Zdroj: Viessmann

Plánujete inštaláciu solárnych kolektorov? Odborník prezradil, aké výdavky môžete očakávať a koľko energie vám dokážu ušetriť

27. 06. 2024
Zdieľať

Investícia do solárnych systémov sa určite oplatí, lebo okrem financií šetríme aj životné prostredie. V tomto prípade je však naozaj dôležité zvoliť si správny solárny systém a zabezpečiť odbornú inštaláciu a servis. Opýtali sme sa odborníka Ing. Petra Kuliačka zo spoločnosti Viessmann, aké solárne kolektory sú vhodné do našich podmienok, ale aj to, koľko energie môžeme vďaka nim ročne ušetriť.

1. Výhody používania

Medzi najväčšie výhody solárnych kolektorov v porovnaní s tradičným zdrojom energie patrí využitie obnoviteľnej energie zo slnka. Toto je najlacnejší spôsob ohrevu teplej vody, vody v bazéne, ale aj podpora vykurovania. Medzi ďalšie výhody solárnych kolektorov patrí dlhá životnosť technológie a nízke náklady na údržbu.

2. Základné typy

Solárne kolektory môžeme rozdeliť na dva typy: plochý kolektor a vákuový trubicový kolektor. Každý typ má svoj priestor na použitie. Ploché kolektory sa používajú prevažne na ohrev teplej vody. V prípade, že chcete solárnym systémom riešiť podporu vykurovania, vhodnejšie sú vákuové trubicové kolektory. Je to dané tým, že vákuové kolektory majú v zime menšie tepelné straty ako tie ploché.

Prečítajte si tiež
Odpojiť sa od všetkých sietí, byť nezávislý a vystačiť si s minimálnymi nákladmi? Bývanie v mobilnej drevostavbe vám to umožní

Kolektory sú však len jednou časťou solárneho systému. Okrem nich sú pre správnu funkciu systému dôležité spojovacie potrubia, solárne čerpadlové skupiny a akumulačné zásobníky.

Detail solárnych kolektorov na strešnej krytine.

Vákuové trubicové kolektory sú vhodnejšie na podporu vykurovania. Zdroj: Viessmann

3. Výhody solárnych systémov

  • Solárna energia je k dispozícii bezplatne.
  • Solárne systémy využívajú obnoviteľné zdroje energie.
  • Solárna technológia znižujú náklady na palivo.
  • Nevznikajú žiadne emisie CO₂ ani iné znečisťujúce látky.
  • Solárne kolektory sú odolné a nevyžadujú častú údržbu.
  • Zníženie nákladov na energie.
  • Zvýšenie energetickej nezávislosti.
  • Štátna podpora nákupov prostredníctvom dotácií.

4. Využitie a umiestnenie

V prvom rade si treba ujasniť, na čo všetko chce majiteľ domu kolektory použiť (ohrev teplej vody, ohrev vody v bazéne, podpora vykurovania). Ďalej je veľmi dôležité miesto, kde budú kolektory umiestnené (plocha, orientácia, sklon).

Prečítajte si tiež
Chceme bývať lacnejšie, ale solárnu energiu využíva len 1225 bytov. Kde takto šetria Slováci najviac?

Orientácia osadenia kolektorov je veľmi dôležitá. Vysokovýkonný solárny systém získame orientáciou kolektorov v rozmedzí svetových strán juhovýchod – juhozápad pri sklonoch osadenia 25 až 70°.

Okrem orientácie a sklonu strechy je dôležité aj to, aby bola dostatočne veľká a čo najmenej zatienená. Ak susedné domy, stromy alebo hory vrhajú na plochu strechy počas roka dlhší čas tieň, solárny zisk sa zníži a úspora nákladov na energiu bude nižšia.

Malý domček so šikmou strechou so solárnymi kolektormi pri bazéne.

Solárne kolektory je ideálne natočiť v smere najintenzívnejšieho slnečného žiarenia – v našich podmienkach je to na juhovýchod – juhozápad so sklonom 25 – 70°. Zdroj: Shutterstock

5. Správny výber a inštalácia

Treba sa pozrieť na to, akú účinnosť má kolektor, ako je riešený solárny systém proti prehriatiu, prípadne čo sa stane, keď na dlhší čas vypadne elektrická energia alebo nie je odber energie. Ako som už spomínal, dôležitú úlohu pri výbere kolektora hrá aj umiestnenie solárneho systému. Ploché kolektory majú výkon na m2 nižší ako trubicové, to znamená, že na ich umiestnenie potrebujete väčší priestor.

Prečítajte si tiež
Českí architekti postavili dom na diaľku. Sebestačná drevostavba využíva solárnu energiu a dažďovú vodu

Ak si plánujete kúpiť solárny termický systém, mali by ste sa poradiť s kvalifikovanými odborníkmi. Tí preveria miestne podmienky a rýchlo určia najlepší spôsob inštalácie technológie a jej integrácie do vášho systému. Zároveň sa môžu postarať o odborné plánovanie a inštaláciu solárneho systému tak, aby dlho fungoval spoľahlivo a hospodárne.

