Štát opäť prispeje na tepelné čerpadlá tisíckami eur

Štát opäť prispeje na tepelné čerpadlá tisíckami eur

15. 11. 2023 Zdieľať

Ušetriť na energiách a tým pádom aj na nákladoch, či chrániť životné prostredie. Je veľa dôvodov, pre ktoré našinci siahajú po tepelných čerpadlách a inštaláciu týchto zariadení podporuje aj štát. Slováci môžu opäť čerpať dotácie z národného projektu Zelená domácnostiam, pričom o poukážku na dotáciu môžu požiadať aj spätne.

O štátny príspevok možno žiadať aj spätne

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré dokáže kúriť, ohrievať vodu aj chladiť. Na vykurovanie a ohrev vody využíva energiu z okolitého prostredia – zo vzduchu, zo zeme či z vody – a majitelia budov dokážu vďaka tomuto zariadeniu ušetriť nemalé sumy na energiách. Hoci je vstupná investícia do tepelného čerpadla vyššia, polovicu nákladov môže majiteľom vykompenzovať štát. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila podmienky nového národného projektu Zelená domácnostiam, v rámci ktorého môžu domácnosti dostať príspevok až do výšky 4370 eur na inštaláciu tepelného čerpadla do 10 kW. Poukážka môže pokryť maximálne 50 percent z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. V porovnaní s predchádzajúcimi fázami však projekt tentoraz priniesol aj dôležitú novinku. „Jednou z najdôležitejších zmien je, že kým v minulosti museli záujemcovia o štátny príspevok požiadať o poukážku vopred a zariadenie muselo byť inštalované do troch mesiacov, po novom budú môcť o poukážku žiadať aj spätne. Teda aj v prípade, ak si tepelné čerpadlo dali nainštalovať už pred registrovaním žiadosti o poukážku, najskôr od 30. októbra 2023,“ hovorí Alžbeta Jendrichovská, technický špecialista spoločnosti Stiebel Eltron.  Prvé poukážky budú v novom informačnom systéme vydané v prvom štvrťroku 2024.

Rodinný dom s tepelným čerpadlom.

Zdroj: Stiebel Eltron

Štát prispeje len na oprávnené zariadenia

Okrem vlastníkov rodinných a rozostavaných domov budú môcť o príspevky požiadať aj vlastníci budov, ktoré nie sú na listoch vlastníctva zapísané ako rodinné domy, napríklad rekreačná chata alebo záhradná chata, ale zároveň slúžia na rodinné bývanie a žiadateľ má v nich trvalý pobyt. Registrácia do systému vydávania poukážok bude po novom pomerne jednoduchšia. Formulár bude prepojený s katastrom nehnuteľností, vďaka čomu si bude možné overiť údaje o mieste inštalácie. Výrobcu a konkrétny typ zariadenia už nemusí domácnosť zadávať do žiadosti o poukážku, uvedie ho až zhotoviteľ do žiadosti o preplatenie poukážky. Poukážky nebude nutné rušiť z dôvodu nedostupnosti zariadení. Platí však, že štát prispeje len na zariadenia, ktoré spĺňajú technické podmienky a sú zaregistrované v zozname oprávnených zariadení. Patria sem aj tepelné čerpadlá od Stiebel Eltron.

Výber kvalitného zariadenia sa podpisuje tak na výkonnosti, ako aj na životnosti tepelného čerpadla a návratnosti investície. Výrobcovia registrovaných zariadení garantujú nielen kvalitu a dostupnosť záručného či pozáručného servisu, ale vedia záujemcom poradiť aj s výberom vhodného typu tepelného čerpadla a s jeho inštaláciou. A to v prípade novostavby ale aj v prípade rekonštruovanej budovy s klasickým radiátorovým vykurovaním a podobne. My zároveň už dnes vieme garantovať, že záujemcovia o tepelné čerpadlá od Stiebel Eltron nebudú na zariadenia čakať,“ dodáva Alžbeta Jendrichovská, technický špecialista spoločnosti Stiebel Eltron. 

Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, pričom 58,1 milióna eur je vyčlenených pre Bratislavský samosprávny kraj. Podrobnosti projektu sú zverejnené na webovej stránke zelenadomacnostiam.sk.

Zdroj: PR článok STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: ekologické vykurovanie šetrenie v domácnosti tepelné čerpadlá
Zdieľať článok