Okná sú jedným z dominantných architektonických prvkov. Slúžia na osvetlenie interiérov, vetranie a kontakt s vonkajším prostredím. Vyvolávajú dojem veľkosti a objemu miestnosti, ovplyvňujú rozdielne vnímanie priestorov. Preto je voľba okien podstatná pre zladenie okolitého prostredia s vnútorným prostredím a konceptmi jednotlivých domov.
Drevené okná
Európsky štandard riešenia konštrukcie okennej výplne dnes predstavuje eurookno, ktoré spĺňa najvyššie nároky zákazníka na úžitkové a estetické vlastnosti za primeranú cenu. Jednoduché drevené okno euro 68 s izolačným dvojsklom je oknom novej generácie, ktorého konštrukcia sa používa v celej západnej Európe.
26109
Výborné tepelnoizolačné vlastnosti dreva zamedzujú vyžarovaniu chladu okenného rámu a tým aj orosovaniu. Jednoduchá konštrukcia drevených okien zabezpečuje dobré tepelnoizolačné vlastnosti okna, čo sa priaznivo prejavuje v úspore vykurovacej energie. Ďalšie zlepšenie tepelnotechnických vlastností drevených okien možno dosiahnuť iba zvýšením hĺbky rámu a krídla alebo vložením špeciálnej vrstvy s mimoriadnymi tepelnoizolačnými schopnosťami do vlysu. Zvukovoizolačné vlastnosti eurookien sú tiež na dobrej úrovni. Okná z tvrdého dreva s protipožiarnym zasklením môžu odolávať ohňu až 90 minút. Do štandardných eurookien sa v súčasnosti montujú termoodkvapnice rozličných typov, ktoré eliminujú tepelné mosty. Odkvapnice sa štandardne dodávajú z hliníkového eloxovaného plechu. Eurookná majú príjemný dizajn, dlhú životnosť, sú ekologické a ľahko sa s nimi manipuluje. Majú vlastnosti porovnateľné s plastovými oknami.
Drevené rámy
Eurookná sa vyrábajú z ekologicky neškodných prírodných a tvarovo stálych materiálov (zo smreku, z borovice, exotickej dreviny meranti a pod). Drevené okenné profily sa vyrábajú z dreva vysušeného na 12 %. Každý profil sa lepí z troch lamiel, ktoré sú schopné odolávať rôznym poveternostným vplyvom. Okenné konštrukcie by sa mali čapovať dvomi čapmi. Zárukou stálosti tvaru a dobrého estetického vzhľadu dreveného okna je trojvrstvový lepený – väčšinou smrekový – profil, ktorý tvorí rám i krídlo. Po presnom opracovaní na strojoch riadených počítačmi vedia dnes producenti eurookien a dverí z lepených profilov vyrobiť výplne otvorov v akomkoľvek tvare. Možnosti tvarovania okien sú pri drevených eurooknách a plastových oknách takmer rovnaké. Drevené okná však môžu mať slabší rám pri rovnakej pevnosti; majú lepší pomer medzi pevnosťou a hmotnosťou. Pri vyšších otvorových konštrukciách (napr. zasklených stenách) treba drevené aj plastové konštrukcie vystužovať a výhodnejšie sú plastové konštrukcie profilov.
Povrchové úpravy
Na povrchové úpravy sa používajú ekologicky neškodné lazúry riediteľné vodou, pred ktorých nanesením sa drevo impregnuje proti hnilobe, plesniam, hmyzu a hubám. Kvalitná povrchová úprava drevených okien sa skladá z troch vrstiev. Prvú vrstvu nazývame namáčací základ. Nanáša sa na vybrúsené drevo najčastejšie máčaním. Spĺňa viacero funkcií, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s odolnosťou povrchovej úpravy. Viaže sa priamo na drevnú hmotu a je nositeľom ochranných látok. Vďaka tomuto základu sú okná chránené proti plesni, hubám, škodcom či dokonca proti UV žiareniu. Samotný základ však nie je odolný proti vlhkosti. Ochranu proti vode a vlhkosti zabezpečujú druhá a tretia vrstva. Popri týchto kvalitatívnych výhodách poskytuje povrchová úprava i širokú farebnú variabilitu. V poslednom čase sa nároky na údržbu okien znížili. Ošetrovanie predlžuje intervaly renovácie povrchovej úpravy, ak sa regeneračným prípravkom ošetrujú drevené okná (vchodové dvere) dvakrát za rok. Po troch až piatich rokoch (v závislosti od pôsobenia poveternostných vplyvov) od vykonaného náteru by sa mal na okno naniesť renovačný náter s pigmentáciou zodpovedajúcou pôvodnému náteru. Povrchová úprava drevených prvkov a jej údržba počas exploatácie sú pomerne nákladné. Drevené okná vyžadujú oveľa väčšiu údržbu ako plastové, ale majú nespornú výhodu v tom, že na rozdiel od plastových okien ich pri poškodení možno opravovať.