Viac než kvitnúci pozemský raj
Andalúzia na juhu Španielska je územie, ktoré vám okamžite učaruje. V tamojších mestách nájdete skutočné historické skvosty, okolo pobrežia fascinujúce prírodné scenérie, vo vnútrozemí charizmatické dediny plné vybielených domov a červeno kvitnúcich muškátov, rozsiahle porasty olivovníkov alebo môžete obdivovať búrlivé Stredozemné more. A nad tým všetkým pevne nadvláde horúce slnko a večne pofukujúci vietor. Písať však budem o jednej zaujímavej záhrade.
Voda na sto spôsobov
Moja známa, nadšená cestovateľka, ma kedysi vystríhala: cestovať do tejto oblasti v auguste je samovražda – pre neznesiteľné horúčavy. Keď som sa však napokon rozhodol navštíviť Andalúziu a v rámci jej objavovania aj jednu z najkrajších záhrad sveta – Generalife v juhošpanielskej Granade, iný môj známy mi odporučil vycestovať práve v lete. Vraj hneď pochopím, prečo je leto na návštevu Generalife ideálne obdobie. Po prvých krokoch v tejto očarujúcej záhrade som na to prišiel.
Ústredným motívom je tu voda na všetky spôsoby – osviežujúca, dynamická, životodarná, tajomná, odvážna…
Je spútaná v bazénikoch a fontánach rozličných geometrických tvarov, preteká úzkymi žľabmi, kanálmi, záhonmi a dokonca tečie aj po schodoch (Escalera del Aqua). Je domovom kvitnúcich lekien a navyše poskytuje turistom osvieženie. Všadeprítomnú vodu, samozrejme, oceňuje aj zeleň, k niektorým stromom ju privádzajú žľaby v chodníkoch, ktoré ju čerpajú z fontán. Bez vody by bola návšteva v tejto záhrade utrpením. Paradoxné je, že práve v horúčavách človek vníma vodu oveľa intenzívnejšie ako inokedy. Pohľadom ju doslova vyhľadávate, túžite po osviežení a v Generalife ju našťastie aj nachádzate.
Z rastlín tu rastú statné cyprusy a presne vytvarované tuje, borievky, borovice, nízke živé plôtiky z krušpánu, vavríny, myrty, levandule, santolíny, oleandre, ruže na kmienkoch, kany, ibišteky, množstvo farebných letničiek, palmy a rozličné druhy júk a dracén. Táto flóra spolu vytvára mimoriadne pôsobivý celok.
Výhľady, priehľady a cikády
V lete sa teploty v Granade vyšplhajú často až nad 40 ºC. Inak to nebolo ani počas mojej návštevy. Subtropickým rastlinám, ktoré tu rastú, to však neprekáža. Návštevníkov upútajú kombinácie, ale aj ostré protiklady tvarov a farieb. Tieto zážitky okoreňujú stredomorské vône, najmä vôňa myrty, cyprusov, ruží, rozmarínu a levandule. Zážitok zvýraznia aj koncerty cikád a výhľad na okolie Granady.
Pri prechádzke po pieskových chodníkoch alebo štrkových dlažbách pomaly, ale isto nadobudnete silný pocit, že ste sa ocitli v ozajstnom raji. Pred očami sa vám neustále otvárajú priehľady do ďalších zaujímavých častí tejto záhrady, túžba objavovať vás núti ísť ďalej. Nepopieram, dá to zabrať nielen rukám, nohám, očiam, ale aj vášmu fotoaparátu.
Ani sa nenazdáte a pol dňa ubehne ako voda. V tejto záhrade totiž môžete nielen obdivovať a spoznávať, ale aj relaxovať pod andalúzskym slnkom. Ak nepatríte medzi jeho milovníkov, môžete si odpočinúť na príjemne chladivej kamennej lavičke v tieni pod korunami gigantických vždyzelených dubov či borovíc a, samozrejme, v blízkosti vody a aromatických kvetín.
Skok do histórie
Názov Generalife možno preložiť rozlične, najčastejšie sa prekladá ako záhrada velebného raja. Záhradu založili Arabi v 13. storočí. A boli to práve oni, kto sem priniesol kult vody ako symbol bohatstva, keďže v suchom Oriente je vlahy nedostatok. Záhrada je situovaná vysoko nad mestom (aby vraj bola čo najbližšie k nebesiam). Generalife je blízko rozprávkovo známeho paláca Alhambra. Oba skvosty spája cesta, ktorá sa začína pri Palacio del Partal – najstaršej budove v palácovom komplexe. Už tu máte možnosť vidieť zaujímavú súhru zelene a vody. Generalife sa rozkladá okolo rozľahlého letného paláca nasrovských vladárov a je obrazom skutočného kvitnúceho raja. Údajne bola hlavným útočiskom pred palácovými intrigami a miestom na rozjímanie. Tento zámer cítite pri návšteve záhrady ešte aj v súčasnosti.
Samozrejme, v priebehu storočí Generalife prešla úpravami, pôvodne k nej patrili aj sady a pasienky. Pred vchodom do záhrady leží Patio del Generalife. Jeho zaujímavosťou je maurské patio (nádvorie) s charakteristickým bazénikom v prísne geometrickom tvare a nádherne tvarované živé plôtiky z krušpánu. Nechýba ani stredomorská zeleň v nádobách a nefalšovaný arabský duch.
Orientálna záhrada
K najkrajším aj najfotografovanejším častiam komplexu Generalife patrí rozhodne Patio Acequia – uzatvorená orientálna záhrada, ktorá je vybudovaná okolo podlhovastého ústredného bazéna. Vodné dýzy sú husto rozmiestnené po jeho oboch stranách a vytvárajú pôsobivé oblúky. Pri pohľade na ne sa návštevníkovi doslova zastavuje dych.Susedné, rovnako pôsobivé Patio de la Sultana bolo údajne miestom stretnutí manželky sultána Abú-l-Hasana s jej milencom. Uprostred štvorcových bazénov, ktoré sú obkolesené tvarovanými krušpánmi, rastú ružovokvitnúce oleandre a po múroch sa popína brečtan. V celom komplexe nájdete niekoľko ďalších zaujímavých nádvorí vysadených zeleňou, veľmi pekné sú aj tzv. Horné záhrady s tvarovanými vždyzelenými drevinami, exoticky pôsobiacimi letničkami a niekoľkými fontánami. Kvitnúce trvalky, letničky a dreviny tu dokonca nájdete aj na takých miestach, kde by ste ich inak vôbec nehľadali – pri múroch, v zabudnutých kútoch a na schodiskách. Prechádzka po tejto záhrade je plná pohody a zároveň inšpiráciou pre majiteľov okrasných záhrad. Mnohé prvky z Generalife (vodné nádrže, netradičné kombinácie rastlín, tvarovaná zeleň, terasy) sa dajú aplikovať vo vidieckych aj mestských záhradách. Generalife ma natoľko očarila, že som sa sem po nejakom čase vrátil ešte raz. A zistil som, že vždy je čo objavovať.
Pre cestovateľov: Ak sa rozhodnete navštíviť niekedy záhradu Generalife a palác Alhambra, nezabudnite si v dostatočnom časovom predstihu zabezpečiť vstupenky. S tými je to totiž počas sezóny naozaj problematické. |