
Chcete montovaný dom?
Dnešné moderné stavebné systémy sa len ťažko zbavujú trpkej príchute zlých skúseností s montovanými domami v minulosti. Montovaný dom sa často mylne spája s dočasnou alebo provizórnou výstavbou. Omyl! Dnešné, väčšinou nízkoenergetické montované domy už dávno nemajú nič spoločné s rýchlostavbou typu okál alebo panelovou výstavbou bez zvukových a tepelnoizolačných vlastností. Aj v tomto odvetví ide vývoj míľovými krokmi vpred a súčasné systémy montovaných domov spĺňajú aj tie najvyššie ekologické nároky kladené na výstavbu.
Čo je to montovaný dom v súčasnom ponímaní?
Najrozšírenejší spôsob výstavby montovaných domov v súčasnosti predstavuje zdanlivo jednoduchý princíp. Na základe podrobnej výrobnej dokumentácie sa celé obvodové steny, priečky a stropy, prípadne jednotlivé prvky a dielce, do ktorých sa niekedy montujú aj rámy okien, vyrobia vo výrobných halách stavebnej firmy. Tieto dielce väčšinou obsahujú aj tepelnú izoláciu a zväčša aj zvislé zdravotnotechnické inštalácie. Stavebné dielce sa potom vozia na stavbu a žeriavom sa osadzujú a ukotvujú do vopred pripravených základov. Spoje jednotlivých dielov a konštrukcií sú vopred pripravené a dielenské vyhotovenie týchto detailov, ktoré sú pri klasických domoch niekedy problematické, zabraňuje tvorbe tepelných mostov a nasledujúcich tepelných únikov cez konštrukciu. Už za jeden až tri dni možno zhotoviť hrubú stavbu.
Dnešná generácia montovaných domov predbehla v niektorých prípadoch už aj klasický spôsob výstavby, a to najmä v požiadavkách na:
|
Na kompletne vyrobené obvodové steny sa môžu priamo vo výrobnej hale naniesť aj základné omietky, no na Slovensku stavebníci uprednostňujú exteriérové omietky realizované až na stavbe, aby sa tieto domy vizuálne neodlišovali od murovaných. Výhodou montovaného domu je najmä krátky čas výstavby, zvyčajne len niekoľko týždňov, čo je, samozrejme, spojené s ďalšími výhodami. Nesporne zaujímavá je aj možnosť stanoviť pevnú cenu budúcej stavby – práve vzhľadom na krátky čas výstavby. Predíde sa tak hrozbe pravidelného zdražovania stavebných materiálov.
Tieto stavby sú tiež nenáročné na neskoršie prevádzkové náklady a v súčasnosti sa navyše vyrábajú z ekologických materiálov. Keď to všetko zhrnieme, je jasné, že v súčasnosti naše predstavy o výhodách murovaných domov oproti montovaným stavbám sú skôr pocitovou záležitosťou než otázkou technických parametrov. Dôležitým faktorom, ktorý stále rezonuje v mysli stavebníkov, je potreba postaviť domy aj pre budúce generácie. Do tejto kategórie však patria už aj montované stavby.
Medzi nevýhody montovaných stavieb patria: |
Možností je viac než dosť
Pri rozhodovaní o tom, ktorý typ domu je najvhodnejší, sa zohľadňuje najmä ekonomické hľadisko a lokalita. Cenu určuje aj dostupnosť materiálu v danej oblasti. Drevo a kameň sa prirodzene hodia do hornatých a kopcovitých oblastí, tehla a betón do nížinných. U nás prirodzený vývoj v oblasti stavebníctva narušila nedávna minulosť, keď sa v každej oblasti uprednostňovala panelová veľkovýroba: oceľobetón prevalcoval tradičné materiály – výstavbu drevených (napríklad zrubových, hrazdených, stĺpikových či sendvičových typov) aj murovaných domov.
To je však už, našťastie, za nami a dnes prináša moderná doba nové možnosti výstavby, založené na nových nekompromisných princípoch. Medzi ne patria aj montované domy, ktoré spĺňajú náročné požiadavky na úsporu energií, životnosť či variabilnosť.
Systémov na výstavbu montovaných rodinných domov je už aj na Slovensku dosť. Stačí sa len poradiť, ktorý je pre danú lokalitu, subjektívne požiadavky stavebníka či osobný pocit lepší. Ponúkame vám dva rozdielne systémy, ktoré sa líšia najmä materiálovým základom, s čím súvisí aj rozdiel v tepelnotechnických, zvukovoizolačných a záťažových parametroch stavby. Jeden systém je masívny, na báze betónových konštrukcií, druhý je na báze ľahkej drevenej nosnej konštrukcie. Oba systémy sa dajú využiť aj pri výstavbe nízkoenergetických domov.
Montovaný dom na báze masívnej zateplenej sendvičovej betónovej konštrukcie Konštrukcia |
Realizácia hrubej stavby montovaného domu na báze betónových panelov trvá iba niekoľko dní. |
Montované rodinné domy na báze dreva Konštrukcia
Jednotlivé dielce sa spájajú ručne. Priamo vo výrobnej hale sa osádzajú do stien okná i dvere a zrealizuje sa aj príprava na sanitárne rozvody. |
Montovaný dom na drevenej báze v Slovenskej realite. Toto všetko sa dá stihnúť za jeden, maximálne dva dni. | |
Skladba obvodovej steny montovaného domu firmy Bienhaus (celková hrúbka steny 340 mm, skladba z exteriéru do interiéru) 1 – štruktúrovaná vonkajšia minerálna omietka 2 – sieťovinou vystužená základná omietka 3 – tepelnoizolačná doska – 100 mm 4 – sadrovláknitá doska – 15 mm 5 – drevená rámová konštrukcia z presušeného a ohobľovaného dreva – 200 mm, vyplnená tepelnou a zvukovou izoláciou – 200 mm 6 – parozábrana 7 – požiarna neškárovaná sadrokartónová doska – 18 mm |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.