Čo musia spĺňať vstupné dvere, aby ste boli spokojní
Vstupné dvere sú hranicou medzi svetom verejným a tým naším, súkromným. Chcete ich mať presne podľa svojho gusta? Nezabudnite na špecifiká jednotlivých druhov dverí a smelo do toho!
Vstupné dvere podliehajú prísnejším kritériám ako interiérové. Musia sa dať otvoriť minimálne na šírku 800 mm, oplatí sa však zvážiť aj širšie – oceníte ich napríklad pri sťahovaní alebo vchádzaní s kočíkom. Mali by nás chrániť pred chladom, zrážkami či hlukom z vonkajšieho prostredia, ale aj pred neželanými návštevníkmi. Zároveň by mali dobre znášať extrémne namáhanie vo vonkajšom prostredí a mať vyššiu požiarnu odolnosť ako bežné dvere.
Základná materiálová škála dverí obsahuje drevo, plast, hliník a ich kombinácie, prípadne doplnené sklom. Výsledné vlastnosti však závisia nielen od použitého materiálu, ale aj od kvality vyhotovenia a v neposlednom rade aj od vhodného osadenia, ktoré by malo byť dostatočne hlboké, najlepšie chránené strieškou či takzvaným závetrím.
Prístupná bezstarostnosť
Plastové dvere si už niekoľko rokov získavajú svoje miesto na trhu. Ak túžite po dokonale zladenej fasáde, plast vám určite vyhovie. Väčšina výrobcov plastových okien totiž ponúka aj vstupné dvere s rovnakým dizajnom. Plast nie je taký únosný ako drevo alebo hliník, a tak sa nehodí na dvere väčších rozmerov, najmä ak sa otvárajú veľmi často. Je však trvácny – výrobcovia uvádzajú životnosť až 50 rokov – a nepotrebuje žiadnu dodatočnú starostlivosť, stačí bežné čistenie.
Máme aj iné možnosti?
Okrem základných typov dverí môžete siahnuť aj po dverách so zasklením, čím dosiahnete presvetlenie vstupných priestorov. Ak je vám sympatická pevnosť a odolnosť hliníka, no drevo vás oslovuje príjemným teplom, zaujímavým kompromisom budú drevo-hliníkové dvere, ktoré šikovne využívajú prednosti oboch týchto materiálov. Varianty spojenia dreva a hliníka sú pritom rôzne. Základná konštrukcia môže byť spolu s exteriérovým plášťom hliníková, zatiaľ čo z interiérovej strany je použité drevo. Ďalšou alternatívou sú dvere s drevenou rámovou konštrukciou, uprostred ktorej sa nachádza tepelnoizolačný materiál. Táto základná konštrukcia je pred poveternostnými vplyvmi zvonka chránená hliníkovým krytom.
Do detailu
Dnešné drevené dvere mávajú rámovú konštrukciu z tvarovo stálych, trojvrstvových lepených hranolov (tzv. eurohranolov). Výplň môže tvoriť izolačné dvoj- alebo trojsklo alebo drevené dosky, ktorých dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti zabezpečuje vnútorná vrstva polyuretánovej peny. Povrchová úprava máva niekoľko vrstiev – začína sa impregnáciou a zvyčajne pokračuje hrubovrstvovými lazúrami.
Pozor na cenu
Plastové dvere sú pre širokú škálu povrchových úprav a cenu, ktorá je oproti ostatným typom dverí nižšia, favoritom zákazníkov. Kvalita a s ňou spojená cena plastových dverí sa za posledné roky podstatne zvýšili, no stále sa na trhu nájde množstvo výrazne lacnejších produktov. Ich kúpu si dobre premyslite, pretože za menej peňazí môžete získať nižšiu kvalitu, ktorá sa časom prejaví chybami – dvere sa napríklad prehnú, dôsledkom čoho bude vnikanie chladu či zrážok cez škáry. Nepríjemným „bonusom“ môže byť aj nedostatočný bezpečnostný systém, vďaka ktorému vás dvere postačujúco neochránia ani pred neželanými návštevníkmi.
