spanie pri chladničke
Zdroj: istock.com

Ako v horúčavách znížiť teplotu v byte aj bez klimatizácie?

22. 06. 2021
Zdieľať

Počas týchto dní mnohí z nás vytiahli ventilátory alebo po mesiacoch opäť pustili klimatizáciu. Na tom nie je nič zložité. Prostredie v domácnosti však môžeme ochladiť aj jednoduchšími trikmi, bez použitia drahej techniky a zvýšených výdavkov za elektrinu.

Nevpustite dnu horúce slnečné lúče

Zatiahnuté žalúzie vtedy, keď do vašich izieb nakukne horúce slnko, sú jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť teplotu v interiéri. Aj keď je určite príjemné mať slnečno aj vo vnútri, pri horúcich teplotách ovzdušia to prinesie viac škody ako úžitku. Po príchode z rozpáleného vonkajšieho prostredia doma určite oceníte tieň. Myslite na to, že až 30 percent nežiaduceho tepla pochádza z vašich okien. Keď zatiahnete žalúzie či rolety, zabránite tomu, aby sa z vášho bytu stal skleník. Špeciálne, ak máte okná orientované na juh a západ.

okno so žalúziami

Zdroj: istock.com

Investujte do zatemňovacích závesov

Závesy nemusia byť len dekoratívne, ale aj praktické. Zatemňovacie závesy sú dobrým pomocníkom pri nočnom spánku, ale využijete ich aj počas horúcich dní. Vyberte si špeciálne vyrobené závesy, ktoré blokujú slnečné svetlo a prirodzene izolujú miestnosti. Nevyberajte tmavé, odborníci odporúčajú závesy neutrálnej farby s bielym plastovým podkladom, vďaka ktorému sa zníži tepelný zisk až o 33 percent.

Prečítajte si tiež
Rozhodli ste sa kúpiť klimatizáciu? Toto by ste pred jej výberom mali vedieť
okno so zatemňovacími závesmi

Zdroj: istock.com

Nevyužívané miestnosti uzatvorte

Vyhriate miestnosti, ktoré nepoužívate uzatvorte, zabránite tak prenikaniu chladného vzduchu do týchto častí a vrátite ho tam, kde je potrebné ochladenie. Chladnejšie nočné hodiny využite na celkové prevetranie bytu či domu, nebojte sa prievanu a nechajte vzduch prúdiť prirodzene aspoň pol hodinku.

Ochlaďte si vzduch miskou ľadu

Naplňte misku ľadom a umiestnite ju pred veľký ventilátor. Ventilátor tak bude ochladený vzduch s ľadom posielať priamo k vám. Jednoduché a veľmi účinné.

Zmeňte posteľnú bielizeň

Hrubá a teplá posteľná bielizeň je fantastická v zime, teraz nastal čas na zmenu. V horúcich dňoch a nociach ju vymeňte za priedušné obliečky z kvalitnej bavlny, ktorá dobre odvádza pot. Ak chcete bonus navyše, kúpte si chladiaci tenký paplón (alebo sa jednoducho prikrývajte len obliečkou či plachtou) a pohánkový vankúš. Keďže časti pohánky majú medzi sebou prirodzene sa vyskytujúci vzdušný priestor, neudržia teplo vášho tela ako bežné vankúše, výsledkom je chladivý efekt.

Prečítajte si tiež
3 otázky pri výbere klimatizácie do bytu

Máte stropný ventilátor?

Ak máte stropný ventilátor, ktorého smer otáčania sa dá nastaviť, nastavte ho tak, aby sa otáčal proti smeru hodinových ručičiek. Možno neviete o tom, že pri zmene ročných období je zmena smeru, ktorým sa točí, dôležitá. Ak v lete nastavíte vyššiu rýchlosť a otáčanie proti smeru hodinových ručičiek, prúdenie vzduchu ventilátora vytvorí efekt vetra a chladu, vďaka ktorému sa budete cítiť príjemnejšie.

stropný ventilátor

Zdroj: istock.com

Zamerajte sa váš telesný pocit tepla a chladu, nie na teplomer v domácnosti

Pocite horúčavy a tepla veľmi ľahko ovplyvníme aj bez toho, aby sme dosiahli zníženie teploty prostredia. Ako? Pitím ľadových nápojov, nanášaním chladiacej látky na silno pulzujúce miesta (krk a zápästie). Pomôže ľahké chladivé oblečenie, namáčanie nôh do studenej vody pri práci alebo oddychu, studený uterák na lýtkach a stehnách v noci. Výborne vás osvieži aj nočné oblečenie, ktoré vychladíte predtým v mrazničke. Ak máte dostatok priestoru, môžete schladiť aj prikrývku.

Zapnite ventiláciu v kúpeľni a v kuchyni

Odťahové ventilátory v kúpeľni a v kuchyni vyťahajú horúci vzduch po varení alebo parnej sprche z bytu von.

Uložte sa na spánok nižšie ako zvyčajne

Z fyziky vieme, že teplý vzduch stúpa vyššie, studený sa drží dole. Zvážte počas horúcich nocí spánok na matraci uloženom priamo na dlážke.

Prečítajte si tiež
Atypická chata svojím tvarom reaguje na klimatické podmienky

Nepripravujete si teplý obed doma

Ak máte tú možnosť, využite vonkajší gril alebo si zaobstarajte jedlo z reštaurácie, prípadne si doprajte studené jedlá. Osviežujúce studené polievky a ovocné šaláty priamo z chladničky sú omnoho lepším riešením v horúčavách ako postávanie pri horúcom sporáku, či pečenie v rúre.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Energia
Tagy: chladenie klimatizácie klimatizácie do bytu rolety žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia