Rekonštrukcia starého bytu

25. 07. 2007
Zdieľať

I keď dnes môžeme pozorovať veľký boom v oblasti výstavby nových domov a bytov na celom území Slovenska, neutícha ani záujem ľudí o rekonštrukcie starých objektov. Aj otázka Lucie smeruje do tejto oblasti - už dlhšie si nevie poradiť ako postupovať pri rekonštrukcii starého bytu, ktorý spolu s manželom zdedila.

Dobrý deň, môj problém je asi neriešiteľný. Už som sa informovala vo všetkých stavebných firmách v našom okolí a vždy som dostala inú odpoveď, a tak som z toho jeleň. Zdedili sme starý byt v dvojbytovke. Je to viac ako 50-ročná budova. Sme mladý manželský pár a zrekonštruovať tento byt je pre nás jediná možnosť, ako si zabezpečiť bývanie. No ale k pointe nášho problému: Náš byt je na 1. poschodí, pod nami býva ďalšia rodina. Medzi nami a prízemím sú len parkety, dosky, hrady, opäť dosky a asi rohože s tŕstia („palach“), ale tie sú už stropom susedov.

Medzi doskami je čosi ako pozametaný neporiadok zo stavby… Vraj sa tomu hovorí škvarobetón… Ten by vlastne až tak veľmi nevadil, a to bolo aj riešenie jednej zo spomínaných stavebných firiem – aby sme len vybrúsili parkety a hotovo… Lenže parkety alebo dosky neuveriteľne vŕzgajú, keď po nich chodíme, aj akoby pérovali, a cez tento podlaho-strop všetko počuť. Okrem toho by sme si chceli dať do kuchyne dlažbu… V jednej stavebnej firme nám radili, aby sme na parkety naliali poter, lenže môj „sedliacky rozum“ mi hovoril, že by sme mohli vytopiť susedov a že by to na staré trámy mohla byť veľká záťaž a pod… A ešte jedna vec je problém. Musíme vymeniť okná, prerobiť kúpeľňu, inštalovať nové kúrenie, a to aj kotol aj radiátory, nové elektrické aj vodovodné rozvody, osadiť nové dvere a, samozrejme, tá dlážka… a so všetkým sa musíme zmestiť do 500 000 Sk. A, samozrejme, ak už budeme niečo robiť, tak aby to aj dlhšie vydržalo. Takže takáto je naša situácia, a ako som vám už písala, nevieme si s ňou rady a ani netušíme, čím začať. Lebo, to už som tiež písala, každá firma nám radila niečo iné. Vopred ďakujem za odpoveď. 
Lucia


Ďakujem za zaujímavú otázku a pokúsim sa na ňu odpovedať, i keď je možné, že vám ponúkam len ďalší názor do zbierky:-). V prvom rade som sa snažila vydedukovať, s akou konštrukciu stropu máte tú česť. Vyšiel mi jednoznačne drevený trámový strop, pričom na záklope (tak sa volajú dosky priamo na nosných trámoch) je nasypaný stavebný rum (alebo sutiny). Je to naozaj presne to, čo ste predpokladali, teda „neporiadok“ zo staveniska a nijaký škvarobetón. Kedysi jednoducho panovali na stavbách iné móresy. Spodnou časťou stropu, teda tým, čo je pod nosnými trámami, sa zaoberať nebudem, pretože to je skôr starosť susedov, a budem predpokladať, že nosné trámy stropu sú zdravé a v poriadku (ale pre istotu by sa na ne mal pozrieť statik). Odporúčam teda takýto postup: parkety rozoberte, a ak je drevo v poriadku, môžete ich na podlahu znova použiť neskôr. Rovnako treba rozobrať aj dosky pod parketami a vyčistiť a vyviezť stavebný rum spomedzi trámov. Ak tieto práce zvládnete sami, určite pár korún ušetríte. Medzi trámy treba namiesto sutín nasypať na to určenú izolačnú hmotu (napríklad liapor). Máte úplnú pravdu v tom, že liať poter na parkety nie je vôbec dobrý nápad. 

Aj keby ste škáry utesnili a zachránili tak susedov pred presakovaním cementovej masy, problém by nastal s tým, že na pružnej drevenej nosnej konštrukcii by nepružný poter popraskal. Ak by ste chceli použiť ako podklad pod novú podlahu betónový poter (ktorý nie je nosnou vrstvou konštrukcie, má len vyrovnať nerovnosti), museli by ste pod ním vytvoriť dostatočne tuhú betónovú dosku, čo by vás jednak nevyšlo vôbec lacno a jednak by ste sa pri tom mohli stretnúť s viacerými konštrukčnými problémami. Navyše by sa vaša podlaha ocitla o pekných pár centimetrov vyššie než pôvodná, čo by spôsobilo problém s nedostatočnou výškou dverných otvorov a parapetov. No nekvalifikovanosť pracovníkov niektorých realizačných firiem je naozaj zarážajúca.

Dôležité pravidlo je, že to, čo je pre stavebnú firmu najjednoduchší postup, väčšinou nie je najlepším riešením problému. Ja jednoznačne odporúčam suchú výstavbu – je to praktickejšia, rýchlejšia a čistejšia práca, čo pri rekonštrukcii iste oceníte, a takéto konštrukcie omnoho lepšie spolupracujú s drevom. Takže sa vrátim k stropu – izoláciu (spomínaný liapor) zvrchu uzavriete sadrovláknitými podlahovými doskami (nie sadrokartónom!) alebo drevoštiepkovými doskami (tzv. OSB doskami), ktoré sa môžu klincovať k trámom alebo lepiť navzájom a uložiť ako plávajúce. Rozmery a podrobnosti by mali byť predmetom odborného návrhu.

Takéto dosky sú perfektným podkladom na lepenie drevených parkiet, na veľkoplošné podlahy (drevené aj laminátové), linoleum, PVC a podobne. Možno na ne dokonca lepiť aj dlažbu, ale vtedy treba rozhodne použiť pružné lepidlá a pružné škárovacie hmoty. V kúpeľni a kuchyni by ste tiež mali vyriešiť hydroizoláciu pod dlažbou. Ak chcete ešte zlepšiť krokovú izoláciu celej konštrukcie (čiastočne by ju mal zlepšiť aj liapor), môžete na sadrovláknité alebo drevoštiepkové dosky dať krokovú izoláciu – napríklad Ethafoam od firmy Ravago (podobné sa zvyčajne dávajú pod veľkoplošné laminátové parkety).

Na lepenie všetkých typov podlahovín môžem odporúčať výrobky značky Sika – napríklad SikaBond je vodovzdorné a vodotesné lepidlo na dlažbu (slúži teda zároveň ako lepidlo aj ako hydroizolácia), ktoré zároveň tlmí krokový hluk; Sika AcouBond-Systém (systém tlmiaci prenos krokového, nárazového a vzduchom sa šíriaceho hluku), ktorý sa skladá z izolačnej podložky a elastického, hluk tlmiaceho lepidla, je zas perfektný na lepenie drevených podláh a zároveň tlmí krokový hluk až o 18 dB.

A ešte niekoľko slov k peniazom, hoci ani presný, ani približný rozpočet to nebude. Pri rekonštrukcii podláh môžete ušetriť napríklad na tom, že neodborné práce si urobíte sami, rozhodne však neodporúčam šetriť na materiáloch na úkor ich kvality alebo hrúbky ani na odbornom návrhu konštrukcie. To, či ušetríte, ak opäť použijete staré parkety, je otázne. Ich lepenie, brúsenie a lakovanie vás totiž môže vyjsť drahšie než položenie veľkoplošnej laminátovej podlahy vrátane ceny materiálu.

Ale na druhej strane – drevo je drevo. A ak neviete, odkiaľ začať – rozhodne začnite od búrania, teda od okien, od prípadných nových dverných otvorov a podobne. Pokračujte s tým, čo je najhlbšie pod povrchom, teda rozvodmi a kúrením, postupne až po nášľapnú vrstvu podláh a povrchové úpravy, ktoré sa robia celkom na záver. Nielen z vlastnej skúsenosti môžem odporúčať predbežný finančný aj časový plán vynásobiť koeficientom 1,2 až 1,5. Pri rekonštrukcii sa totiž vždy zomelie niečo, s čím človek pôvodne nerátal. Takže želám veľa šťastia a elánu.

Kategória: Nezaradené
Tagy: byt rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia