Dom plný nápadov

20. 05. 2011
Zdieľať

Dobrá správa – na poli neďaleko hlavného mesta už nerastie len burina. A to ani doslova, ani v zmysle architektonickom. Nenápadné územie ukrýva hneď niekoľko zaujímavých domov, ktoré stoja za pozornosť. My sme sa rozhodli zaklopať na dvere toho, ktorý už na prvý pohľad ukrýval tajomstvo.
Dom plný nápadov

92402

Nedávno sme vás pozvali na návštevu do domu s odvážne riešeným átriom. Vnútorná záhrada je, zdá sa, v kurze, o čom svedčí aj návšteva u nášho dnešného hostiteľa. Určitá strata súkromia je totiž pri súčasnej podobe výstavby rodinných domov, ktoré často vznikajú doslova a do písmena na poli, pomerne často diskutovaným problémom. Čo z toho, že ste si kúpili drahú parcelu a vysadili k plotu tuje! Kým budete môcť pri opaľovaní slobodne zhodiť všetky kúsky oblečenia a nehanbiť sa za nie celkom atletickú postavu pred celou ulicou, prejde ešte pekných pár rôčkov. A tých pár rôčkov, čo si budeme nahovárať, vašej postave na sošnosti pravdepodobne nepridá.


Dom plný nápadov

92404

Súkromie nadovšetko

Šikovný architekt vie, čo si cenia majitelia rodinných domov najviac. Odhliadnuc od postavy, dlhoročných susedov v bytovke vymieňame za starosti spojené s výstavbou domu veľmi často práve kvôli chýbajúcemu pocitu súkromia. Preto architekt dokáže hospodáriť s pozemkom tak, aby svojmu klientovi v maximálnej možnej miere vyhovel. Ak napríklad terén či prostredie požadované súkromie neposkytujú, jednoducho si ho vytvorí – hoci aj oázou ticha v uzavretom átriu. I keď práca architekta Maroša Fečíka z ateliéru plus/mínus architekti nie je redakcii časopisu neznáma, dom obsahuje mnoho prekvapení. Na prvý pohľad pôsobí skôr subtílne, nečakali by ste v ňom toľko priestoru, zaujímavo využitých zákutí a – uprostred dispozície – už spomínané, zo všetkých strán obstavané átrium s terasou a okrasnou záhradou. Striedanie a prelínanie dvoch nerovnakých hmôt rôznych funkcií sa dá na prvý pohľad odlíšiť už podľa použitého materiálu. Dennú časť charakterizuje obklad s dyhovými panelmi španielskej výroby, nočnú a technickú časť zase šedivá omietka. Dom je premyslene usadený na pozemku, takže susedov vnímate so slušným odstupom.

 

Za hrsť nápadov


Dom plný nápadov

92407

Architekt pochopil, že jeho úlohou nie je len plniť priania klienta, slepo nasledovať jeho potreby a realizovať sa iba v estetickom riešení fasády. Naopak. Dobrý architekt svojho klienta inšpiruje, obohacuje, ponúka mu nové, netradičné riešenia spríjemňujúce bývanie. Taký je aj dom, ktorého fotografie sa rozprestierajú vôkol tohto textu.


Dom plný nápadov

92400

Napadlo by vám vysunúť pracovňu nad strechu a využiť jej plochý tvar ako terasu? A čo okná vyčnievajúce z línie fasády, ktoré nie sú len estetickou hračkou, ale aj miestom príjemného posedenia? Dom ponúka prekvapujúce nápady takmer na každom kroku, v každej miestnosti. Napríklad drevom obložená betónová doska pozdĺž celej jednej steny, otvorenej oknami do átria, ktorá môže fungovať ako pracovný stôl pre deti. Alebo kupola, ktorá privádza denné svetlo nad jedálenský stôl a v noci žiari ako svetelný maják nad záhradou. Pivničné priestory pod garážou vybavené príslušenstvom tak, aby sa dali využívať ako pánsky klub, a pritom domáca pani oslavujúcich kamarátov ani nezaregistruje. Steny obložené parketami, respektíve priemyselnou mozaikou či kozub umiestnený uprostred obývačky.

Však to omietneme, šéfe…

Spomínali sme materiály exteriéru, no určite stojí za to zaoberať sa aj interiérom. Okrem netradičného využitia podlahovej krytiny na obklad niektorých miestností treba pripomenúť architektov obľúbený materiál – lepenú preglejku. A, samozrejme, pohľadový betón, ktorý tvorí konštrukciu denných miestností (omietané časti sú tradične vymurované). Apropo, betón. Jeho využitie pri individuálnej výstavbe sa u nás stále považuje za unikát. Zo skúseností so stavebnými firmami, ktoré získal investor a architekt pri výstavbe, by mohol vzniknúť materiál vhodný na napísanie knihy. Domáci pán opisuje: „Raz sme prišli na kontrolný deň a zistili sme, že betónové steny sú popísané kótami a pokreslené čiarami. Pýtali sme sa, čo to má znamenať, a robotníci na to, že to si vyznačili kóty, aby správne osadili rozvody…“ Alebo zistili, že podlahár si o stenu, ktorá sa dnes veľkou mierou podieľa na celkovom vyznení obývačky, utiera špachtľu. „Na otázku, čo stvára, odpovedal svetaskúsene – však to omietneme, šéfe… Mali sme čo robiť, aby sme ich iniciatívu oškrabali,“ dopĺňa architekt Maroš Fečík. Mali však šťastie i na dobrých remeselníkov, ktorí sú pri netradičných riešeniach veľmi dôležití. „Dlhodobo spolupracujeme s jedným obkladačom. Hovorí o nás – je to s vami síce ťažké, ale rozhodne nie nudné,“ pokračuje architekt. Mozaikou obložené kúpeľne jeho slová potvrdzujú.


Dom plný nápadov

92405


Dom plný nápadov

92408

Interiér/exteriér

Takmer sme zabudli na átrium. Priam antický pôdorys rodinného domu príjemne korešponduje s históriou miesta. Až na to, že starí Rimania asi nemohli počítať s garážou… Dekoratívnej záhrade vládne červený dlanitolistý javor, neveľká terasa situovaná do bezprostrednej blízkosti obývacej miestnosti ponúka možnosť príjemného posedenia pod šírym nebom, a pritom je zo všetkých strán chránená pred nepríjemným vetrom. „Aj tu nám známi radia – a kedy si to tu zastrešíte? Nechápu, že nepotrebujeme ďalšiu miestnosť, že presne takto nám to vyhovuje,“ potvrdzuje správnosť architektovho rozhodnutia domáci pán. Priestor, ktorý vznikol, je unikátny svojím charakterom rozhrania medzi interiérom a exteriérom. Zážitok z podarenej stavby umocňuje ešte jeden fakt. Architekt Fečík a jeho plus/mínus architekti majú v lokalite, ukrytej za hradbou svedkov dominantného architektonického (ne)vkusu, ešte niekoľko rozostavaných projektov. Ich kontúry, ktoré sa rysujú z hĺbky pozemkov, naznačujú, že sme sa s ich tvorbou na našich stránkach nestretli poslednýkrát.

Kategória: Nezaradené
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia