Inšpirujte sa kozubmi na 7 spôsobov a spoznajte aktuálne možnosti na trhu!
Priložíte pár polienok, vezmete si dobrú knižku alebo si nalejete pohárik niečoho kvalitného a váš večerný program vo dvojici je hneď lepší než ten v televízii. Fascinujúci pohľad do plameňov si, celkom pochopiteľne, chcú mnohí dopriať aj vo svojej obývačke, kozub je však dnes už široký pojem. Z čoho máte vlastne na výber?
Krb alebo kozub?
Technicky vzaté, ide o totožné zariadenie, výraz kozub je však rýdzo spisovný, zatiaľ čo krb považujú jazykovedci za menej vhodný. Realita je ale taká, že napriek odporúčaniam jazykovej poradne sa slovo krb v každodennom živote používa častejšie.
Kozub alebo kozubové kachle?
Pre kozub je typický kontakt s ohňom, i keď dnes už obvykle horí v kozubovej vložke a dívate sa naň cez veľké zasklené dvierka (tie môžu byť hoci aj panoramatické, rohové či obojstranné). Pokiaľ vám ide popri pohľade do plameňov aj o vykurovanie, mali by ste vedieť, že jednoduché kozubové vložky majú tepelnú účinnosť nezriedka len okolo 50 %, pri sofistikovanejších to môže byť až 86 %. Veľa pritom napovie spotreba paliva a teploty pri spaľovaní a pri vstupe do komína. Kozubová vložka je obstavaná kozubovou obstavbou – pri oboch sú pritom konštrukčné aj materiálové možnosti pomerne široké. Oboje ovplyvňuje vlastnosti kozuba, najmä spôsob odovzdávania tepla a jeho akumuláciu, na základe čoho sa kozuby delia na niekoľko typov.
Okrem kozuba, ktorý je, aj napriek zjednodušeniu v podobe kozubovej vložky, ešte stále viac či menej komplikovanou stavbou realizovanou na mieste, si môžete zvoliť aj kozubové kachle. V tomto prípade si domov priveziete kompletné zariadenie (v terminológii kúrenárov a kominárov spotrebič), dáte si ho pripojiť na komín a môžete kúriť. Pohľad na plamene cez veľké zasklené dvierka aj rôzne možnosti odovzdávania tepla pri rôznych typoch sú pritom pri kozubových kachliach podobné ako pri kozuboch.{R1}
Štipka fyziky
Kozuby aj kozubové kachle odovzdávajú teplo do interiéru dvoma spôsobmi – čiastočne žiarením (sálaním) a čiastočne prúdením (konvekciou). Podľa toho, ktorý zo spôsobov dominuje, sa delia na rôzne typy. Sálavé teplo je podobné slnečnému a vnímame ho ako veľmi príjemné. Šíri sa rovnako všetkými smermi a ohrieva najmä okolité predmety a steny. Od nich sa potom ohreje vzduch, ktorý sa nevysušuje, ani sa nevíri prach, čo prospieva nielen alergikom. Pri prúdení tepla, teda konvekcii, sa premiestňujú priamo ohriate častice vzduchu. Konvekcia pritom môže byť voľná – nastáva vplyvom gravitácie a teplo pritom stúpa nahor, pretože teplejší vzduch má menšiu hustotu. Prúdeniu však môžeme účinne pomôcť napríklad ventilátorom – vtedy smer prenosu tepla závisí od smeru prúdenia vzduchu a hovoríme o nútenej konvekcii.
Podľa čoho sa rozhodnúť?
V prvom rade by ste mali mať jasno v tom, či bude kozub hlavným, doplnkovým alebo len príležitostným zdrojom tepla. Ďalším krokom je potom voľba vhodného typu – na výber je niekoľko druhov kozubov a kozubových kachlí, ktoré sa líšia konštrukciou, spôsobom odovzdávania tepla aj účinnosťou. Veľmi dôležité je aj správne nadimenzovanie, teda stanovenie vhodného vykurovacieho výkonu spotrebiča. Samozrejme, príslušne dimenzovaný musí byť aj komín, ktorý musí byť vhodný pre konkrétny typ spotrebiča a musí zodpovedať požadovanému výkonu. Pri kozube treba venovať pozornosť ako výberu kozubovej vložky, tak aj obstavby – zásadný je výber kvalitných materiálov, pri ktorých je podmienkou odolnosť proti vysokým teplotám. A na záver len pripomeňme všeobecne platnú radu: najskôr sa v problematike zorientujte, aby ste si vedeli vybrať odborníka či firmu, ktorým zveríte realizáciu alebo si kúpite spotrebič z ich ponuky.
To, aký spôsob prenosu tepla bude prevládať, a teda o aký typ kozuba alebo kozubových kachlí vlastne ide, závisí od ich konštrukcie a použitých materiálov.
1 Otvorený kozub
Alebo kozub s otvoreným ohniskom je číra klasika, ktorú si dnes už vyberá len málokto. Jeho výhodou je naozaj bezprostredný kontakt s ohňom, aký vám modernejšie typy nedokážu poskytnúť, okrem toho však má už len samé nevýhody. Jeho stavba je pomerne náročná a účinnosť obvykle nízka, takže s vykurovaním vám veľmi nepomôže. Zato ak je zle postavený alebo nevhodne obsluhovaný, účinne vám „pomôže“ so zadymením a „prevoňaním“ interiéru.
2 Kozubové kachle
Nielen dotvárajú príjemnú atmosféru, ale sú aj najlacnejším variantom nezávislého vykurovania. Kachle na drevo môžu dosahovať tepelnú účinnosť až 85 %, väčšinou sa však hodia najmä na príležitostné, doplnkové alebo mimosezónne kúrenie. Výhodou oproti kozubom je hlavne jednoduchá inštalácia a nenáročnosť na priestor. Nevyžadujú si väčšie stavebné úpravy, stačí pripojenie na vhodný komín a nehorľavá podložka. Dôležitý je odstup od horľavých predmetov, ktorý je uvedený v návode a na údajovom štítku.
3 Teplovzdušný
Teplovzdušné kozuby boli u nás v posledných rokoch veľmi populárne. Vzduch v nich prúdi okolo horúcej kozubovej vložky, umiestnenej spravidla v izolačnej obstavbe. Ohriaty sa potom cez teplovzdušné rozvody a typické mriežky dostáva do interiéru, pričom sa môže rozviesť aj do viacerých miestností. Keďže teplo sa šíri najmä prúdením (sálanie cez dvierka a teleso kozuba tvorí len malú časť), pre teplovzdušné kozuby je typický rýchly nábeh teploty, ale aj rýchle vychladnutie. Takže ak chcete mať teplo, musíte pravidelne prikladať. Preto je tento typ kozubov vhodný na občasné prikúrenie alebo na kúrenie v prechodných obdobiach, prípadne do víkendových domov. K výhodám patria jednoduchosť a cenová dostupnosť, k nevýhodám zase teplotné šoky a krátkodobé prehrievanie interiéru.
4 Akumulačný
… alebo aj sálavý kozub či akumulačné (sálavé) kozubové kachle. Ako je zrejmé už z názvu, takéto zariadenie odovzdáva väčšinu tepla sálaním. Aj tu je základom kozuba kozubová vložka, ktorá je však obostavaná vhodným akumulačným materiálom – musí byť ťažký, aby dobre akumuloval teplo, a zároveň odolný proti vysokým teplotám. Táto masa zhromažďuje a uchováva teplo z ohňa, ktoré potom cez povrch kozuba postupne pomerne dlhý čas odovzdáva do okolia. Ak budete kúriť 2 až 3 h, ďalších 6 až 8 h budete mať teplo bez toho, aby ste museli priložiť. Výhodou je aj menšia spotreba paliva v porovnaní s teplovzdušným variantom. Keďže akumulačný kozub sa dá nadimenzovať na pomerne nízky a stabilný tepelný výkon, hodí sa aj do moderných, dobre izolovaných domov a je vhodný ako na občasné, tak aj na pravidelné kúrenie.
5 Kombinovaný
Odovzdáva teplo ako sálaním, tak aj prúdením vzduchu a práve v tejto kombinácii spočíva jeho hlavná výhoda. V teplovzdušnom, teda konvekčnom režime dokáže pomerne rýchlo vyhriať interiér (aj vzdialenejšie miestnosti) a po uzatvorení mriežok sa teplo ukladá do akumulačných materiálov, ktoré ho potom sálajú do interiéru hoci aj celú noc. Podľa typu kozubovej vložky a materiálu obstavby tak nemusíte priložiť aj niekoľko hodín. Kombinovaný kozub je vhodný na pravidelné i občasné kúrenie a pri dnešných dobre izolovaných domoch a súčasnom životnom štýle predstavuje jednu z najlepších možností.
6 Hypokaustový
Ide o skutočne náročnú stavbu, ktorú zvládnu len skúsení kachliari. Aby totiž takýto kozub správne fungoval, treba prepočítať viaceré parametre – plochy, výkony, prierezy komôr, povrchové teploty a podobne. V tomto prípade sa teplo odovzdáva výlučne sálaním a vykurovací výkon je pomerne stabilný po dlhý čas – nie je výnimkou, ak netreba priložiť aj 12 h. Sálavé steny sú pritom ohrievané horúcim vzduchom z komory kozuba, ktorý ďalej cirkuluje v uzavretom okruhu dutín vo vonkajšom plášti. To výrazne zlepšuje akumulačné vlastnosti tohto typu kozubov. Hypokaustový systém môže byť dokonca hlavným zdrojom kúrenia v dome, keďže dokáže vyhriať aj okolité miestnosti, hoci aj na dvoch poschodiach.
7 S teplovodným výmenníkom
Kozub alebo kozubové kachle v tomto prípade odovzdávajú časť tepla, ktoré vzniká pri horení, cez teplovodný výmenník do okruhu centrálneho vykurovania (či už so systémom radiátorov, alebo podlahovkou). Samozrejme, popri tom vykurujú aj miestnosť, v ktorej stoja – do vody sa môže odovzdávať 30 – 70 % z výkonu ohniska. Tento typ kozubov je vyslovene predurčený na to, aby sa podieľal na primárnom vykurovaní domu, prípadne aj na príprave OPV, patrí však zároveň k technicky najkomplikovanejším riešeniam. Je totiž nutné ho spojiť s akumulačnou nádržou, v ktorej sa uchovávajú prebytky tepla, a tiež doplniť ďalším, najlepšie dobre regulovateľným a stabilným zdrojom tepla (niektorý typ kotla, tepelné čerpadlo a pod.). Výhodou je však komfort vysokej akumulačnej schopnosti vody v zásobníku a dobrej regulácie vykurovania.
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2016