Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dom s átriom pomaly zrastá so záhradou a mení sa na krásnu obytnú krajinu

27. 10. 2021
Zdieľať

Vo vilovej štvrti v českom meste Lanškroun kedysi stál radový dvojpodlažný dom. Dnes ho tam už nenájdete, pretože namiesto neho tu stojí originálna átriová jednopodlažná stavba. Novostavba vznikla v ateliéri Martin Neruda Architektura a spoznáte ju hneď podľa priesvitných hmôt garáže a záhradného skladu. Fungujú tiež ako ochrana súkromia, pretože oddeľujú dom od ulice.

Primárnym želaním investora bolo bývať v intenzívnom kontakte so záhradou. Podarilo sa to vďaka šikovnému členeniu priestorov a tvaru dispozície. Pôdorys má tvar písmena L s mierne skoseným kratším ramenom naďalej od ulice. Obytné miestnosti i vonkajšie priestory kopírujú terén mierne svahovitého pozemku orientovaného na juh.

Prečítajte si tiež
Moderná vila v minimalistickom štýle premieňa výhľady na krásne obrazy

Chránený pred ruchom ulice

Rodinný dom je od ulice oddelený nevšedným, ale jednoznačne funkčným spôsobom – na jednej strane od vstupu na pozemok nájdete záhradný sklad, na strane druhej garáž. Oba tieto objekty sú polykarbonátové. Vstup medzi nimi prikrývajú betónové presahy strechy, popod ktoré sa dostanete do átria.

Polykarbonátový vstup do domu so záhradou

Pôdorys má tvar písmena L s mierne skoseným kratším ramenom naďalej od ulice. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Život plynie medzi átriom a záhradou

Život v dome sa odohráva okolo átria a záhrady, z ktorých sa vstupuje do vnútorných priestorov. Medzi átriom a južnou záhradou je hlavný obytný priestor – srdce domu. Spája kuchyňu jedáleň i obývačku. Táto denná zóna sa dá otvoriť do oboch strán, tak vznikne zastrešené vonkajšie prostredie medzi átriom a záhradou. Na konci kratšieho ramena je vonkajší priestor určený na stolovanie.

Minimalistická obývačka v átriu

Denná zóna sa dá otvoriť do oboch strán, tak vznikne prestrešené vonkajšie prostredie medzi átriom a záhradou. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Izba za izbou kaskádovito klesajú

Keďže pozemok sa mierne zvažuje od ulice smerom k záhrade, architekt Martin Neruda posadil jednotlivé miestnosti domu terasovito tak, aby terén kopírovali. Celý dom a jeho konštrukcia kaskádovito klesá. Tak je podlaha spálne vyššie, ako podlaha vedľajšej izby, najnižšie je položená spoločenská zóna.

Ďalšiu špecialitu stavby opisuje sám autor projektu: „Zalamované železobetónové stropné dosky majú veľkorysé presahy, ktoré chránia pred slnkom i dažďom a zároveň vytvárajú príjemné miesta na pomedzí domu a záhrady.“

Prečítajte si tiež
Minimalizmus nemusí byť nudný! Premyslená prestavba radového domu s jasnými pravidlami

Prírodné materiály, tlmené farby

Z materiálov aj pri tejto realizácii zvíťazili prírodné materiály a tlmené farby v kontraste s materiálmi v surovej podobe. V interiéri sa podarilo vyvážiť betónové stropy, preklady a parapety jaseňovým priečkami, dubovou podlahou, či zamatovo ružovou liatou podlahou a jemne zelenými závesmi. Napriek betónu je tak v interiéri príjemne a útulne.

Minimalistická prírodná kuchyňa s jedálenským stolom a veľkým oknom

V interiéri sa podarilo vyvážiť betónové stropy, preklady a parapety jaseňovým priečkami, dubovou podlahou, či zamatovo ružovou liatou podlahou a jemne zelenými závesmi. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Tehly z pôvodného domu dostali druhý život

Z pôvodného zbúraného domu zostali tehly, ktoré pripomínajú minulosť pozemku. Nafarbené vápnom zapadli do celkovej dizajnovej schémy interiéru. Estetickú i praktickú funkciu plnia béžové drevené rámy okien. Nezanedbateľné sú tiež oceľové stĺpy. Je predpoklad, že dom sa vekom čoraz viac prispôsobí pozemku a lokalite.

Skosená stavba s presklením

Život v dome sa odohráva okolo átria a záhrady, z ktorých sa vstupuje do vnútorných priestorov. Zdroj: Alex Shoots Buildings

„Steny zarastú zeleňou, oceľové stĺpy zhrdzavejú, na betónových plochách sa objaví patina a za polykarbonátom budú viditeľné siluety uskladnených vecí. Átriový dom zrastie so záhradou a premení sa na malú obytnú krajinu,“ zdôrazňuje posolstvo projektu Martin Neruda.

Prečítajte si tiež
Tvarovo neobvyklý rodinný dom s pôvabným átriom

Dom v Lanškroune

Architektonický ateliér: Martin Neruda Architektura

Autor: Martin Neruda

Spolupráca: Petr Hanzal, Vít Formánek

Statika: Tomáš Novotný

Záhrada: Jan Kocourek

Lokalita: Lanškroun, ČR

Plocha: 200 m2

Projekt: 2016

Realizácia: 2021

Použité materiály: betón, oceľ, tehly, polykarbonát, drevo

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium betónový strop drevené podlahy liate podlahy presklené fasády prírodné materiály rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia