Záhrada pre nadšeného astronóma

Záhrada pre nadšeného astronóma

04. 04. 2011
Zdieľať

Ľudia majú rôzne záľuby. Niektorým sa venujú viac, iným menej. Pre tie prvé spravia takmer čokoľvek, prípadne im prispôsobia aj záhradu, ako napríklad jeden milovník astronómie a geografie.

 

Užitočné múry

Ide o netradičné, ale originálne riešenie malej záhrady pri mestskom dome, ktorá je z dvoch strán ohraničená múrmi. Tie však v tomto prípade rozhodne nie sú na škodu, práve naopak. Sú na nich umiestnené doplnky, ktoré s astronómiou úzko súvisia – kovové mapy vesmíru a svetadielov. Prítomnosť múrov vyhovuje aj stromom, ktoré sú vysadené a tvarované tak, aby z nich časom vznikli súvislé zelené steny. Možno tu nájsť brezy, ale aj vlhkomilnejšie japonské vŕby.

Múry, navyše, vytvárajú prostredie vhodné na pestovanie chúlostivejších rastlín, napríklad ľanovníka (Phormium tenax). A aby toho nebolo málo, na múroch sú pripevnené (v súčasnosti veľmi trendové) vodné steny zo skla alebo z kovu. Na jazierko či malý potok je totiž v tejto záhrade primálo miesta. Vodné steny šetria priestor, postarajú sa o zvlhčenie vzduchu a zaujímavé zvukové efekty. Nevýhodou sú snáď len vyššie počiatočné náklady.

Pôvab kovu

Táto záhrada je zaujímavá tým, že spája klasiku (pestré a druhovo rozmanité kvetinové záhony) s modernými doplnkami. Jej úprava sa, samozrejme, nesie v duchu záľuby jej majiteľa – astronómie. Z materiálov tu jednoznačne dominuje kov, ktorý možno nájsť na astronomických pomôckach (glóbusoch a slnečných hodinách), vodných stenách a high-tech studničkách. Kov v kombinácii s vodou a farebným svetlom vytvára skutočne okúzľujúce efekty, predovšetkým vo večerných hodinách.


Záhrada pre nadšeného astronóma

177685
Daniel Košťál


Záhrada pre nadšeného astronóma

177684
Daniel Košťál

Symbolov zeme je v tejto netradične koncipovanej záhrade niekoľko. Dokonca sa ukrývajú aj v guľovitých súkvetiach okrasných cesnakov. V neveľkých záhonoch rastú viaceré zaujímavé trvalky s nápadnými striebristými listami, vďaka čomu je výsadba atraktívnejšia. Kovy v spojení s vodou, rôzne odtiene zelenej, listy ako umelecké diela prírody, strieborná farba, zrkadliace sa plochy – to všetko sú aktuálne trendy, ktorým táto záhrada otvorila dvere.

 

Zem a vesmír

V záhrade je možné nájsť veľa prvkov, ktoré súvisia s témou Zem a vesmír. Neprehliadnuteľný je napríklad model zemegule, ktorý je zložený z čiernych kamienkov rovnakej veľkosti. Právom mu patrí dominantné miesto v záhrade. Vhodné zvolená je výsadba guľovitých súkvetí okrasného cesnaku. Ďalším zaujímavým prvkom je sivá farba, ktorá je prítomná na viacerých miestach v záhrade a evokuje hmlu. Záhradu križuje niekoľko geometricky pravidelných chodníkov, ktoré sú sčasti vysypané štrkom. Neveľké záhony ohraničujú sivé krajnice.

Pokiaľ ide o rastliny, tvorca tejto záhrady sa rozhodol pre druhovú aj tvarovú rozmanitosť, ktorá má symbolizovať rôznorodosť typickú pre Zem aj vesmír. Nachádzajú sa tu aj rastlinné rarity. Medzi ne patria napríklad rastliny, ktoré reagujú na slnečné svetlo, alebo tie, ktoré rozkvitajú v noci. V záhonoch sú dokonca


Záhrada pre nadšeného astronóma

177682
Daniel Košťál

vysadené druhy, ktoré dokážu predpovedať počasie – keď má pršať, jednoducho zatvoria svoje kvety (nechtík), alchemilka zase signalizuje padanie rosy.

 

Trochu tajomnosti do záhrady vnášajú paprade a orlíčky, aby sa nezabudlo, že aj vesmír má svoje záhady. Vysadené rastliny sú spravidla dlhoveké, nenáročné na údržbu a zaujímavé nielen kvetmi, ale aj listami. Majiteľ nezabudol ani na trvalky – zvolil druhy so sivými listami. Rastlinnú spoločnosť uzatvárajú okrasné trávy. Niektoré miesta na záhonoch sú vysypané pieskom, ktorého je na zemeguli veľa, podobne ako vody či zelene.

 

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.
 

Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia