Zdroj: MV ARCHITEKTURA

Aktívny víkend v pasívnych domoch

29. 10. 2021 Zdieľať

O kvalitnej architektúre pasívnych budov, tvorbe zdravého životného prostredia a o ďalších výhodách sa môžete presvedčiť 12. - 14. novembra, kedy sa budú konať Dni pasívnych domov 2021. Tento rok poriadame podujatie online aj naživo.

Využite jedinečnú príležitosť a spoznajte inšpiratívne pasívne domy. Mnoho investorov sa inšpirovalo práve pri návšteve pasívnych domov a preto sú aj oni ochotní privítať vo svojom dome návštevníkov a sprostredkovať im svoje skúsenosti. Čo vás čaká?

  • Uvidíte budovy, ktoré na svoju prevádzku potrebujú iba zlomok energie v porovnaní s bežnými.
  • Môžete sa opýtať na všetko, čo vás zaujíma.
  • Zažijete komfortné prostredie a stále čerstvý vzduch prostredníctvom riadeného vetrania.
  • Porozprávajte sa s majiteľmi o skúsenostiach.
  • Spoznáte technické zariadenia nevyhnutné pre pasívne domy.
  • Získate kontakty na skúsených odborníkov, ak sa chystáte na stavbu alebo rekonštrukciu vlastnej nehnuteľnosti.
RD KRAKOVANY - VIZE ATELIER

Zdroj: Vize Atelier

Čo sa ľudia najčastejšie pýtajú?

Inštitút pre pasívne domy v spolupráci s organizačným partnerom
Vize Ateliér pripravili zopár odpovedí:

Koľko môžem ušetriť ročne na prevádzke domu?

Konkrétny príklad: Pasívny rodinný dom v lokalite Bratislavy, 160 m2 vykurovanej podlahovej plochy má mesačné platby za dodávku elektrickej energie okolo 70 EUR. To je vrátane vykurovania, prípravy teplej vody, pasívneho chladenia a vetrania, ale aj vrátane osvetlenia a všetkých elektrospotrebičov. V prípade, že využíva napr. fotovoltaické panely môžu byť náklady polovičné alebo ešte nižšie. Pasívny dom sa oplatí čoraz viac, ceny energií a zemného plynu neustále stúpajú.

Plusovy dom KOMIN2 - Vize Atelier

Zdroj: Vize Atelier

Je pasívny dom drahší než obyčajný dom?

Pasívny dom sa dá navrhnúť a postaviť za porovnateľnú cenu ako bežný dom a vďaka úsporám energií sa prípadné viacnáklady rýchlo vrátia. Investujete predovšetkým do kvalitného vnútorného prostredia a materiálov a to sa prejaví v ich životnosti a komforte užívania. Kvalitným projektom a realizáciou sa vyhnete problémom a nákladom pri odstraňovaní porúch.

Aké technológie používajú pasívne budovy?

Prípravu teplej vody, vykurovania, pasívneho chladenia a vetrania zabezpečuje tepelné čerpadlo a vetracia jednotka s rekuperáciou tepla. Súčasťou môžu byť i ďalšie zariadenia, napr. fotovoltaické panely, ktoré vyrábajú elektrickú energiu.

Plusovy dom KOMÍN - Vize Atelier

Zdroj: Vize Atelier

Nie je tej techniky v pasívnom dome priveľa?

Vôbec nie. Princíp pasívneho domu je v tom, že funguje aj bez zložitej technológie. Pasívne si tieni v lete, a naopak vpúšťa dovnútra slnko v zime. Technológiou navyše je len vzduchotechnická jednotka, jej obsluha je jednoduchšia než obsluha štandardného televízora.

Môžu sa v pasívnom dome otvárať okná?

Samozrejme. Môžu sa otvárať rovnako ako v bežnom dome.

Je potrebná klimatizácia?

Nie je. V dobre navrhnutom pasívnom dome, so správnou orientáciou na svetové strany a exteriérovými tieniacimi prvkami, ako sú žalúzie, rolety, sa netreba báť prehrievania. Vetracie jednotky majú možnosť čiastočného chladenia a majú filtre, ktorými vzduch zbavujú peľu a prachu. Je preto vhodnejší aj pre alergikov a astmatikov. Na rozdiel od klimatizácie, ktorá len cirkuluje vydýchaný vzduch, vetracia jednotka s rekuperáciou privádza do interiéru čerstvý vzduch 24 hodín denne.

Pasívny dom ZET - Vize Atelier

Zdroj: Vize Atelier

Pasívny dom je svojou úspornosťou a kvalitou vnútorného prostredia je to najlepšia investícia do budúcnosti. Ak ste zvedaví ako sa v úsporných a zdravých domoch býva, nezmeškajte túto príležitosť, prihláste sa na prezentáciu domov na www.dpd.iepd.sk počas víkendu 12.-14. novembra 2021.

Viac o pasívnych domoch na www.domyktoreprekvapia.sk

Zdroj: PR článok PR Inštitút pre Pasívne domy

Kategória: Stavba
Tagy: drevostavba ekologické domy energeticky úsporné bývanie pasívne domy rodinný dom
Zdieľať článok