Zdroj: Hilton Carter

Interiérová zeleň vám spríjemní dlhý pobyt doma. Toto sú tie najkrajšie izbovky

08. 03. 2022
Zdieľať

Milovníci botaniky veria, že neexistuje nič také ako príliš veľa zelene. A my s nimi súhlasíme. Vďaka nej získavame životodarnú energiu, ktorá nám po hodinách strávených v príbytkoch prirodzene chýba.

Pre zaneprázdnených

Do úzkych priestorov a rohov umiestnite jedince, ktoré rastú do výšky. Dobrou voľbou je Sanseveria, známa ako svokrin jazyk, ktorá rovnako ako fikus zažíva renesanciu. Pôsobí takmer nezničiteľne, takže je ideálna pre začiatočníkov aj workoholikov.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Svokrine jazyky pochádzajú z tropickej západnej Afriky a existuje ich vyše 70 druhov. Zaujímavosťou je, že v dužine listov má antisepticky pôsobiace látky, podobne ako aloe vera. Pozor však, ak máte psa alebo mačku – obsahujte totiž aj látky, ktoré sú pri požití mierne toxické.

svokrine jazyky v chodbe bytu

Zdroj: Jane Perrone

Nevšedné zátišie

Máte pocit, že sa do vášho malého bytu už žiadna zeleň nezmestí?
Skúste rôzne menšie rastliny zoskupiť na netradičných miestach a vytvorte pomocou nich neprehliadnuteľné zátišie. Inšpirujte sa milovníkom izboviek Hiltonom Carterom a naaranžujte svoju zeleň napríklad na príručný barový stolík.

kvetinové zátišie so sloniou nohou a filodendronom

Zdroj: Hilton Carter

Hlavnú úlohu tu zohráva strapatá slonia noha, ktorú zľava stráži vysoká Euphorbia erytrea, majestátne stojaca v prútenom koši. Z druhej strany vytvára bohatú kulisu filodendron v závesnom kvetináči, ktorý sa celkom prirodzene ťahá okolo okrúhleho zrkadla z bambusu.

Bez ohľadu na to, ako krásne usporiadate izbové rastliny, oku lahodiaci priestor vytvoríte, len ak sú splnené ich základné potreby, ako je svetlo a vlhkosť. Uistite sa, že vaše rastliny majú dostatok svetla tam, kde sú umiestnené, a nie sú príliš blízko vetracích otvorov, ohrievačov alebo klimatizácií.

Zelená náruč

Bytové kvety majú jedinečnú schopnosť ozvláštniť každú miestnosť. Monsteru (na skrinke vpravo) možno právom označiť za kráľovnú izbových rastlín. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube nielen preto, že je veľmi nenáročná, ale i nesmierne fotogenická. Rozrastá sa do šírky a jej rast a tvar je pomerne nepravidelný. Jej úctyhodné rozmery (3 až 5 m) vyžadujú dostatočný priestor. Pripravte sa na to, že každé dva roky bude potrebné rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča, aby mala dostatok miesta.

Prírodný interiér so zeleňou

Zdroj: Hilton Carter

NÁŠ TIP

Veľké listy dosiahnete umiestnením monstery na svetlom mieste (nie však na priamom slnku), v tieni sa vytvárajú menšie listy a sú menej perforované.

Majestátna družina

Hľadáte izbové rastliny, ktoré dorastú do veľkých rozmerov a zaplnia napríklad holý kút v obývačke či prázdnu predsieň? Nuž, niektoré môžu skutočne dorásť do výšky a veľkosti malého stromčeka.

figovník lýrovitolistý, zvaný fikus, figovník kaučukový, prútovnica štíhla, šeflera stromovitá, strelícia kráľovská, monstera skvelá, zamiokulkas

Zdroj: Hilton Carter

Na tento účel sú ako stvorené figovník lýrovitolistý, zvaný fikus, figovník kaučukový, prútovnica štíhla, šeflera stromovitá, strelícia kráľovská, monstera skvelá, zamiokulkas alebo juka obrovská. Nevyužitý kút alebo veľkú prázdnu stenu najlepšie vyplníte bujnou zeleňou.

Interiér zaplnený kvetmi je až 4× čistejší, pretože bytové rastliny absorbujú výpary, oxid uhličitý a škodliviny, ktoré sa bežne nachádzajú v priestore. Majú schopnosť zachytiť prach, regulovať vlhkosť vzduchu a dokonca tlmia ozveny.

Živá stena

Najbežnejšou izbovou popínavkou je potos (Scindapsus), ktorý dobre znáša aj tmavšie miesto a napne sa do dĺžky niekoľkých metrov. Najčastejšie ho môžete vidieť na vysokom nábytku alebo policiach, odkiaľ sa ťahá nadol, ale jeho potenciál možno využiť aj inak. Ak sa vám žiada hustejší porast, zadovážte si filodendron.

Prečítajte si tiež
Oslavou jari môže byť aj krásna kvetinová lampa

Oba spomínané druhy však potrebujú oporu v podobe machovej tyče, špagátu s uzlíkmi alebo treláže. Naopak, úplne samostatný je brečtan, ktorý sa dokáže plaziť po stene aj bez opory – jeho prísavné korienky sa dokážu prichytiť úplne všade.

Svetlomodrá komoda s ťahavým kvetom

Zdroj: Tara Heibel

NÁŠ TIP

Popínavé rastliny priťahujú pohľad nadol. Vystavte ich všade tam, kde chcete upriamiť na niečo pozornosť – na rímsu kozubu alebo nad obľúbenú komodu.

Verní spoločníci

Rastliny pôsobia upokojujúco. To, že sa pri pohľade na zeleň cítime uvoľnene a šťastne, nie je náhoda, je to v našej DNA. Preto umiestnite rastliny všade tam, kde trávite veľa času. Kým pracovný kútik minimalistu bude zrejme plný drobných sukulentov, maximalista môže siahnuť po niečom menej učesanom a rozšafnejšom, ako je papraď alebo palma. Na obrázku je mimoriadne odolný zelenec chochlatý, ktorý sa rád pozerá na svet z výšky, a palma – chamedorea úhľadná.

Zelenec chochlatý

Zdroj: Haarkon

NÁŠ TIP

Zelenec chochlatý je známy produkciou kyslíka, pričom eliminuje oxid uhoľnatý, karcinogénny formaldehyd uvoľňujúci sa v každej domácnosti a xylén.

Víťazná trojka

S rozmiestňovaním zelene je to podobné ako s navrhovaním interiéru. Ak chcete, aby kompozícia vyzerala štýlovo, riaďte sa rovnakými pravidlami ako pri dekorovaní. Tým základným je pravidlo troch. Dekorácie, ale i rastliny umiestnené v páre majú tendenciu vyzerať príliš formálne. V trojici pôsobia omnoho prirodzenejšie.

zamiokulkas, svokrine jazyky a monstera

Zdroj: Ansel & Ivy

Vyhýbajte sa zoskupeniu v jednej výške, pretože sa rastliny zmiešajú a žiadna z nich nevynikne. Do každej skupiny zaraďte aspoň jednu rastlinu, ktorá je výrazne vyššia ako ostatné. V tomto interiéri stojí na stupni víťazov najmenší druh – mladý zamiokulkas –, druhé miesto zaujali svokrine jazyky a bronzová medaila je pre mohutnú monsteru, ktorá si našla svoje pevné miesto na zemi.

To, že rastliny v noci nefotosyntetizujú, ale samy kyslík potrebujú, je známy fakt. Botanici však už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíka, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie.

Šťavnaté police

Knižnica v obývačke alebo police na stene budú pôsobiť živšie, ak tu a
tam medzi svoje obľúbené knihy a dekorácie vsuniete rastlinného spoločníka. Snažte sa k sebe umiestniť jedince, ktoré sú si vzájomne niečím podobné – tvarom, zeleným odtieňom či štruktúrou listov.

Prečítajte si tiež
6 spôsobov, ako doma podporiť jarnými dekoráciami svoju pohodu

Pri výbere kvetináčov sa držte jedného, prípadne dvoch neutrálnych odtieňov, ktorými docielite harmonickú kompozíciu. To, čo má vyniknúť, sú rastliny. S dekoráciami okolo nich buďte striedmi – aj v tomto prípade platí, že menej je viac.

Police plne kvetov a spiaci psík

Zdroj: Urban Billy

Ako v prírode

Izbové rastliny do spálne patria! Odčerpávajú z ovzdušia škodlivé látky, čím čistia vzduch, a ich listy zachytávajú prach, vďaka čomu ho zvlhčujú. Zelená farba pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, preto izbové rastliny v spálni navodzujú pokojnú atmosféru a živú energiu.

Spálňa s izbovými kvetmi všade naokolo

Zdroj: Aubrie Pick

Medzi najlepšie rastliny na čistenie vzduchu patrí nenáročný svokrin jazyk, lopatkovec, brečtan popínavý alebo aloa pravá. Ak túžite po závane exotiky, zvoľte papraď, monsteru, prútovnicu štíhlu alebo palmu arekovú.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Happy Houseplants, Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: inšpirácie do bytu interiérová zeleň izbové kvety izbové rastliny kvalita vzduchu pestovanie rastlín
Zdieľať článok

Diskusia