Muž na streche pri montáži solárnych kolektorov

Dôležitá je aj správna a odborná inštalácia, vďaka ktorej môže slnečná energia pokryť až 60 % energie potrebnej na ohrev teplej vody v rodinnom dome. Zdroj: Shutterstock

6. Orientačné náklady, údržba a životnosť

Pre rodinné domy existujú i spracované balíkové zostavy, ktoré sú veľkostne riešené podľa počtu osôb v domácnosti. Napríklad pre troj- či štvorčlennú domácnosť tvoria tento balík dva ploché kolektory a 250 l bivalentný zásobník + príslušenstvo. Takúto súpravu s drobným inštalačným materiálom realizujú firmy za približne 3 500 až 4 000 eur. Čo sa týka nákladov na údržbu, každých 8 až 10 rokov treba vymeniť nemrznúcu zmes, ktorá sa nachádza v solárnom systéme. 25 l nemrznúcej zmesi stojí cca 150 eur. Životnosť kolektorov je minimálne 20 rokov.

Prečítajte si tiež
Solárne a fotovoltické panely umožnia znížiť stále sa zvyšujúce náklady na energie. Čo potrebujete vedieť o energii získanej zo slnka?

7. Štátne dotácie, ktoré možno využiť

Aktuálne je spustených niekoľko dotačných schém.

Program Slovensko (nástupca dotačnej schémy Zelená domácnostiam). V tomto dotačnom programe je možné dostať dotáciu na solárny termický systém pre rodinný alebo bytový dom. Termické solárne kolektory pre rodinný dom majú výšku dotácie určenú na 500 €/kW inštalovaného výkonu solárnych kolektorov. Maximálny výkon, na ktorý bude poskytnutý príspevok, je obmedzený na 4 kW. Termické solárne kolektory pre bytový dom majú výšku dotácie určenú na 500 €/kW inštalovaného výkonu solárnych kolektorov. Maximálna výška podpory je v rozsahu najviac 1 kW inštalovaného výkonu kolektorov na každý byt v bytovom dome.

Program Obnov dom sa zameriava na rekonštrukcie rodinných domov skolaudovaných pred rokom 2013. Pri tomto programe musí investor spraviť ako prvé stavebné opatrenie (zateplenie objektu alebo strechy, výmenu okien atď.) a ako druhé opatrenie má možnosť získať podporu na termické kolektory. Termické solárne kolektory pre rodinný dom majú výšku dotácie určenú na 770,50 €/kW inštalovaného výkonu solárnych kolektorov. Maximálny výkon, na ktorý bude poskytnutý príspevok, je obmedzený na 3,5 kW.

9. Koľko ušetríte?

Závisí od toho, či budete solárne kolektory využívať len na ohrev teplej vody alebo aj na podporu vykurovania. V našich zemepisných šírkach predstavujú kolektory v kombinácii so zásobníkom teplej vody zaujímavú alternatívu k prevádzke kotla, najmä počas letných mesiacov. V rodinnom dome môže slnečná energia pokryť až 60 % energie potrebnej na ohrev teplej vody. Ak skombinujete ohrev teplej a vykurovacej vody, ušetríte každý rok približne 35 % celkovej potrebnej energie. Dokonca aj na jar a na jeseň môžete často vypnúť kotol, ak používate solárnu energiu na zálohovanie ústredného vykurovania. A investícia do solárneho systému zvyšuje aj hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Schéma fungovania solárnych kolektorov pri ohrebe teplej vody.

Solárna zostava predlžuje životnosť kotla, preto je ideálnym doplnkovým zdrojom energie práve k plynovému či elektrickému kotlu. Zdroj: Shutterstock

9. Nové trendy

Solárne kolektory sa oplatí využívať nielen z dôvodu ušetrených financií, ale aj z hľadiska šetrenia fosílnych palív. Inštalácia solárnych kolektorov je podporovaná aj prostredníctvom dotácií. Navyše je to veľké plus pre životné prostredie. Kolektory totiž premieňajú slnečnú energiu na teplo bez emisií oxidu uhličitého.

Text:  Redakčne upravila Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, Viessmann
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: solárna energia solárne kolektory solárne systémy
Zdieľať článok
Premýšľate o solárnych paneloch? Kedy je táto investícia výhodná a čo o nich treba vedieťUrob si sám

Premýšľate o solárnych paneloch? Kedy je táto investícia výhodná a čo o nich treba vedieť

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchlaASB.sk

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchla

V nemocnici v Čadci zohrieva vodu solárna energia, časom by chceli by aj vlastnú elektrinuASB.sk

V nemocnici v Čadci zohrieva vodu solárna energia, časom by chceli by aj vlastnú elektrinu

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?ASB.sk

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?

Diskusia