Pohodlie vo vile na predmestí

02. 06. 2011
Zdieľať

Spolužitie viacerých generácií v jednom, aj keď veľkom byte býva komplikované, a tak je niekedy jednoduchšie, keď sa veľká rodina rozdelí. To je aj prípad manželov, ktorých príjemný domov v predmestskej nájomnej vile sme navštívili. Jeden zo štyroch bytov v dome z tridsiatych rokov minulého storočia získali výmenou za priestranný byt v centre metropoly pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Nedá sa povedať, že by im učarovala práve periféria, ale vtedy bolo podstatné samostatné bývanie pre nich aj pre babičku. Medzičasom objavili prednosti vilovej zelenej zóny a zvykli si. Navyše sa im podarilo dom pred niekoľkými rokmi odkúpiť celý a pre dnes už dospelé deti vybudovať oddelené privátne bývanie v jednotlivých podlažiach.


Pohodlie vo vile na predmestí

41467
Jaroslav Hejzlar

Pohodlný štvorpodlažný dom podstúpil rekonštrukciu pred desiatimi rokmi, keď majitelia prebudovali kúpeľne a kuchyne. Dispozičné riešenie nebolo treba meniť, koncepty bývania z 30. rokov 20. storočia sú nadčasové a aj dnes vyhovujú moderným potrebám.

Z priestrannej predsiene vedú dvere do všetkých miestností bytu, najbližšie pri hlavnom vstupe je umiestnená kuchyňa a komora, klasické usporiadanie ocenia najmä gazdinky. Dve najväčšie izby sú navzájom prepojené, spálňa je v pokojnejšej časti bytu, oddelenej od spoločenskej časti. Dom teda nepotreboval väčšie stavebné zásahy. Aj dvere zostali pôvodné, len lodžie s orientáciou na juh majitelia pričlenili k obytnému priestoru a okná vymenili za plastové.


Pohodlie vo vile na predmestí

41470
Jaroslav Hejzlar

V obývačke veľké, čiastočne skosené zasklené plochy vybavili protislnečnou fóliou, aby sa vnútorný priestor neprehrieval. Toto praktické opatrenie vyplynulo zo skúseností majiteľov.

Podľa slov pani domu je výhodné, ak sa investor pred rekonštrukciou s budovou dôkladne zoznámi. Potom vraj ani nepotrebuje rady architekta, pretože je s priestorom dokonale zžitý a vie, čo dom potrebuje (pozn. red.: táto skúsenosť však neplatí vždy). Majiteľ s úsmevom doplnil, že treba mať aj šťastie na realizačné firmy. A to im v prípade rekonštrukcie nechýbalo, svoju prácu odviedli dnes už neexistujúce firmy v požadovanej kvalite, a tak neboli potrebné nijaké reklamácie.

Luxusná kuchyňa s výhľadom


Pohodlie vo vile na predmestí

41463
Jaroslav Hejzlar

Exkluzívna kuchynská linka s lesklou povrchovou úpravou, ktorej výraznú farebnosť vhodne dopĺňa šachovnicový obklad, bola vyrobená na objednávku podľa návrhu majiteľky. Tá oceňuje aj nádherný výhľad do priľahlej záhrady, ktorý sa jej ponúka pri príprave jedla. Rohový umývací stôl hneď vedľa okna ukrýva vo svojich útrobách hlboký úložný priestor, ktorý majiteľka využíva na uskladnenie triedeného odpadu. Kuchynské pracovisko v tvare písmena L obsahuje veľmi praktické vnútorné usporiadanie s celým radom výsuvných drôtených košov a rôzne hlbokých zásuviek. Ťažko prístupné rohové skrinky sú vybavené otáčavými antikorovými skladovacími modulmi.


Pohodlie vo vile na predmestí

41462
Jaroslav Hejzlar

Zabudované kuchynské spotrebiče Küppersbusch vrátane výsuvného digestora podľa slov pani domu obstáli v skúške času, najviac sa osvedčila umývačka riadu, ktorá má aj po desiatich rokoch vynikajúce parametre. Po dlhodobých skúsenostiach s používaním ľutuje majiteľka iba to, že zvolila uzatvárateľné skrinky. Dnes, keď jej chýba priestor na vystavenie pribúdajúcich jedálenských servisov, ocenila by otvorené skrinky a poličky. Okrem kuchyne zariadila celý byt jednoducho, a tak ho môže stále obmieňať podľa potrieb celej rodiny.

Bývanie pre Profesora Sida


Pohodlie vo vile na predmestí

41468
Jaroslav Hejzlar

Množstvo klietok rozmiestnených v jedálni a obývacej izbe prezrádza majiteľkinu náklonnosť k živočíšnej ríši. Papagáj Profesor Sid, miláčik celej rodiny, obýva mohutnú klietku z predajne Le Patio, ktorá dominuje jedálni. Operenec tak z výhodnej pozície pri okne komentuje rodinné stretnutia v útulnom stredobode bytu, ktorým je v tejto rodine jedáleň. Ani výber stola neponechali manželia na náhodu, pretože často a radi varia i stolujú. Jedálenský stôl vyrobený na mieru v stolárstve sa skladá z troch oddeliteľných modulov, ktoré spolu tvoria ovál pre tucet stravníkov. Prvý polkruhový diel, ktorý slúži pánovi domu ako čitateľský stolík, je bežne umiestnený hneď vedľa knižnice. Druhá polkruhová časť je pristrčená k stene za Sidovou klietkou a je ozdobená zaujímavým obrusom.


Pohodlie vo vile na predmestí

41466
Jaroslav Hejzlar

Veľká drevená rohová knižnica vznikla nadväzne na zasúvacie dvere oddeľujúce jedáleň a obývaciu izbu, s ktorými je štýlovo jednotná. Dvere s plastovými výplňami sa pomocou koľajničiek zasúvajú za knižnicu. Majiteľka si takéto riešenie veľmi pochvaľuje. Dvere sú ľahké a jednoducho sa s nimi manipuluje. Dôraz na pohodlie a pohodlné bývanie vyžaruje z každého zariaďovacieho prvku.

Liatinová piecka, ktorá poskytuje rýchle teplo, vyhrieva miestnosť v prechodných obdobiach už dvanásť rokov. Priestor zútulňuje a vytvára príjemnú atmosféru. Miestnosť osvetľuje stropná rampa s bodovými svietidlami, nízko nad stolom je zaujímavý kovový luster s pravými sviečkami, ktorý by mal v budúcnosti nahradiť krištáľový model. Funkčná singerka po babičke je obklopená úlovkami zo starožitníctiev, zdedenými pokladmi aj dekoratívnymi darčekmi od rodiny.

Čo sa osvedčilo a je aj praktické


Pohodlie vo vile na predmestí

41471
Jaroslav Hejzlar

Zariadenie obývacej izby zhromažďovala pani domu celé roky. Základom je nábytok z IKEA, pár kúskov v retroštýle z predajne Art & Decoration a dedičstvo po babičke a rodičoch. Zaujímavá je neveľká biela stolička, funkčný tzv. stoličkorebrík, darček od manžela, ktorý možno rozložiť do podoby rebríka. Všetko, čo by majiteľka chcela, jej do obývačky ani nevojde. Tri pohovky z IKEA, ktorých pôvodné poťahy sú už nahradené novými pracími, majú praktické vrecká na uloženie ovládačov a televízneho programu. So zelenými prúžkami farebne ladia dve drevené stoličky. Ľahké, pätnásť rokov staré stolíky z IKEA slúžia na rodinné televízne večery. Z IKEA je aj osvetlenie obrazov a nízke skrinky.

Väčšia kúpeľňa, ale menšia predsieň

Niekedy aj dôkladne premyslený plán naruší celkom príjemne pôsobiaca náhoda. V rámci rekonštrukcie zamýšľala pani domu pôvodnú kúpeľňu rozšíriť o priestor susednej toalety a komory. Počas búracích prác však robotníci náhodne zbúrali nielen priečky medzi pôvodnými miestnosťami, ale aj stenu do haly, a keď majiteľka uvidela celý priestor, dala postaviť väčšiu kúpeľňu, ako pôvodne zamýšľala, a dnes je spokojná.


Pohodlie vo vile na predmestí

41465
Jaroslav Hejzlar

Do kúpeľne tak okrem pohodlnej vane vošli dve umývadlá, bidet, WC a praktický otvorený regál. Steny krášli taliansky veľkoformátový obklad s bordúrou, dlažba imituje mozaiku.

Za pozornosť stojí aj odkladací stolček talianskej proveniencie umiestnený uprostred kúpeľne, ktorý tvorí kombinácia skla a kovu. Aj napriek tomu, že je viac ako dvadsať rokov starý, zaujme svojimi nadčasovými tvarmi, ktoré aj v súčasnosti pôsobia sympaticky moderne. Vaňu by dnes majiteľka kúpila väčšiu. V hale, ktorú oproti tej pôvodnej trochu zmenšili, bol pôvodne korok, ale spolužitie so štvornohými domácimi maznáčikmi si pred šiestimi rokmi vynútilo plávajúcu podlahu, ktorá sa lepšie udržuje v čistote. Vstupná miestnosť je vybavená trojicou zásuvkových „komínov“ z IKEA s matnou povrchovou úpravou dvojfarebnej dyhy.

Ako sa žije bez skríň


Pohodlie vo vile na predmestí

41469
Jaroslav Hejzlar

To, že naša hostiteľka neznáša skrine, bolo zjavné už pri zbežnej prehliadke bytu. Podľa jej názoru zaberajú priestor a nerada ich upratuje, a tak si v každom zo svojich bytov vybudovala šatník. Pri našej návšteve nám s hrdosťou predviedla priestranný šatník, do ktorého sa vstupuje zo spoločnej spálne manželov a ktorá pojme všetko oblečenie. Vykurovací systém manželia nemenili, všetky štyri bytové jednotky sú napojené na kotol Vaillant, v suteréne majú aj spoločný zásobník na teplú vodu.

Vilu obklopuje členitá terasovitá záhrada s bazénom, ktorá s drobnými ujmami prežila dlhú socialistickú éru, keď nadšenému pestovaniu cibule museli ustúpiť napríklad aj mnohoročné stromy. Majitelia rozdelený pozemok zlúčili vhodnou výsadbou nových kríkov a niekoľkých stromov. Pribudlo aj posedenie pod pergolou, ktoré umocňuje celkový komfort bývania vo vilovej štvrti.

Kategória: Nezaradené
Tagy: interiér návšteva pohod vila
Zdieľať článok

Diskusia