Zdroj: Petr Polák

Na mieste starého murovaného domu postavili pasívnu drevostavbu. Napriek dvom podlažiam neprovokuje

21. 03. 2022
Zdieľať

Posledné roky nám ukazujú, že drevostavba nemusí vyzerať iba tradične, ale môže vyzerať úplne inak – moderne, môže poskytovať veľa priestoru na pohodlné bývanie a pritom stále byť v súlade s prírodou. Spoločnosť 3AE realizovala na juhu Prahy – mestská časť Zbraslav – stavbu, ktorú navrhol architekt Lukáš Pejsar. Je v pasívnom štandarde.

Na svahovitom pozemku v prírodnej lokalite Prahy stál kedysi starý murovaný dom. Keďže jeho technický stav už neumožňoval ani rekonštrukciu, investor si na tomto pozemku vysníval iný dom. Na rozdiel od pôvodnej stavby ide o dom z dreva.

Geometrická pasívna moderná drevostavba v lese

Na fasáde je použitý drevený obklad zo sibírskeho smrekovca a ploché strechy sú kompletne navrhnuté ako zelené. Zdroj: Petr Polák

Architekt do projektu naplno zapracoval svahovitý skalnatý terén. Vďaka práci s rôznymi úrovňami a odrastenému lesu nepôsobí dvojpodlažná stavba ako „päsť na oko“. Jemne a s pokorou sa zbližuje s prírodným prostredím, neprovokuje.

Prečítajte si tiež
Ušetrili na ploche, nemuseli šetriť na materiáloch. Praktický pasívny domček neďaleko Nitry

Výhľady už prvého podlažia

Prvé nadzemné podlažie nezvyčajnej drevostavby zahŕňa v ľavej časti garáž pre dve autá, v pravej sa rozvíja samotný obytný priestor. Keďže prvé podlažie stojí na vyvýšenom sokli, ktorý vyrovnáva svahovitý terén, už z týchto miest sú krásne výhľady.

Geometrická pasívna moderná drevostavba

Vďaka práci s rôznymi úrovňami a odrastenému lesu sa dvojpodlažná stavba jemne a s pokorou zbližuje s prírodným prostredím. Zdroj: Petr Polák

Najbližšie ku garáži sa nachádza zádverie s technickou miestnosťou a WC. Smerom doprava nasleduje denná zóna s kuchyňou, jedálenskou časťou a obývačkou. Popri najdlhšej stene sa tiahne schodisko na horné podlažie, pod ktorým sú úložné priestory. Úplne napravo sa nachádza pracovňa. Na dennú zónu nadväzuje terasa.

Geometrická pasívna moderná drevostavba

Terasa. Zdroj: Petr Polák

Nočná zóna s terasou v korunách stromov

Horné podlažie je riešené ako nočná zóna. Okrem hlavnej spálne sa tu nachádzajú ešte dve izby a hygienické zázemie. Z chodby je východ na menšiu terasu vo výške korún stromov. Podobe ako zvonku, i vo vnútri dominuje drevo, tentokrát svetlé.

Prečítajte si tiež
Ekologický dom z nezvyčajného materiálu: Počuli ste už o konopnom betóne? Aké sú jeho výhody?

Priestory dennej zóny zútulňuje drevený krov. Typickým prvkom, ktorý sa viackrát opakuje, sú šikmo postavené drevené piliere. Nájdete ich pri schodisku, ale aj na opačnej strane – pri veľkorozmernom presklení.

Interiér modernej pasívnej drevostavby

Typickým prvkom, ktorý sa viackrát opakuje, sú šikmo postavené drevené piliere. Zdroj: Petr Polák

Zelené strechy, smrekovec, vrstvenie

Zapasovaniu budovy do prostredia pomohol výber materiálov. Na fasáde je použitý drevený obklad zo sibírskeho smrekovca a ploché strechy sú kompletne navrhnuté ako zelené – vďaka nim si dom zhora prakticky ani nevšimnete. Sokel domu je kamenný, rovnako aj najnižšie umiestnené schodisko. Vďaka precíznej práci architekta s nie práve najjednoduchším terénom vznikol plnohodnotný priestor nielen pre pohodlné bývanie, ale aj záhrada s rôznymi zákutiami.

Interiér modernej pasívnej drevostavby

Knižnica. Zdroj: Petr Polák

Technické údaje

Konštrukčný systém: Novatop

Teplo a vetranie: elektrické podlahové kúrenie ovládané nadradeným systémom/REKUPERAČNÁ JEDNOTKA – PICHLER PKOM4 CLASSIC vrátane vstavaného ohrevu TUV 212 l

Súčiniteľ prestupu tepla stenou: 0,108

Skladba steny: 84 mm NOVATOP SOLID
300 mm ISOVER UNI 160+140 mm vložená medzi nosníky Steico Wall
60 mm ISOVER UNI 60 mm vložená medzi laty 60/40
1 mm ROTHOBLAAS TRASPIR 150 g/ m2
40 mm Vzduchová medzera LATE 60/40
20 mm DREVENÝ OBKLAD HORIZONTÁLNY – palubovka 20/140

Prečítajte si tiež
Dom so zeleným srdcom: Uprostred drevostavby patio so zeleňou

RD Zbraslav

autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar

realizátor: 3AE, s.r.o.

lokalita: Zbraslav, Praha, ČR

zastavaná plocha: 102,17 m2 bez garáže

úžitková plocha: 139,24 m2

projekt: 2018

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Petr Polák

Kategória: Návšteva
Tagy: bývanie v Prahe drevené domy drevostavba ekologické domy pasívne domy rodinný dom svahovitý pozemok zelené strechy
Zdieľať článok

Diskusia