Čo zatvoríte?
Časy masovej uniformnej výstavby panelových i rodinných domov so štandardným vybavením interiérov kovovými zárubňami, lakovanými dverami a umakartovými jadrami sú, dúfajme, nenávratne preč. Dnes sa, naopak, stretávame so zvýšeným záujmom o nové a nápadité typy dverných krídel aj zárubní. Dvere a zárubne patria spolu s nábytkom k najdôležitejším prvkom interiéru, preto je potrebné zvoliť vhodnú kombináciu ceny, vzhľadu a úžitkovej hodnoty.
Pri výbere dverí do nového bytu či domu, ale aj pri rekonštrukcii staršieho bývania si možno vybrať z niekoľkých možností. Ak hodláte obnoviť byt či kanceláriu, ponúka sa možnosť renovácie už osadených dverných krídel a obloženia kovových zárubní. Túto službu dnes ponúka viacero firiem. Výhodou je rýchlosť úpravy, avšak cena renovácie starých dverí sa často blíži k cene nových alebo je dokonca rovnaká. Preto je táto metóda vhodná najmä pri obnove dverí a zárubní atypických rozmerov, kde by bola inak potrebná výroba na zákazku. Cena atypických dverí na zákazku totiž niekoľkonásobne prevyšuje cenu štandardných výrobkov.
Pri výmene alebo novom osadení dverí a zárubní štandardných rozmerov možno využiť ponuku obchodných, stavebných alebo montážnych firiem, ktoré sú schopné zabezpečiť dodávku, poradenstvo a často i montáž nových výrobkov. Dnes si môžete vybrať zo širokej škály výrobkov
rôznych cenových hladín, pričom cenu dverí výrazne ovplyvňuje najmä povrchová úprava. Lakované hladké dvere patria do najnižšej cenovej kategórie, ťažko ich však niekto použije do nového interiéru. Veľmi obľúbenou povrchovou úpravou je fólia (špeciálny impregnovaný papier), ktorý má veľmi výhodnú cenu a vynikajúci vzhľad kým sú dvere nové. Na takýchto dverách však veľmi rýchlo (zvlášť pri svetlých odtieňoch) stmavnú hrany a okraje (spoje) fólie a opotrebuje sa aj dolná časť krídla. Preto treba použitie týchto výrobkov starostlivo zvážiť. Esteticky najvhodnejším riešením sú dyhované dvere, za tie však zaplatíte podstatne vyššie sumy. Cenovým aj estetickým kompromisom medzi fóliou a dyhou je laminát. Je to povrchová úprava, ktorá sa v Európe používa niekoľko rokov, a ako novinka dorazila už aj k nám. Jeho výhodou je vynikajúci vzhľad v pastelových alebo prírodných farbách, vysoká odolnosť proti oteru na exponovaných miestach a prijateľná cena.
Kovové zárubne sa dajú nahradiť dvoma spôsobmi. Na existujúci výrobok môžete osadiť skladanú zárubňu z drevotriesky, ale vzhľadom na niekoľko desiatok možných typov zárubní a ich nepresné osadenie v paneloch či murive sa táto metóda stala nočnou morou montážnych firiem. Výhodnejšie je – ak to podmienky umožňujú – starú zárubňu odstrániť a nahradiť ju novou. Skladaná zárubňa nie je v pravom zmysle slova novinkou, pretože klasické drevené skladané zárubne nájdete vo väčšine stavieb spred éry hromadného budovania minulého režimu. Práve tento systém sa dnes opäť dostáva do všeobecného podvedomia, i keď v modernejšom vyhotovení. Skladaná zárubňa je vzhľadom na rýchlu a jednoduchú montáž vítaným doplnkom hlavne pri sadrokartónových konštrukciách, ale možno ju použiť i pri stavbe klasickou, tzv. mokrou metódou.
Po niekoľkých rokoch váhavého prešľapovania, keď skladané zárubne vyrábalo len málo výrobcov, sa dnes dostávajú do sériovej výroby ako plnohodnotný výrobok, nie iba doplnok. Väčšími sériami vo výrobe sa skrátia dodacie lehoty a viditeľne sa zvýši kvalita spracovania. Novinkou v konštrukcii je zaoblenie všetkých ostrých hrán a používanie kvalitného laminátu namiesto tradičnej povrchovej úpravy (t. j. dyhy nebo laku). Výsledkom je esteticky dokonalý tvar, odolný povrch a prijateľná cena, ktorú možno dosiahnuť pri sériovej výrobe na plne automatizovanej modernej výrobnej linke.