9 spôsobov ako premeniť svah na záhradu snov
Záhrada vo svahu. Pre niekoho nevýhoda, pre iného to môže byť, naopak, zaujímavá výzva. Aj svahovitý pozemok má svoje prednosti, dokonca niektoré rastliny na ňom oveľa viac vyniknú. Spôsobov jeho úprav je niekoľko. Stačí si len vybrať.
{R1}
Vyberte si vhodné rastliny
Na oslnené svahy
• dreviny, ktoré nepotrebujú pravidelný rez – pôdopokryvné ruže, plazivé borievky, borovica kosodrevina (Pinus mugo), skalníky (Cotoneaster dammeri), ľubovník (Hypericum calycinum), vresy a vresovce, zemolezy (Lonicera nitida), dráč (Berberis thunbergii ‚Atropurpurea‘).
• trvalky – rôzne druhy rozchodníkov (Sedum), šalvie (Salvia officinalis), pupalky (Oenothera macrocarpa), kocúrniky, pakosty (Geranium sanguineum), bergénie (Bergenia cordifolia), krpčiarky (Epimedium rubrum)
• okrasné trávy – nižšie kostravy (Festuca), perovec (Penisetum alupecuroides)
Do polotieňa a tieňa
• listnaté dreviny – brečtan (Hedera helix), pavinič, zimozeleň (Vinca minor), bršlen (Euonymus fortunei)
• ihličnany – plazivý tis (Taxus baccata ‚Repandens‘), niektoré druhy borievok
• trvalky – pakost, krpčiarka, bergénia, zbehovec plazivý (Ajuga reptans), černohlávok (Prunella grandiflora), alchemilka, rôzne druhy funkií (Hosta), papraďorastov, pôdopokryvné bambusy, pachysandra (Pachysandra terminalis)
• okrasné trávy – ostrice (Carex)
1. Skalka
Väčšia či menšia. Dá sa vybudovať bez veľkých príprav a úprav. Aby však pôsobila vľúdne na oko, na jej stavbu použite len jeden druh kameňa.
2. Terasovanie
Patrí medzi najčastejší spôsob úpravy svahovitého pozemku. Pri výstavbe múrikov však počítajte s tým, že si zababrete ruky od malty. A keďže ide o pevný záhradný bod, s ktorým len tak ľahko nepohnete, dobre si premyslite jeho výšku aj línie. Súčasťou terás môže byť aj skalka či kvetinové záhony.
3. Kvetinové záhony
Rýchlo rastúce, plazivé, kvitnúce aj nekvitnúce trvalky hravo zvládnu obrásť miernejší svah. Môžete si zvoliť čisto trvalkovú výsadbu alebo ich doplniť nižšími druhmi okrasných tráv a cibuľovinami kvitnúcimi na jar či jeseň.
4. Pôdopokryvné ruže
Vysaďte ich v správnom spone a pomerne rýchlo vytvoria súvislý koberec, ktorý bude kvitnúť každý rok. Výhodou je, že ani burina nedostane šancu. Navyše, hustá výsadba pomôže zadržať vlahu v pôde.
5. Trávnik
Pozemok s ladnými krivkami môžete „upratať“ aj takto. Dobre si však premyslite, či sa vám bude chcieť zdolávať s kosačkou hory-doly.
Tip autora
Vždy vysaďte aspoň tri kusy z jedného druhu rastlín. Tak budete mať záruku, že rastlina zakrátko vytvorí pekný pokryv. Na jeden štvorcový meter postačí tri až šesť rastlín.
Po výsadbe (ideálne na jar alebo jeseň) svah intenzívne zavlažujte.
6. Dreviny
Ak je svah prudší, lepšou voľbou ako trvalky, ktoré síce rýchlo rastú, sú lacnejšie a majú často ohromnú regeneračnú schopnosť, sú dreviny. Tie ho svojimi koreňmi dobre spevnia. Aby ste sa o takýto svah nemuseli sústavne starať, ako podklad pri výsadbe použite kvalitnú netkanú textíliu (alebo aj geotextíliu) – pôda sa nebude splavovať, kým svah nebude dobre prekorenený, a zároveň udrží dreviny na pôvodnom mieste.
7. S vodnými plochami
Príliš prudký svah? Pouvažujte napríklad nad vodopádom. Naozaj zaujímavo bude pôsobiť v spojení so skalkou.
8. Suché kvetinové múriky
Suché preto, lebo na ich stavbu nepotrebujete maltu. Pred výstavbou suchého múrika je dôležité naplánovať si jeho umiestnenie, rozmery aj to, akým spôsobom sa bude stavať. Rovnako ako pri skalke, aj tu sa odporúča použiť ten istý druh kameňa.
Ako si postaviť suchý múrik
1. Základy – Musia byť hlboké 20 až 40 cm (závisí od výšky múrika – ideálna výška je 50 až 100 cm). Základy vysypte vrstvou štrku a piesku, dôkladne pohrabte, a to tak, aby sa terén len mierne zvažoval.
2. Drenáž – Ak je podložie nepriepustné, bude lepšie zabudovať doň aj drenážne rúrky.
3. Prvé kamene – Tie najväčšie treba zapustiť asi do polovice do podložia. Umiestňujte ich približne 30 až 40 cm od svahu – tak vznikne priestor na spevňujúci výplňový materiál.
4. Ukladanie kameňov – Jednotlivé kamene ukladajte mierne šikmo smerom k svahu (sklon 10 až 15 %), múrik sa neskôr nebude nakláňať dopredu.
5. Štrbiny – Do vzniknutých štrbín nasypte dostatočne vlhkú zeminu a vysaďte rastliny. Do suchých a na slnku situovaných múrikov sú vhodné najmä suchomilné skalničky a trvalky, ako napríklad rozchodníky (Sedum), zvončeky (Campanula), taričky (Aubrieta), floxy (Phlox subulata), mydlice (Saponaria), lomikamene (Saxifraga), poniklec (Pulsatilla), klinčeky (Dianthus) a tarice (Alyssum).
9. Vresovisko
Pamätajte: Na vidieku sa žiada farebná a druhová pestrosť, v meste zasa striedmosť (zamerajte sa na dve či tri farby). Výhoda vresoviska je, že bez problémov pokryje aj strmšie svahy.