Anjeli strážni našich príbytkov

21. 11. 2006
Zdieľať

Do Hádovho kráľovstva neprenikne jediný slnečný lúč, tečú tu temné rieky a vedú sem priepasti z povrchu zemského. Cez posvätnú rieku Styx preváža kostlivec Cháron na svojej pramici len tých, čo mu zaplatia mincou. Hlavný vchod do podsvetia stráži trojhlavý pes Kerberos, strašlivý potomok Echidny a Tifóea… Pri majiteľoch bytov a domov nestoja síce všetci bohovia a podbohovia antického podsvetia, ale nejaký ten anjel strážny sa vždy nájde. Niektorí z nás mu však dajú poriadne zabrať na všetkych frontoch. Ak teda vyznávate osvedčenú zásadu: „Pomôž si, človeče, aj pánbožko Ti pomôže“, máme tu pre vás zopár informácií, ktoré stoja za úvahu.

Sme hazardní hráči?


Anjeli strážni našich príbytkov

70657

Ako sa to vezme. Niekto si povie, že čo by mu tak asi ukradli, prípadne, veď sused má viac – isto sa skôr zastavia uňho. Iný nešťastník sa chystá dosť dlhý čas na vylepšenie hniezda a potom azda bude čas aj na to, aby sa porozmýšľalo o akurátnom a cenovo prijateľnom strašiakovi na bezočivých zlodejov. Ak spomínaný anjel strážny vypovie službu, ostanú len oči pre plač. Neverte tomu, že susedia postrážia a dohliadnu na váš majetoček. Rastúca anonymita, ktorá je z jednej strany príjemná, keď sa nám zachce utiahnuť do súkromia, zatlačila do úzadia spolupatričnosť. Jednoduchším vysvetlením je aj fakt, že sa ponáhľame a nevšimneme si dobráka, ktorý sa snaží otvoriť susedný byt. Možno je to synovec, možno nový podnájomník. O chvíľu je aj tak dnu a pravda sa ukáže, až keď je neskoro. Celkom neobstojí ani argument – ak sa zlodej rozhodne, tak aj tak vykradne, na čo siahne. Áno, ale prečo mu to uľahčiť? Je v tom aj trochu psychológie; nečakané prekážky spomalia a znervóznia – to je šanca, že zlodeja v najlepšom prípade zastavia alebo odradia.

Vybielené?


Anjeli strážni našich príbytkov

70661

Nedajbože! Okrem vecí prídeme aj o pocit bezpečia vlastného domova. Okrem toho vybieliť sa dá aj lacnejšie a hygienickejšie ako lupičmi. Bez žartov. Ako na to? V zásade sú dve možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovacie systémy. Ideálna je kombinácia oboch systémov. Prečo? Mechanické zabezpečenie by malo páchateľa zastaviť, zabrzdiť ešte pred vstupom do nášho príbytku, elektronické zabezpečenie hlási narušenie objektu až v čase, keď je páchateľ vnútri. O niečo lepšie sú na tom byty na poschodiach, ktoré majú menej slabých miest ako rodinné domy a byty na prízemí. Pre všetky situácie platí štatistický priemer: aj zlodeji chodia najradšej dverami. Je to najelegantnejší a najnenápadnejší spôsob. Z toho plynie ponaučenie: treba začať od dverí.

Dvere bytu dokorán

Najlepší uvítací program aj pre malého zlodejíčka pripravíme, ak si ponecháme staré voštinové dvere s obyčajnou stavebnou vložkou, ktorá nemá prekrytie bezpečnostným kovaním, prípadne mu môžeme k tomu pribaliť ešte kľúč pod rohožku alebo do kvetináča. Takýto folklór nepestujete? Potom je dobre vedieť, že bezpečnostné dvere musia mať certifikát preukázania zhody podľa európskej normy, ktorý udeľuje autorizovaná osoba.

Dvere sa rozdeľujú do bezpečnostných tried:

1 – jednoduchá ochrana,
2 – základná ochrana,
3 – vysoký stupeň ochrany,
4 – veľmi vysoký stupeň ochrany.



Anjeli strážni našich príbytkov

70668

Meradlom pri rozdeľovaní do kategórií je čas a náradie, ktoré dobyvateľ nášho územia musí „oferovať“ na zneškodnenie dverí. Ktoré sú lepšie? Nové a v súčasnosti už štandardne aj protipožiarne v triede 3 až 4. Vyššie číslo znamená aj vyšší stupeň ochrany. Ak zabezpečujete vstup do bežného bytu vo viacpodlažnom dome a chcete aj ušetriť, postačí bezpečnostná trieda dverí 2. Na škodu vašich vecí nebude, ak sa poradíte s odborníkom a spolu vyberiete potrebnú triedu.

Keď sa dvere obrnia

Dvernému krídlu pomôže celokovová dvojplášťová konštrukcia s pozdĺžnymi a priečnymi oceľovými výstuhami, ktorá je súčasťou aj základných typov bezpečnostných dverí. Prehnúť, rozlomiť a rezať už nebude také jednoduché. Prečo celokovové? Skôr proti komu. Ak by sa komusi zachcelo vypáčiť alebo stlačiť krídlo dverí, istiace body zapadnuté v bezpečnostnej oceľovej zárubni sa zdeformujú a ešte viac zaklinia do zárubne a ťažko sa budú vylamovať. Skrytý drevený vlys na spodnej hrane dverí uľahčí ich osadenie aj tam, kde je nerovná podlaha.


Anjeli strážni našich príbytkov

70659

Bezpečnosť zvyšuje nielen počet aktívnych a pasívnych istiacich bodov, ale dôležité sú aj počet a konštrukcia vnútorných ochranných prvkov, ktoré ovládajú a chránia rázvorový systém. Pre dôsledných a solventných sú k dispozícii dvere s nepriestrelnou vložkou.

Kritickú oblasť okolo zámkov prekrýva spevnená oceľ. Zabezpečenie je ešte dupľované bezpečnostným kovaním a vložkou, minimálne v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere. Tie istí tuhý rám z oceľových profilov a päť až dvadsať uzamykateľných pravidelne rozmiestnených istiacich bodov, ktoré pri zamykaní dverí zachádzajú cez oceľovú zárubňu do stien. Dvere majú veľmi dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu (39 dB).

Kvalitná bezpečnostná vložka? To je tá časť, do ktorej sa vkladá kľúč a musí odolávať pokusom proti otvoreniu planžetou, odvŕtaniu alebo nárazom. Tvrdé oceľové guľôčky uložené v jej tele môžu zabrániť odvŕtaniu.


Anjeli strážni našich príbytkov

70660

V súčasnosti sa najčastejšie používajú cylindrické vložky s obmedzením kopírovania kľúčov pre nepovolanú osobu. Bez bezpečnostnej karty kľúčová služba nezhotoví ďalšiu kópiu kľúča. Ak je vaším hobby strácanie kľúčov, vyrieši to semaforový systém vložiek. K vložke vám pribalia tri druhy kľúčov s iným kódovaním a s inou farbou. Po každej strate použijete nový kľúč inej farby, ktorý vám automaticky prekóduje zámok. Stále treba mať na pamäti: ak kupujete bezpečnosť, tak len s certifikátom akreditovanej skúšobne, preto si dôkladne vyberte osvedčeného výrobcu bezpečnostních dverí

Staroba nie je choroba

No áno, ale životnosť sa znižuje, kĺby neposlúchajú, kostra je krehká… o čom to tu píšem? Stále o dverách. Ak vám na nich ešte stále záleží, a predsa ste sa rozhodli zvýšiť svoju bezpečnosť, potom je tu niekoľko náhradných riešení:



  • z vnútornej strany dverí pripevnite závoru: môže zvýšiť odolnosť proti vyrazeniu dverí alebo vysadeniu z pántov: je to starší spôsob s rizikom prevalenia dverí práve cez závoru,


  • z vnútornej strany si dajte nainštalovať prídavné dvere: zriedkavý spôsob,


  • najdôležitejšie je, aby zárubňa bola zaliata betónovou zmesou – riešenie, ale iba v prípade oceľových zárubní. Vlamač takúto zárubňu ťažko roztiahne.


Anjeli strážni našich príbytkov

70663

Ak si chcete ponechať iba staršiu oceľovú zárubňu a do nej osadiť nové bezpečnostné dvere (triedy 2, 3), potom je ešte možnosť ukotviť zárubňu do muriva ostenia. Do zárubne sa vyvŕtajú otvory potrebné pre zabezpečovacie prvky. Takéto riešenie je bežné pri rekonštrukciách starších domov.

Za pocit väčšieho bezpečia stojí aj inštalácia priezoru. Panoramatický, s uhlom pohľadu 180° až 200° a osadený do výšky očí najmenšieho spolubývajúceho splní svoj účel.

Ak si chcete posvietiť na cestu k dverám, v ponuke sú aj bezpečnostné nadsvetlíky na mieru. Na výrobu svetlíkov sa používa bezpečnostné sklo rozličných farieb a povrchov, ktoré sa do rámu kotví špeciálnym spôsobom. Rám nadsvetlíka je zväčša vyrobený z rovnakého profilu, aký má bezpečnostná zárubňa.

V novostavbách sú samozrejmosťou nielen bezpečnostné, ale aj protipožiarne dvere. Stavebný otvor sa hneď upraví podľa typu bezpečnostných dverí.

Vyzbrojené okná

Majiteľom rodinných domov, prízemných a podstrešných bytov pribudli ďalšie slabé miesta. Okrem vchodových, garážových a pivničných dverí sú zlodejom ľahšie dostupné okná, terasové dvere, balkóny a dokonca aj strešné okná. Nie každý chce sedieť za pevnými alebo výsuvnými mrežami – tentoraz bezpečnostnými. Problém čiastočne riešia nerozbitné (tvrdené a vrstvené) sklá a bezpečnostné fólie, ktoré podľa ponuky kombinujú niekoľko vlastností súčasne: bezpečnosť, ochranu proti slnečnému žiareniu a zamedzenie unikania tepla cez okenné výplne. Bezpečnosť zvyšuje kvalitné kovanie, uzamykateľné kľučky otváravých a výklopných okien. Nainštalované záchytné ramienko istí okno pri vyklopení, vetraní a zároveň slúži ako detská poistka. Dá sa namontovať aj na strešné okná.


Anjeli strážni našich príbytkov

70658

Pre posádku Star Treku?

Mám vrúcny vzťah k R2 z Hviezdnych vojen, v Piatom elemente som obdivovala hybkú Milu Jovovich a herecký výkon predstaviteľa veľmi zlého Zorga. Čo ma však vždy znova a znova priťahuje na všetkých sci-fi, sú tie neskutočne „ premakané“ senzorové otvárania a zatvárania všeličoho, na čo moji hrdinovia siahnu. Elektronická alternatíva, na jej bezpečnosti rodinného domu alebo bytu môžeme stavať, nie je až taká vzdialená bezpečnostnému systému StarTreku. Zabezpečovacia signalizácia alebo odbornejšie: poplachový systém na hlásenie narušenia sa pomaly, ale isto stáva súčasťou dokončovacích prác na nových objektoch. Dodávatelia takýchto umelých strážnikov majú tiež spôsob zabezpečenia nehnuteľností aj pre vlastníkov už zabývaných objektov. Na rozdiel od iných metód sa elektronický systém nesnaží zabrániť páchateľovi, aby vnikol do chráneného priestoru. Ide o to, aby ho pritom čo najskôr a spoľahlivo načapal (nachytal) pomocou detektorov a signalizácie.

Názor, že signalizácia má zmysel ako doplnok mechanickej ochrany domu (bezpečnostné dvere, mreže, fólie a pod.), platí len dovtedy, kým sa nerozhodneme pre kvalitný zabezpečovací systém vyššej úrovne, pripojený na niektorý zo zásahových monitorovacích systémov. Potom možno mechanickú časť ochrany zjednodušiť. Výber vstupných dverí bude jednoduchší.

Elektronický strážca s detašovaným mozgom

Ak mechanické zabezpečenie alebo monitorovanie audiovideokomunikačným zariadením (halogénová lampa so senzorom, elektronický vrátnik a kamera, vonkajšie zabezpečenie, prítulná doga, nechápavý sused) nestačilo a lupič je taký neokrôchaný, že sa nám prechádza po našom krásnom koberci alebo vyleštenej podlahe, príde na rad moderná elektronika vnútri nehnuteľnosti. Zmonitoruje, pošle správu okoliu, vlastníkom alebo strážcom zákona. Je zaujímavé, že väčšina majiteľov áut sa už spriatelila s alarmami namontovanými do ich miláčikov, ale len 12 percent vlastníkov obytných nehnuteľností si vybralo túto možnosť ochrany pre svoj domov. Ako sa spustí alarm? Pohyb, hluk, náhla zmena teploty, priveľa dymu, plynu – tak na to sú citlivé rôzne druhy detektorov bezpečnostného systému umiestnené v okolí okien, dverí, zasklených plôch…


Anjeli strážni našich príbytkov

70667

Veľkoryso zasklené plochy, balkóny či terasy sú z bezpečnostného hľadiska zlatou príležitosťou pre výrobcov bezpečnostných fólií alebo mreží. Nie každému sa chce sedieť za mrežami alebo investovať do viacerých úrovní bezpečnosti. Riešenie? Kvalitné elektronické zabezpečenie (EZS) s pripojením na niektorý zo zásahových monitorovacích systémov.

