Elektrické ručné hoblíky

Elektrické ručné hoblíky

04. 12. 2007
Zdieľať

V súčasnom stavebníctve a tesárstve sa stále častejšie prezentuje krása prírodného materiálu – dreva. Odkryť ju pomáhajú aj elektrické hoblíky.

Vyberáme podľa použitia

Hobľuje sa nerovné alebo hrubé drevo, aby sa dosiahla požadovaná hrúbka alebo rovinnosť. Vďaka hoblíkom môžu byť dosky, trámy, hranoly či lišty hladké a rovné bez akýchkoľvek štiepancov. Nie všetci vedia, že hoblíkom možno na dreve vytvoriť aj rôzne vzory. Závisí to od hobľovacej hlavy a nožov určených na povrchové štruktúrovanie dreva. Ďalšou veľmi praktickou funkciou dnešného hoblíka je možnosť zrážania hrán. Na tento účel netreba kupovať frézku ani iné náradie. Väčšina kvalitných kompaktných, ale aj tesárskych hoblíkov je už vybavená drážkou v tvare písmena V. Niektoré te­sárske hoblíky majú dokonca až tri rôzne hlboké drážky na rozličné šírky zrážania. Najmenšie hoblíky určené predovšetkým pre domácich majstrov majú šírku záberu 82 mm, profesionálne až 350 mm.

Hobľovacie nože

Úber dreva je zabezpečený ostrím väčšinou plochého noža, ktorý zrezáva z obrobku triesky v hrúbke od 0,5 do niekoľkých milimetrov (úber je nastaviteľný predným držadlom po desatine milimetra). Odporúčaná maximálna hĺbka úberu je okolo 3 mm. Ak je nastavená väčšia hĺbka, hobľovanie nie je také efektívne a stráca sa presnosť, pretože práca je veľmi namáhavá a neraz je potrebný aj pomocník. Štandardné hobľovacie nože sa vyrábajú z rýchloreznej ocele alebo zo spekaných karbidov a dodávajú sa v pároch. Každý z nich je vybavený dvoma ostrými čepeľami, takže pri otupení jednej sa dá jednoducho otočiť a používať ďalej bez neželaných prestojov. Pri hobľovaní dbajme na to, aby sa nože nepoškodili o zabudnuté klince alebo skrutky v dreve – tým sa môžu úplne zničiť.


Elektrické ručné hoblíky

123477


Elektrické ručné hoblíky

123478


Vďaka presnej drážke tvaru písmena V v prednej pohyblivej doske hoblíka môžeme zrážať hrany dreva, hranolov alebo trámov.


Ochranný výkyvný kryt slúži na zabránenie priameho dotyku ruky a hobľovacej hlavy.
Elektrické ručné hoblíky

123470

Kompaktný hoblík

Do tejto kategórie patria všetky hoblíky so šírkou záberu do 100 mm. Vyznačujú sa jednoduchou manipuláciou a silným a výkonným motorom. Pracujú na princípe remeňového prevodu, kde klinový, plochý alebo zubový remeň prenáša výkon motora na hobľovaciu hlavu. Vysoké otáčky motora sú zredukované tak, aby sa dosiahla optimálna rezná rýchlosť, t. j. 25 až 30 m/s.


Elektrické ručné hoblíky

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

123471

Veľkou výhodou niektorých kompaktných hoblíkov je, že ich možno za pomoci podstavcov použiť ako stacionárny stroj. Proti pokĺznutiu sú na podstavci umiestnené gumové podložky, avšak pre väčšiu bezpečnosť a stabilitu je lepšie upevniť stojan k stolu skrutkami alebo pomocou stolárskych svoriek. Kompaktný hoblík využijú najmä domáci majstri, napr. na zrovnávanie povrchov vnútorných obkladov chát, odstraňovanie starých poškodených náterov, vytváranie polodrážok, vyrovnávanie nerovností na starom drevenom oplotení a pod.


Elektrické ručné hoblíky

123476

Tesársky hoblík

Ako už sám názov napovedá, tento typ hoblíka je určený predovšetkým pre profesionálnych tesárov, ktorí pracujú s drevom každý deň. Je konštruovaný tak, aby zvládol aj celodennú namáhavú prácu. Skriňa hoblíka, spravidla z hliníkovej zliatiny, obsahuje oveľa výkonnejší motor ako kompaktné hoblíky (t. j. 2 až 3 kW). Má kvalitnejšie ložiská hlavy noža a výkonnejšie odvádzanie pilín. Uvedené súčasti sú zosilnené z toho dôvodu, že hoblík má široký záber (200 až 350 mm) a je potrebný väčší výkon na zhobľovanie rozsiahlej plochy, prenos väčšej sily a odvod veľkého množstva pilín. Kvalitné hoblíky netreba mazať, pretože mazacia náplň ložísk je prispôsobená tak, aby vydržala počas celej životnosti hoblíka.

