rade, až potom ho spojte s prvým. Dosku priložte šikmo k prvému radu, sklopte nadol a nechajte zapadnúť.

Kladenie okolo vykurovacieho telesa

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Pri vykurovacích telesách si priložením dosky vyznačte čiary na umiestnenie otvorov z oboch jej strán. Na vytvorenie otvorov použite vrták s veľkosťou rúry plus 2 × 10 mm dilatačnej škáry. Jemnozubou pílou narežte najkratšiu cestu skrz drevo. Na rezné plochy prírezu naneste lepidlo na parkety.

Kladenie okolo zárubní

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

K zárubni priložte dosku zadnou stranou nahor a narežte ju jemnozubou pílou. Spodný odrezok môžete vysekať dlátom. Prvý kus dosky v tomto rade vyrežte a nasuňte pod zárubňu, čím sa upevní, a v tejto podobe ju spojte s predposlednou doskou.

Kladenie posledného radu

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

V poslednom rade položte dve dosky na seba na predposlednú dosku. Hornú dosku posuňte k stene tak, aby ste dodržali dilatačnú škáru, a preneste potrebný rozmer na spodnú dosku. Dosku zrežte. Prirezanú dosku spojte s doskou v rade a celý posledný rad zastrčte do predposledného.

Montáž soklových líšt

Položenie korkovej podlahy

Zdroj: Hornbach

Odlepte dištančnú pásku a škáry zakryte vhodnými farebnými soklovými lištami. Dopredu vyznačené otvory vyvŕtajte príklepovou vŕtačkou. Do rohov a na zakončenie použite príslušné tvarovky. Na rúry kúrenia nasaďte rozety. Pri skracovaní líšt nezabudnite odpočítať šírku tvaroviek.

DOBRÁ RADA

Podlaha musí byť suchá a rovná. Ak vykazuje nerovnosti, ktoré presahujú 3 mm na 1 m, je potrebné ich vyplniť náterovým tmelom.

Podrobný videonávod a zoznam potrebného materiálu aj náradia nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.

Text a foto: Hornbach, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Zdroj: Časopis Môj dom 

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: kladenie korková podlaha korok plávajúce podlahy podlahy renovácia podlahy
Zdieľať článok

Diskusia