Mozgom celého systému je ústredňa. Analyzuje signály z detektorov a ovládacích zariadení. V zhode s nainštalovaným programom a bez zaváhania rozhoduje o spustení poplachu. Viachlavým Kerberosom sa stáva taký elektronický systém, ktorý je prepojený vďaka mikročipom s uzamykacími obvodmi. Chcete otvoriť? Dobre, ale len s vašou čipovou kartou, kódom na klávesnici alebo špeciálnym kľúčom. Vymoženosťou moderných systémov elektronickej ochrany je vlastný vnútorný akumulátor, ktorý dokáže napájať alarm, aj keď sa vlamač pokúša o vypojenie alebo vytrhnutie pripojenia k ústredni. Prenos správy o neoprávnenom vstupe sa dostane k majiteľovi pevnou linkou alebo využitím GSM brány. Najistejšie je pripojenie na pult centralizovanej ochrany s nepretržitým dohľadom.


Anjeli strážni našich príbytkov

70664

S káblom, bez kábla?

Tak ešte raz: zabezpečovací systém štandardne pozostáva z centrálnej jednotky – ústredne, pripojených pohybových snímačov, prípadne iných detektorov (požiaru, úniku plynu, zaplavenia a pod.) a signalizačných prvkov – sirén a komunikátorov. Podľa spôsobu pripojenia snímačov k ústredni rozlišujeme systémy: bezdrôtové, drôtové – klasické a hybridné, ktoré obsahujú bezdrôtové aj drôtové prvky. Ide teda o spôsob prenosu signálov a informácií medzi snímačmi, klávesnicami a ústredňou.

Na bezdrôtový systém treba mať pripravenú tučnejšiu peňaženku: ústredňa a snímače sú drahšie a navyše potrebujú pravidelnú výmenu napájacích batérií. Inštalácia je rýchla a čistá, s minimom vŕtaní a sekania. Pri sťahovaní sa systém dá ľahko demontovať.

Výrobky klasických systémov sú obyčajne lacnejšie okrem inštalačných prác. Vhodné je vykonávať preventívne prehliadky systému.

Vopred si treba premyslieť rozsah zabezpečenia, dodatočné zmeny a rozšírenie ochrany môžu byť problematické. Ak sa však začneme zaujímať o zabezpečenie po vynovení alebo zabývaní objektu, rádiový – bezdrôtový systém je často jediným možným riešením.

Krotenie Kerberosa

Na ovládanie elektronického systému nepotrebujete božskú silu. Kód je najčastejším spôsobom, ako sa stať pánom situácie. Poznáte to z pracoviska: „naťukať“ kód cez klávesnicu umiestnenú pri vstupných dverách a stratiť sa, kým si sami zbytočne nespustíte poplašné zariadenie. Pre tých, ktorí majú problém so zapamätaním čísel (tak ako ja) a ich poradia, naša malá pomôcka: predstavte si a pamätajte, aký útvar pri kódovaní vytvoríte – do štvorca? alebo prežehnáte klávesnicu? alebo znázorníte veľkú jednotku?… Výhody kódu, ak ho nenapíšete hneď vedľa klávesnice, sú zrejmé: kód vám nikto neukradne ani ho nestratíte a keby ste ho náhodou zabudli, technik montážnej spoločnosti vám naprogramuje druhý. Najmä v rodinných domoch sa často inštaluje viac klávesníc – do garáže (systém vypneme, hneď ako vystúpite z auta) a na poschodie, kde možno zapínať systém do tzv. nočného režimu, v ktorom sú chránené iba priestory prízemia, garáže, suterénu, ale na poschodí máte voľný pohyb. Ďalšie možnosti prepojenia systému závisia od dispozície domu a účelu jednotlivých miestností. Takéto zabezpečenie oceníte, ak sa ráno chcete zobudiť na istotu: auta v garáži alebo nový televízor dolu v obývačke, ako ste ho večer nechali. Ďalší spôsob, ktorý môžu využívať najmä menšie deti alebo starší ľudia, je odistenie a zaistenie systému tlačidlom bezdrôtového diaľkového ovládača.

