Zdroj: Wienerberger

Preklady pre kvalitnú hrubú stavbu

28. 06. 2021 Zdieľať

Stavať moderne znamená stavať systémovo. Systémové riešenie hrubej stavby z pálených tehál Porotherm zaručí nielen dlhú životnosť stavby a úspory energií, ale aj vysokú kvalitu realizácie. Svoju významnú úlohu v nej hrajú preklady nad dvernými a okennými otvormi v obvodových i vnútorných stenách.

Moderné tehlové stavby dosahujú svojimi parametrami nielen vysokú kvalitu vnútorného prostredia, ale súčasne prekonávajú neustále sa sprísňujúce požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti. Tehlový dom bude energeticky úsporný za predpokladu, že všetky konštrukčné detaily, kde hrozí riziko vzniku tepelných mostov, budú nielen správne navrhnuté, ale aj zhotovené. Na zhotovenie takých detailov slúžia systémové doplnky stavebného systému Porotherm, ktoré okrem doplnkových tehál zahŕňajú aj keramické preklady nad otvormi a montované keramické stropy.

Preklady nad otvormi

Správne navrhnutý a zhotovený keramický preklad vrátane tepelnoizolačnej vrstvy eliminuje tepelné mosty nad dvernými a okennými otvormi v obvodových stenách. Na tento účel sú ideálne vysoké preklady. Stavebný systém Porotherm ponúka aj ďalšie typy prekladov, ako sú nízke preklady vhodné najmä pre vnútorné nosné steny a nenosné priečky, ako aj univerzálne roletové a žalúziové preklady pre zabudovanie vonkajšieho tienenia. Spôsob montáže s použitím prefabrikovaných prvkov závisí od typu prekladu.

Komplexný stavebný systém Porotherm je navrhnutý tak, aby uľahčil prácu priamo na stavbe a minimalizoval možnosti pochybenia na strane realizátora. Zhotoviť preklady nad otvorovými konštrukciami obvodových i vnútorných stien možno viacerými spôsobmi – z jedného alebo viacerých keramických prefabrikátov. Preklady Porotherm možno tiež kombinovať s tepelnou izoláciou na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností konštrukcie. Pri výbere rozhoduje okrem statických požiadaviek aj úroveň požadovaného tepelného, akustického a bezpečnostného komfortu.

Typy prekladov Porotherm

Vysoké preklady Porotherm KP 7, majú rovnakú výšku ako tehly a ukladajú sa vždy nastojato. Sú vhodné najmä na preklenutie otvorov v obvodovej stene, kde sú základné výšky, ako je výška parapetu a výška okenného otvoru, navrhnuté ako násobky výšky tehál. Do tohto modulového rastra ideálne zapadajú vďaka svojej výške práve preklady KP 7. Ich počet nad jedným otvorom závisí od hrúbky steny, resp. od zaťaženia prekladu. Na obvodové murivo sa osadí jeden preklad z exteriérovej strany a niekoľko prekladov vedľa seba podľa potreby z interiérovej strany. Do voľného priestoru medzi osadené preklady sa vloží tepelná izolácia.

Vysoké preklady stavba

Vysoké preklady POROTHERM KP 7 so šírkou 7 cm majú rovnakú výšku ako tehly. Do skladby kompletného prekladu je možné bez problémov zabudovať tepelnú izoláciu potrebnej hrúbky. Sú vhodné najmä na preklady v obvodovej stene. Sú nosné ihneď po zabudovaní. Zdroj: Wienerberger

Nízke preklady Porotherm KP 11,5 a KP 14,5 sú vhodné najmä pre vnútorné nosné steny a nenosné priečky. Ponúkajú širokú variabilitu použitia nad otvormi najmä vo vnútorných nosných stenách a nenosných priečkach. Tieto preklady dosiahnu svoju deklarovanú únosnosť s murovanou alebo betónovou tlakovou zónou, ktorá sa zhotoví nad jedným alebo viacerými prekladmi opäť v závislosti od hrúbky steny. O konečnom výbere prvkov rozhodujú statické požiadavky.

Keramické preklady

Keramické preklady Porotherm KP 11,5 a Porotherm KP 14,5 sú vhodné najmä pre vnútorné nosné steny a priečky. Zdroj: Wienerberger

Riešenie pre veľké rozpony

Pre moderné stavby sú charakteristické veľké presklené plochy. Wienerberger preto ponúka špeciálne riešenie vo forme prekladov Porotherm KP XL, ktoré umožňujú preklenúť rozpony v rozmedzí
3,25 – 6,00 m , ako sú terasové okná alebo garážové brány.

Preklad stavba

Preklady Porotherm KP XL predstavujú riešenie na preklenutie otvorov s rozpätím nad 3,0 m. Majú rovnakú skladobnú výšku ako tehly Porotherm. Do skladby kompletného prekladu je možné bez problémov zabudovať tepelnú izoláciu potrebnej hrúbky. Zdroj: Wienerberger

Myslite na tienenie už pri hrubej stavbe

Moderná architektúra sa vyznačuje veľkými presklenými plochami, ktoré pri správnej orientácii domu môžu počas slnečných zimných dní prinášať pasívne solárne zisky, avšak v lete môžu spôsobovať nežiaduce prehrievanie. Prehrievaniu interiéru v lete účinne zabránia vonkajšie rolety alebo žalúzie. Vonkajšie rolety poskytujú okrem samotného tienenia v lete aj ďalšie výhody, ako napr. zvýšenú bezpečnosť domu proti vlámaniu alebo nižšie náklady na vykurovanie v zime, resp. na klimatizáciu v lete.

Vonkajšie tienenie by už dnes nemalo chýbať na žiadnej modernej stavbe. Je však potrebné na tento krok myslieť dopredu – ešte vo fáze hrubej stavby. Pohodlné zabudovanie vonkajších roliet alebo žalúzií pod úroveň fasády umožňujú preklady Porotherm KP Vario v kombinácii s univerzálnymi roletovými a žalúziovými schránkami Porotherm Vario UNI.
Preklady Porotherm KP Vario UNI sa v kombinácii s prekladmi Porotherm KP 7, prípadne v spojení so stužujúcim vencom, sa používajú ako nosné prvky nad okennými a dvernými otvormi v obvodových stenách pre dodatočnú montáž tieniacej techniky.

Preklad stavba

Hlavnou výhodou univerzálnych prekladov Porotherm KP Vario UNI pre zabudovanie roliet alebo žalúzií je možnosť voľby tieniacej techniky. Výška prekladu je zhodná so skladobnou výškou jedného radu tehál Porotherm vrátane vrstvy spojiva (malty alebo peny). S nosnými prvkami prekladu KP VARIO UNI je možné manipulovať ručne, takže na stavbe nie sú potrebné zdvíhacie mechanizmy. Ľahká je nielen montáž tieniacej techniky, ale aj jej revízia, opravy alebo výmena. Zdroj: Wienerberger

Hlavné zásady pri montáži prekladov

Pri montáži prekladov treba dodržiavať niekoľko zásad. Preklady Porotherm KP 7 majú asymetrickú nosnú výstuž, preto nie je jedno, v akej polohe sa zabudujú: spodná strana je rovná, horná je zaoblená. Okrem toho horná strana prekladu je označená aj nápisom. Všetky typy prekladov sa ukladajú na ostenia otvorov do lôžka z cementovej malty. Ostenie pod prekladom musí byť ukončené celou alebo polovičnou tehlou, prípadne tehlou rezanou na potrebnú výšku. Preklady sa nesmú ukladať na tehly, ktoré sú rezané po výške. Ploché preklady vyžadujúce zhotovenie tlakovej zóny treba podoprieť predpísaným spôsobom. Zvislé škáry medzi tehlami v murovanej tlakovej zóne nad prekladom musia byť úplne premaltované. Montážne podpery plochých prekladov možno odstrániť až po zatvrdnutí malty či betónu.

Viac na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o

Kategória: Materiály
Tagy: hrubá stavba preklad stavba domu stavebné systémy stavebný preklad tehlové domy tehlové múry tehly Wienerberger
Zdieľať článok
Vymrznutie stavby – je alebo nie je potrebné?Dom z tehly

Vymrznutie stavby – je alebo nie je potrebné?

Ako urobiť sokel na domeDom z tehly

Ako urobiť sokel na dome

Aký význam má pre stavebníka Blower Door test?Dom z tehly

Aký význam má pre stavebníka Blower Door test?

Je vysunutý sokel bezpečný?Dom z tehly

Je vysunutý sokel bezpečný?