Užitočná elektronika


Elektrické ručné hoblíky

123473

Veľmi dôležitou súčasťou, ktorú by mal obsahovať každý kvalitný hoblík, je elektronika, ktorá zabezpečuje postupný rozbeh hobľovacej hlavy. Vďaka tomu nepotrebujeme pri práci tlmiť rukami nárazy spôsobené hoblíkom pri prudkom rozbehu hlavy noža (keď hoblík akoby kope). Okrem toho sa takto eliminuje prúdové preťaženie elektrickej siete a rozopnutie prívodu elektriny ističom. Nestane sa, že sa pri hobľovaní väčšej hĺbky znížia otáčky vplyvom vyššieho zaťaženia. Elektronika zabezpečuje aj ochranu proti preťaženiu a brzdenie dobehu hobľovacej hlavy.

Odvádzanie triesok

Ďalšou zásadnou zmenou je, že tesárske hoblíky nemožno napojiť na odsávanie. Pri hrúbke úberu 2 až 4 mm a šírke hobľovanej plochy okolo 300 mm by sa odsávacie zariadenie veľmi rýchlo upchalo odlietavajúcimi pilinami. Preto majú tieto hoblíky len veľký otvor, ktorým sa piliny odvádzajú podľa možnosti dopredu alebo do strán. Ani týmto spôsobom sa však vždy nezabezpečí kvalitné a rýchle odvádzanie veľkého množstva pilín. Preto niektoré lepšie vybavené hoblíky obsahujú výkonný ventilátor (turbínku), ktorý ženie vzduch do odvádzacieho kanála a silným tlakom spoľahlivo vyfukuje von aj mokré a hrubé hobliny. Vďaka tomu je práca s hoblíkom plynulá bez nepríjemného zdržiavania sa s čistením upchatých miest.


Elektrické ručné hoblíky

123472


Elektrické ručné hoblíky

123479


Profesionálny hoblík HO 0882, 800 W, 12 000 ot./min., na práce na menších plochách. Nože možno jednoducho vymeniť pomocou kazetového systému. Šírka hobľovania 82 mm, úber 0 až 3 mm, hĺbka poldrážky 23 mm, hobľovacia doska dlhá 290 mm, hmotnosť 3,3 kg, cena 8 890 Sk


Upnutím hoblíka do stacionárneho zariadenia SS-EDH 82 za 2 052 Sk získame malú prenosnú hobľovačku. Stacionárne zariadenie je určené pre hoblík EDH 82, ktorý sa používa na precízne hobľovanie, zarovnávanie, vytváranie poldrážok a vyrezávanie hrán (900 W, 12 000 ot./min., šírka záberu 82 mm, úber 0 až 3 mm, max. hĺbka poldrážky 25 mm, hmotnosť 3,6 kg, cena 7 670 Sk).S dvoma nožmi

Tesárske hoblíky väčšinou používajú dvojnožové hlavy s otočnými nožmi. Základné teleso noža je vyrobené z pružnej elastickej ocele, a, naopak, čepeľ noža je z tvrdej ocele, ktorá sa ľahko zarezáva do dreva. Vedenie po tráme zabezpečuje nábehový valček, takže pri hobľovaní možno využiť celú záberovú plochu nožov.


Elektrické ručné hoblíky

123480

Príslušenstvo

K hoblíku si môžeme prikúpiť príslušenstvo, ktoré rôznym spôsobom zjednodušuje prácu s hoblíkom. Ak chceme na trámoch či doskách vytvoriť poldrážku, využijeme tzv. paralelný doraz, na ktorom môžeme nastaviť šírku i hĺbku úberu. Poldrážku spravidla neurobíme jedným hobľovacím úberom, ale úkon treba opakovať niekoľkokrát za sebou. Niekedy sa musí skosiť spodná časť okenných rámov šikmou poldrážkou. Na tento účel sa dá použiť naklápacie paralelné vodidlo. Väčšinou je naklápateľné v rozsahu 0 až 45°, čo stačí na výrobu každého požadovaného úkosu.

Ako hobľovať

Zásady, ktoré treba dodržať pri správnom hobľovaní, sú dôležité aj pre zachovanie dlhej životnosti hoblíka:

  • veľmi dôležité je, aby sa pred začatím hobľovania nože hoblíka naplno roztočili – tým sa predíde spätnému nárazu, ktorý môže byť pre obsluhu nebezpečný;
  • hoblík na začiatku záberu spredu len zľahka pritláčame. Až keď zaberú nože a zadná časť sa dostane na opracovaný povrch, pritláčame zadnú pevnú časť a ohobľujeme celú plochu;
  • hobľujeme vždy len smerom dopredu. Opačným smerom to nie je možné, pretože nože hoblíka sú otočené tak, že pri spätnom pohybe sú neúčinné;
  • hobľovať môžeme len v smere drevených vlákien. Ak by rezné nože zaberali kolmo na drevené vlákna, vylamovali by sa z povrchu triesky a povrch by bol nerovný;
  • ak chceme uberať z dreva viac ako 3 mm, mali by sme hrúbku úberu postupne zmenšovať. Posledným úberom už len presnejšie vyrovnáme nežiaduce nerovnosti;
  • ak hobľujeme užším hoblíkom širšiu dosku, postupujeme v pásoch, ktoré sa navzájom prekrývajú o niekoľko milimetrov. Pri hobľovaní iným spôsobom by nože zanechávali v dreve stopy, ktoré by sme veľmi ťažko a prácne odstraňovali.

Kategória: Nezaradené
Tagy: náradie stroje
Zdieľať článok

Diskusia