20. 07. 2005
Zdieľať

Stráženie objektov priemyselnou televíziou je rozšírené predovšetkým v priemyselných alebo administratívnych objektoch. Kamerový systém odrádza prípadných zlodejov od ich úmyslu; pri vniknutí do objektu umožňuje bezprostrednú alebo následnú identifikáciu votrelca.

Rozšírenie kamerových systémov v bytovej oblasti bolo v minulosti limitované vysokými nákladmi na ich obstaranie. V ostatnom čase sa na trhu objavujú cenovo prijateľné kamerové systémy, vhodné aj pre majiteľov menších objektov. Využívajú sa predovšetkým jednoduchšie aplikácie, pričom na pokrytie sledovaného priestoru stačí len niekoľko kamier.

Cenovo najdostupnejšie sú čiernobiele kompaktné kamerové systémy, ktoré združujú funkcie priemyselnej televízie (prenos obrazu) a umožňujú obojsmernú hlasovú komunikáciu. Miniatúrne kamery sa vyznačujú vysokou citlivosťou, poskytujú ostrý kontrastný obraz aj pri zlých svetelných podmienkach a majú citlivý mikrofón, ktorý možno v prípade potreby vypnúť. Ďalší rozmer – farbu a väčšie rozlíšenie – poskytujú farebné kompaktné kamerové systémy, ktorých obstarávacia cena je vyššia. Ku kamerám možno pripojiť bežné snímače zabezpečovacej techniky (pohybové snímače, dverové kontakty a pod.). Pri aktivácii poplachu (napr. pripojení snímačov) sa signál z príslušnej kamery prepne na monitor. Tak možno nielen upozorniť strážcu objektu či ďalšie osoby, že sa na určenom mieste niečo deje, ale zároveň situáciu bezprostredne zobraziť na obrazovke monitora.

Ak je pripojený aj videorekordér, kritický okamih sa automaticky zaznamená a neskôr vyhodnotí. Kamerový systém môže byť vybavený funkciou “event replay” – spätným spustením digitálneho záznamu obrazu, pri ktorom sa dá najprv zistiť, kto zvonil pri dverách v čase, keď užívateľ nebol doma. Ak niekto zvonku stlačí tlačidlo na jednotke interkomu alebo dokonca vyvolá poplach, systém prejde do režimu plného obrazu z príslušnej kamery. Súčasne sa digitálny videozáznam z tejto kamery zobrazí v okne (obraz v obraze) ako záznam toho, čo sa stalo niekoľko okamihov pred udalosťou a niekoľko okamihov po nej. Ďalšou rozširujúcou funkciou kamerového systému môže byť systém vzdialeného dohľadu. Jednotka systému prenáša obraz a zvuk z kompaktného kamerového systému vrátane poplachových a riadiacich signálov prostredníctvom štandardných telefónnych liniek do osobného počítača. Užívateľ je tak schopný diaľkovo, napr. z práce, sledovať, čo sa práve deje uňho doma – či už pri napadnutí objektu, alebo pri kontrole chorého dieťaťa.

Kategória: Dvere, brány
Zdieľať článok

Diskusia