Urobte si stolík pod televízor

Urobte si stolík pod televízor

23. 02. 2006
Zdieľať

Popísaný stolík dokáže zhotoviť aj menej zručný majster lebo jeho konštrukcia je veľmi jednoduchá. Všetky rozmery si môžeme upraviť podľa potreby. Autor príspevku použil drevotriesku DTD s hrúbkou 16 mm s dekorom svetlý dub.Výroba dielcov
 • Urobte si stolík pod televízor

  46495

  Materiál nám na požiadanie napília v predajni alebo si ho napílime sami podľa rozmerov z náčrtku. Hrany dosiek oblepíme hranovacou páskou – buď samolepiacou, ktorá sa aktivuje teplom (napríklad žehličkou), alebo nelepivou. V tom prípade ju môžeme prilepiť chemoprénom. • Ako nohy stola dobre poslúžia hliníkové rúrky. Môžeme použiť aj iné, napríklad lešenárske. Musíme ich však povrchovo upraviť. Hliníkové vyleptáme v hydroxide sodnom alebo ich zdrsníme oceľovou kefou a nastriekame bezfarebným lakom.


 • Podložky v nôžkach E, F, G, I musia dobre tesniť s plášťom rúrky, lebo majú zabrániť vytekaniu epoxidu. Môžu byť z dreva, tvrdého papiera alebo gumy. • Urobte si stolík pod televízor

  46496

  Matice sa snažíme zaliať tak, aby závit pokračoval plynule z jednej matice do druhej. Pri zalievaní postupujeme tak, že obidve matice naskrutkujeme na naolejovanú skrutku M8 (aby sa neprilepila). Po stuhnutí epoxidu ju vyskrutkujeme. Dávame si pozor, aby skrutky a matice boli zaliate v strede rúrky. Použité skrutky musia byť dostatočne dlhé, aby prešli cez dosku (s výnimkou rúrok E) a ešte dosiahli závit v protiľahlom kuse rúrky. • Dielec D (objímku nohy) vyrobíme z približne 2 mm hrubého plechu, do stredu ktorého vyvŕtame otvor f 8 mm a privaríme k nemu maticu M8 podľa nákresu. Z tvrdého dreva vysústružíme podložky H, potom ich namoríme a nalakujeme.

Postup pri skladaní

Najskôr zospodu priskrutkujeme dielce D na vrchnú dosku A. Pozor, aby vrty neprešli na druhú stranu dosky! Preto použijeme vruty s dĺžkou najviac 16 mm. Do namontovaných objímok D naskrutkujeme nôžky E, priložime ďalšiu dosku B a cez vyvŕtané otvory priskrutkujeme ďalšie časti nohy F. Podobne pokračujeme až do úplného zloženia stolíka, ako je na obrázku. Zadné okraje dosiek A, B, B, a A musia vzájomne lícovať. Spodnými časťami I, do ktorých vtlačíme drevené podložky H, ukončíme nohy stola. Zostavu položíme nabok a zozadu cez pripravené otvory priskrutkujeme zadnú dosku C. Stolík je hotový.

Kategória: Nezaradené
Tagy: postup schéma stolík pod televízor urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia