Ako si správne vybrať kotol a ušetriť

02. 01. 2012
Zdieľať

Chcete investovať do nového kotla, ale neviete, na čo sa pri jeho výbere zamerať? Keďže ide o rozhodnutie na dlhší čas, mali by ste ho dôkladne zvážiť. Cena nie je jediným faktorom, na ktorý by ste mali prihliadať. Do úvahy berte aj funkciu kotla, dostupnosť zvoleného paliva, úspory energie či spôsob regulácie. Nechcete predsa už po pár mesiacoch plakať nad nesprávnym kotlom.

Vykurovací systém treba riešiť komplexne. Pri výbere nového kotla prihliadajte nielen na jeho výkon, ale aj spôsob prípravy teplej vody. „Nové kotly potešia vyššou účinnosťou, čím minimalizujú spotrebu paliva, znižujú množstvo emisií a zaručujú pružnú prevádzku pre všetky prevádzkové stavy počas vykurovacieho obdobia. S moderným kotlom môže vaša domácnosť ušetriť až 40 % nákladov na kúrenie,“ hovorí Ing. Ján Petrák z Vaillant Group Slovakia, s. r. o.

Ako si zvoliť výkonný a súčasne úsporný kotol? Ponúkame vám 15 užitočných rád, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť:

1. Na začiatku je dôležité odpovedať si na otázku, akým palivom chcete vykurovať. V súčasnosti sa javí ako najvhodnejší variant dosiahnutia úspor energie a návratnosti vložených nákladov zemný plyn a využitie kondenzačnej techniky. Kondenzačné kotly sa vyznačujú vysokou účinnosťou, ktorá je v porovnaní so zastaranými plynovými kotlami o 17 – 30 % vyššia.


Kompaktná zostava kondenzačného kotla Panther Condens so zásobníkom teplej vody

Kompaktná zostava kondenzačného kotla Panther Condens so zásobníkom teplej vody
Vaillant, Protherm

2. Zamyslieť by ste sa mali aj nad umiestnením kotla vo vašom príbytku. Pamätajte na to, že plynový kotol musí byť inštalovaný v minimálnej vzdialenosti 20 cm od horľavých predmetov. V miestnosti sa nesmie nachádzať plynomer alebo hlavný uzáver plynu. V prípade, že kotol budete používať aj na prípravu teplej vody, odporúča sa umiestniť kotol či zásobník v blízkosti odberného miesta z dôvodu zníženia tepelných strát v potrubí.

3. Z ekonomického hľadiska je dôležitá voľba správneho výkonu kotla. Kotol s veľmi nízkym výkonom dom nevykúri, kotol s príliš vysokým výkonom bude pracovať so zníženou účinnosťou. Istotu plynulého vykurovania počas celej vykurovacej sezóny dosiahnete vďaka modulovanému výkonovému rozsahu. Nízku minimálnu hodnotu výkonu oceníte najmä v prechodných obdobiach, kedy kotol potrebujete len na prikúrenie.

4. Zvážiť by ste mali aj funkciu, ktorú má kotol spĺňať vo vašom dome, tzn. či má slúžiť výlučne na vykurovanie miestností, alebo aj na ohrev teplej vody. Do úvahy treba brať aj rozloženie miestností v dome: počet kuchýň a kúpeľní, či ich vzdialenosť od kotla.

5. Pre domácnosť s menším počtom ľudí je optimálnym spôsobom vykurovania a súčasne prípravy teplej vody kombinácia kondenzačného kotla so zásobníkom s vrstveným ukladaním teplej vody. Vrstvené ukladanie teplej vody umožňuje rýchlo pripraviť dostatočné množstvo teplej vody požadovanej teploty už za veľmi krátky čas po zapnutí kotla. Je zaistené maximálne využitie tepelnej energie a tiež spotreby zemného plynu.

6. K príprave väčšieho množstva teplej vody už nepotrebujete externý zásobník veľkých rozmerov. Pri väčšom odbere teplej vody alebo väčšom počte kúpeľní je vhodný kotol, ktorý dokáže využívať súčasný ohrev teplej vody prietokovým  spôsobom v doskovom výmenníku a v zásobníku s vrstveným ukladaním teplej vody. Zásobník môže byť zabudovaný v kotle alebo externe pripojený ku kotlu. Pri rovnakom komforte dodávky teplej vody sú tepelné straty pri tomto spôsobe ohrevu teplej vody o 10 % nižšie. Úspora energie za 1 rok sa rovná energii potrebnej na ohrev 860 litrov vody s teplotou 50°C.

7. Ak ste aspoň štvorčlenná rodina, oplatí sa vám investovať do solárneho ohrevu teplej vody. Beztlakový „drain-back“ systém je riešenie s voľným stečením solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka. Beztlakový systém zamedzuje problémom s protimrazovou ochranou kolektorov a predstavuje účinnú ochranu proti ich prehriatiu. Je zárukou dlhodobej spoľahlivosti s vysokým výkonom a nízkymi prevádzkovými nákladmi.

8. Pri výbere kotla nezabúdajte ani na kvalitnú reguláciu. Jej úlohou je rýchlo a bez problémov reagovať aj na väčšie teplotné výkyvy a udržiavať nastavenú teplotu na konštantnej úrovni. Zvýšenie teploty v miestnosti o 1°C totiž predstavuje zvýšenie celkových nákladov až o 6%. S ekvitermickou reguláciou možno meniť teplotu vykurovacej vody podľa zmien teploty vonkajšieho vzduchu.


Kondenzačný kotol Tiger Condens

Kondenzačný kotol Tiger Condens
Vaillant, Protherm

9. Uprednostnite kotol s nenáročnou obsluhou. Kotly s jednoduchým ovládaním založeným na koncepte jedno tlačidlo = jedna funkcia na prehľadnom LCD displeji umožňujú samostatné nastavovanie požadovanej teploty na vykurovanie a teploty vody v zásobníku.

10. Vyššiu prevádzkovú bezpečnosť vám zaručí kotol s kvalitnými bezpečnostnými prvkami, ktoré pri neštandardných prevádzkových podmienkach odstavia kotol z prevádzky.

11. Pri výbere kotla zohráva dôležitú úlohu komín. Ak ho máte, potrebujete komínovú verziu kotla s napojením na dymovod príslušného priemeru. V prípade, že komín nemáte, zvoľte si turbo kotol s odvodom spalín cez stenu do voľného ovzdušia.

12. Zmýšľajte ekologicky a uprednostnite kotol šetrný k životnému prostrediu. Pri kondenzačných kotloch je hodnota NOx v spalinách pod hranicou 60 mg/m3 a obsah škodlivín CO2 je znížený na minimum.

13. Kotol s kompaktnými rozmermi a moderným dizajnom jednoducho nainštalujete a umiestnite do akejkoľvek miestnosti v rodinnom dome či byte.

14. Vyberte si kotol s dlhou životnosťou komponentov. Kvalitné a cenovo dostupné sú kotly domácej produkcie, vyrábané z kvalitných zahraničných komponentov.

15. Kotol vysokej kvality, dobrej ceny a s náležitým záručným a pozáručným servisom získate len od výrobcu s viacročnými skúsenosťami v konštruovaní kotlov.


Ekvitermický regulátor calorMATIC 470

Ekvitermický regulátor calorMATIC 470
Vaillant, Protherm

Článok bol vypracovaný v spolupráci so značkou Protherm.

Kategória: Energia Stavba a rekonštrukcia
Tagy: kotol protherm vaillant
Zdieľať článok

Diskusia