Čo s ním, s tým domovom nezabezpečeným

Zapáčilo sa vám mechanické zabezpečnie alebo si doprajete systém EZS? Potom v prvom prípade počítajte s cenou od 15 000 Sk a približne 6 hodinami montáže v štandardnom slovenskom byte. V druhom prípade, v závislosti od stupňa ochrany a zložitosti objektu, treba na inštaláciu kompletného zabezpečenia vášho domova viac ako jednou pracovnú zmenu. Elektronické zabezpečovacie systémy sú cenovo porovnateľné s bežnými spotrebičmi v domácnosti (samozrejme, aj tie sú v rôznych cenových reláciách – najmä ak ide o funkcie a rozsah použitia). Poisťovne majú rady klientov, ktorí vynaložia námahu a financie na zabezpečenie svojej nehnuteľnosti u špecializovanej firmy a podľa toho sa aj správajú pri uzatváraní poisťovacích zmlúv. Vaše platby sa môžu znížiť až o 30 percent. Ešte stále sa spoliehate na otravnú a všadeprítomnú susedu alebo obitú fasádu vášho domu? Odradí, neodradí…?






Ako postupovať pri výbere zabezpečovacieho signalizačného systému?

Odborná spolupráca: MP elektronik

V prvom rade treba orientačne určiť rozsah zabezpečenia vzhľadom na typ a veľkosť objektu:


  • v bytoch (okrem prízemných) väčšinou stačí zabezpečiť vstup: kontaktom zabudovaným vo vstupných dverách alebo priestorovým zabezpečením vstupnej predsiene, haly;


  • v rodinnom dome je situácia zložitejšia: rozsah závisí od celkovej dispozície objektu, od jeho situovania v teréne, počtu podlaží a pod. Dôležité je chrániť všetky miestnosti s oknami na prízemí, miestnosti s veľkými zasklenými plochami alebo s terasou. Okrem detektorov pohybu je vhodné nainštalovať aj snímače signalizujúce rozbitie skla. O priplatení za ochranu poschodia a prípadne aj suterénu rozhoduje stavebník: rozhoduje sa najmä medzi dvoma možnosťami: kompletným zabezpečením všetkých miestností na poschodí alebo zabezpečením centrálneho priestoru – najčastejšie schodiska s halou;


  • niektoré miestnosti zvyknú objednávatelia nechať bez ochrany, najmä ak je do nich možný prístup iba cez strešné okná;


  • zabezpečenie garáže a pridružených priestorov, aj keď sú umiestnené mimo vášho domu: najmä záhradné domčeky a sklady sú často ľahkou korisťou.
Dôležité je aj rozhodnutie o spôsobe signalizácie prípadného narušenia. K dispozícii sú dve základné možnosti:



  • lokálne: signalizácia sirénou (používajú sa zálohované sirény v dvojitom kryte väčšinou aj so zabudovaným majákom umiestnené na priečelí domu smerom do ulice alebo obývanej zóny, niekedy doplnené jednou alebo viacerými vnútornými sirénami);


  • diaľkové: patria medzi ne rôzne telefónne alebo GSM komunikátory (v prípade poplachu oznámia túto správu hlasom alebo SMS na zvolené telefónne čísla najčastejšie majiteľovi domu a jeho príbuzným alebo známym). Komunikátory – vysielače zabezpečia prenos signálu na pult niektorej z bezpečnostných agentúr, ktoré objekty na diaľku monitorujú a v prípade poplachu zabezpečia okamžitý výjazd zásahovej jednotky. Klient má však povinnosť platiť agentúre pravidelné mesačné poplatky, čo mnohých majiteľov rodinných domov odrádza;


  • ak je ťažké všeobecne radiť v oblasti zabezpečenia, tu je rada jasná: ak len trochu môžete, zvoľte kombináciu vonkajšej sirény s majákom (dopredu upozorní páchateľa na existenciu zabezpečenia v objekte) a pripojenia vášho systému na takúto bezpečnostnú službu. Majte na pamäti, že iba ak bude zabezpečený celý reťazec akcií od detekcie narušenia cez jeho spracovanie ústredňou až po diaľkový prenos signálu o poplachu a následný zásah výjazdovej jednotky, má celý bezpečnostný systém zmysel. Sirény už dnes väčšinou ignorujeme, a ak vám príde napríklad pri mori v Chorvátsku SMS správa, že máte v dome narušiteľa, tiež vám to majetok veľmi neochráni.
Na záver ešte dve rady: ak sa rozhodnete inštalovať do svojho rodinného domu zabezpečovací systém, zverte sa do rúk skutočným odborníkom. Nedajte sa nahovoriť elektrikármi alebo stavebnou firmou, že vám „za dobrú cenu“ dom aj zabezpečia. To, že objednávku nezrealizovali odborníci, väčšinou zistíte, až keď systém zlyhá a dom vám vykradnú. Aj tu platí zlaté pravidlo: „Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné zabezpečovacie zariadenie – lacné a zároveň kvalitné zabezpečenie sa zrealizovať nedá.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: bezpečnosť bezpečnostné dvere kovanie zámok zárubňa
Zdieľať článok

Diskusia