Zdroj: v2com

Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

19. 10. 2022
Zdieľať

Chata Anna, ktorú navrhol dizajnér Caspar Schols, sa stala v medzinárodnej súťaži 2021 Architizer A+Awards projektom roka v kategórii: „+Living Smal“. Očarila nielen príjemným dizajnom, ale predovšetkým prekvapivou dynamikou, ktorou sa prispôsobuje obyvateľom.

„ANNA Stay“ je dynamický drevený dom, ktorého centrálnu časť tvorí otváracia presklená plošina. Je navrhnutý tak, aby stieral hranice medzi interiérom a exteriérom a priblížil obyvateľom život v prírode. Autor projektu kládol mimoriadny dôraz na technickú stránku.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Chata umožňuje upraviť drevený exteriér a sklenený interiér tak, aby sa prispôsobili akejkoľvek príležitosti, nálade alebo poveternostným podmienkam. Stredová časť môže fungovať ako plne presklená miestnosť – vrátane strechy, či vonkajšia terasa so zabudovanou vírivkou a ďalšími vymoženosťami.

Žena sa pozerá na jazero cez presklenú časť chaty

Vďaka koľajniciam môžete posunúť drevené časti i sklenenú časť rôznymi spôsobmi. Zdroj: v2com

Žiť s prírodnými živlami, neskrývať sa pred nimi

„Myšlienka projektu ANNA Stay je odvodená z túžby žiť s prírodnými živlami a neskrývať sa pred nimi. Ide predovšetkým o pobyt vonku a o vytvorenie dynamickej interakcie medzi vami, chatou ANNA ako vašim domovom a prírodou,“ vysvetľuje Schols.

Dve škrupiny na koľajniciach

Chata má dve „škrupiny“, ktoré fungujú ako protiľahlé koncové steny. Autor dosiahol nezvyčajnú dynamiku tým, že ich postavil na koľajnice. Stredová časť pozostáva z dreva a skla a je oddelená od drevených „škrupín“. Vďaka koľajniciam môžete posunúť drevené časti i sklenenú časť rôznymi spôsobmi.

Žena otvára presklenú otváraciu chatu

Chata umožňuje upraviť drevený exteriér a sklenený interiér tak, aby sa prispôsobili akejkoľvek príležitosti. Zdroj: v2com

Prečítajte si tiež
Vôňu dreva budete cítiť už z fotiek. Chata, do ktorej by ste sa chceli ihneď nasťahovať

Podobne, ako keď si upravujete oblečenie podľa počasia, nálady alebo príležitosti. „Schopnosť stavby prispôsobiť sa dáva slobodu a pestuje pocit spolupatričnosti. Stanete sa súčasťou všetkého okolo vás a verím, že tento pocit je pre každého hlboký,“ dopĺňa autor projektu.

Otváracia chata s vírivkou a krbom

Stredová časť môže fungovať ako plne presklená miestnosť – vrátane strechy, či vonkajšia terasa so zabudovanou vírivkou a ďalšími vymoženosťami. Zdroj: v2com

Na začiatku bol záhradný domček

Prvý projekt začal Caspar Schols riešiť v roku 2016 bez akéhokoľvek architektonického vzdelania. Jeho matka ho požiadala o návrh záhradného domu. Schols (v tom čase magister fyziky na univerzite v Amsterdame a neskôr študent Akadémii umení Gerrita Rietvelda) hľadal koncept, ako vytvoriť dynamické spojenie medzi človekom, prírodou a domovom.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako horská chata? Ekonomicky riešená stavba, v ktorej vládne drevo

Pre svoju matku navrhol flexibilný priestor, v ktorom mohla čítať alebo maľovať, organizovať rodinné večere, kde by ju mohli navštevovať jej vnúčatá. Chata ANNA Stay je založená práve na pôvodnom dizajne domčeka pre matku šikovného a technicky veľmi zdatného dizajnéra. Garden House sa stal tretím najobľúbenejším architektonickým projektom roku 2017 v Holandsku. Približne v tom istom čase získal Caspar Schols štipendium na štúdium na Architektonickej asociácii v Londýne.

Posteľ v otvorenej časti chaty s výhľadom na more

Vďaka koľajniciam môžete posunúť drevené časti i sklenenú časť rôznymi spôsobmi. Zdroj: v2com

Citlivejší voči prírode, planéte i iným ľuďom

Do súťaže 2021 Architizer A+Awards sa prihlásilo viac ako 5 000 projektov z viac ako 100 krajín sveta. Ocenených bolo len päť, spomedzi nich aj chata Anna Stay. Jej tvorca Caspar Schols príjemnú skúsenosť komentuje: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať cenu A+ Awards. Je pre mňa veľká česť byť ocenený touto prestížnou cenou. Projektom ANNA Stay chceme pozvať ľudí, aby zažili pobyt vonku a vytvorili hlbšie spojenie s prírodou, sebou samým a ostatnými. Veríme, že zvýšenie tejto citlivosti povedie k väčšej láske a starostlivosti o prírodu, planétu a ľudí ako celok.“

Chata ANNA Stay

Autori: Caspar Schols

Lokalita: Holandsko

Plocha chaty vrátane terasy: 55,4 m2

Využiteľná podlahová plocha: 47,9 m2

Hmotnosť: cca 9 ton

Výška chaty: 4,5 m

Rozmery základne vrátane terasy: 12,8 m x 4,3 m

Realizácia: 2021

Cenový rozsah: od 150 000 do 200 000 EUR

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: v2com

Kategória: Stavba
Tagy: chata drevostavba ekologické domy nízkoenergetický dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia