Všade dobre, v záhrade najlepšie
Záhrada je kus prírody prenesený domov. Môžete ho tvarovať ako sochár hlinu. Môžete zhmotniť svoje predstavy a skrášliť svet. To všetko môžete, ak naozaj chcete…
Začalo sa to pred desiatimi rokmi veľkým sťahovaním. Záhradu, ktorú predchádzajúci majitelia využívali prevažne na pestovanie viniča, museli domáci budovať doslova od koreňov. Štyri rady viniča ťahajúceho sa po dĺžke pozemku za starým domom padli za obeť predstavám nových majiteľov. Potom prišiel na rad dom, ktorý bol v tom čase pánom v najlepších rokoch (päťdesiatka na základoch). Bolo treba opraviť strechu a upraviť pôdorys. Po nevyhnutných terénnych úpravách sa začalo s plánovaním, ktoré vystriedali návštevy a nákupy v blízkych záhradných centrách.
Bez titulu „záhradný architekt“, iba za asistencie svojho manžela a detí začala domáca pani pretvárať kus zeme pri dome. Inšpiráciu čerpala, ako mnohí iní, z kníh a časopisov, ale najmä zo svojich predstáv. „Nie som profesionál,“ zdôraznila skromne hneď na začiatku návštevy. Po prvých krokoch som si uvedomila, že takéto alibi v jej prípade naozaj nie je potrebné. Prácu v záhrade má s manželom podelenú – on trávnik, ona zvyšok. A práve podľa toho „zvyšku“ vidieť, že táto príjemná dáma patrí medzi ľudí, ktorí milujú prírodu a ktorí sa snažia preniesť svoje estetické cítenie aj do svojho okolia.
Trikrát inak
Pozemok okolo domu pozostáva z troch častí. V malej predzáhradke sa našlo miesto na minitrávnik, okrasné kry, ihličnany, voňavé ruže a trvalky. Výsadba je koncipovaná tak, že ani v zime tento záhradný kútik nepôsobí sivo a ponuro. Z trvaliek vnášajú do priestoru eleganciu a život strieborné listy starčeka, ktorým tmavozelenú kulisu vytvárajú cyprušteky spolu s bordovým dráčom. Akýmsi medziúzemím je slnečná terasa, ktorú okrem záhradného posedenia a hojdačky kde-tu ošperkovali aj tuje a bršleny vysadené v črepníkoch. Do okrasnej časti vedie pomyselná brána vytvorená živým plotom z krušpánu. Okraje pozemku lemujú vyrastené ihličnany (tuje, zlaté a modré cyprušteky, borovice, smreky) a okrasné vždyzelené kry (dráče, bršleny, krušpán). Ústredným motívom na rozľahlom trávniku vytvarovanom do oblúka je záhradná plastika. Na krídlach labute sa uvelebil, ako inak, ďalší ihličnan – zakrpatená borovica.
Akcent pôsobivosti dodáva tejto časti záhrady mix vyšších a nižších ihličnanov a okrasných krov, ktoré sú zároveň ochrannou bariérou. Cez leto sa k slovu dostávajú farby podrastových kvitnúcich rastlín. Vyrastené stromy svojou výškou kontrastujú s nepopísanou plochou trávnika (ktorý sa v čase návštevy podroboval ozdravovacej kúre). Celková záhradná kompozícia aj vďaka trpezlivosti majiteľky a jej citu pre harmóniu, bez ktorého by sa pri vysádzaní rastlín nezaobišla, pôsobí vyvážene.
Pri plánovaní záhrady majitelia nezabudli ani na potešenie chuťových buniek – v zadnej časti za zelenou bariérou z mohutných tují sa schováva úžitková časť s niekoľkými kríkmi ríbezlí, čiernych malín a egrešov. Popri minizáhonoch plných byliniek (mäta, levanduľa, medovka, rozmarín, saturejka, bazalka a iné), čili papričiek a rajčín vedie betónová cestička olemovaná nakrátko strihaným krušpánom vždyzeleným. A keďže tento rok pribudol do rodiny nový člen – vnučka, najväčšie zmeny čakajú práve túto časť záhrady, kde starí rodičia plánujú vytvoriť detský kútik.
Ako v obývačke
Možno ešte príjemnejšie. Tak som sa cítila, keď sme rozhovor preniesli pod pergolu na terasu vedľa záhradného kozuba. Toto miesto je najobľúbenejšie v celej záhrade. Zeleň nad hlavou, vôňa ruží okolo a príjemne pod zadkom (čo malo na svedomí ružové vankúšovité posedenie)… Ako som sa dozvedela, drevo ukryté pod zeleňou má už svoje roky.
A hoci statočne bojuje s drevokaznou hubou, je len otázkou času, kedy sa poddá. Dovtedy bude úlohu opory zodpovedne plniť drevená palica, ktorá podopiera pergolu. Domáca pani vie, čo ju čaká – bude musieť vystrihať zeleň a starú pergolu vymeniť za novú. Kedy sa tak stane? Netuší, pretože podľa manžela stav nie je taký akútny, aby si vyžadoval bezodkladnú reakciu… Napokon – ešte stále je tu tá palica.