Overená klasika
Drevo je všeobecne jedným z najobľúbenejších konštrukčných materiálov a vstupné dvere nie sú výnimkou. Okrem príjemného vzhľadu je jeho výhodou dostatočná únosnosť a prirodzené tepelnoizolačné vlastnosti. V ponuke je množstvo prírodných odtieňov, čím sa dá dosiahnuť dokonalé zladenie s oknami a fasádou. Tento typ dverí však horšie odoláva exteriérovým podmienkam a potrebuje pravidelnú starostlivosť – obnovu náteru.
Pasívne a nízkoenergeticky
Ak hľadáte dvere spĺňajúce nízkoenergetický štandard, majte na zreteli ich tesnosť a tepelnoizolačnú schopnosť, ktorú vyjadruje súčiniteľ prechodu tepla U. Ten by pri vstupných dverách mal byť nižší ako 0,8 W/(m2 . K). Túto hodnotu dnes dokážu splniť dvere z každého materiálu, najpoužívanejšími a najspoľahlivejšími sú však hliníkové a drevo-hliníkové dvere, ktoré dosahujú potrebné vlastnosti vďaka niekoľkokomorovému prierezu v kombinácii s izolačným materiálom vo vnútri.
Severská elegancia
Hliník predstavuje pri vstupných dverách najvyšší stupeň kvality. Jeho najväčšou výhodou je vysoká únosnosť – takéto dvere môžete teda smelo použiť aj tam, kde sa budú otvárať naozaj často, a ani pri veľkých rozmeroch sa nemusíte báť priehybu dverného krídla. Hliníkové dvere sú elegantné a výborne sa hodia k modernej architektúre. Nemusia však pôsobiť stroho a chladne. Okrem lakovania alebo nástrekov práškovými farbami možno povrch hliníkových dverí upraviť rôznymi druhmi fólií, ktoré môžu hoci aj imitovať povrch dreva.
Aby ich nepodfúklo
Základom dobrej izolácie nie je len samotné dverné krídlo, ale aj jeho dokonalé priliehanie do dverného otvoru a tesnenie v celom otvore aj v okolí prahu. Pokiaľ je toto tesnenie nedostatočné, alebo dokonca chybné, ani najprecíznejšie vybrané dvere nezabránia chladu či pachom vstúpiť do interiéru.
Originálny dizajn
Vstupné dvere môžu byť ozajstným šperkom na fasáde domu. Príkladom sú hliníkové dvere Destiny od spoločnosti Perito, ktoré navrhol popredný český dizajnér Petr Novague. Výsledkom je spojenie súčasného dizajnu so špičkovými technickými parametrami.
Výška a možnosti kompozície
Bežné dvere majú výšku 1 970 mm, vchodové však môžu byť aj vyššie – zvýrazní sa tým vstup do domu (2 100 alebo 2 400 mm nie je ničím neobvyklým). Väčšina výrobcov ponúka aj zhotovenie dverí na mieru, kde sa výška môže vyšplhať aj nad 2 400 mm. Ak sa vám vysoké vstupné dvere páčia, no z hľadiska únosnosti materiálu či konštrukcie nie sú pre vás praktickým riešením, môžete nad dverné krídlo umiestniť svetlík. Vstupné dvere tak budú pôsobiť vyššie a fasáda získa zaujímavý kompozičný prvok. Svetlíky, ktoré vnesú svetlo do tmavej chodby a zároveň oživia kompozíciu vstupnej časti domu, však môžu byť aj po bokoch dverí.
Zasklené dvere
Celosklené steny sú dnes bežnou súčasťou rodinných domov. Zasklené dvere s hliníkovými profilmi Reynaers od spoločnosti Almon využívajú vysokú únosnosť a tvarové možnosti hliníka, vďaka čomu sa používajú aj pri dverách s atypickými rozmermi.
Nezabudnite na striešku
Ochráni nielen vás pred nepriaznivým počasím, keď budete napríklad hľadať kľúče alebo otvárať dáždnik, ale aj dvere pred mokrom a špinou (prípadne aj pred slnkom), ktoré by im určite neprospeli. (Sklenenú striešku Rain nájdete v ponuke spoločnosti J.A.P. Slovakia.)