Tipy, ako využiť energiu slnka a ušetriť
Ceny elektriny a plynu sa neustále zvyšujú. Slnečná energia je úplne zadarmo. Využite ju a ušetríte nemalú čiastku.
Ako často uvažujete nad tým koľko energie miniete na bežnú prevádzku vašej domácnosti? Väčšina ľudí sa nad tým zamyslí až vtedy, keď drží v ruke faktúru. A tá vysoká suma nepoteší nikoho. Ceny elektriny a plynu sa neustále zvyšujú a s avizovaným navyšovaním cien porastú v budúcom roku až o 15%.
Najviac vám z rodinného rozpočtu ukrajuje vykurovanie, hneď a ním ohrev teplej vody, ďalej spotreba elektrickej energie na prevádzku všetkých spotrebičov vrátane osvetlenia. Určite pomôže, ak nakúpite úsporné žiarovky, spotrebiče, ktoré práve nepoužívate necháte vypnuté a poctivo zhasnete svetlo v každej miestnosti po tom, ako ju opustíte. Ak však chcete naozaj šetriť a to nielen vaše financie, ale i životné prostredie, ideálnou voľbou je získavanie energie zo slnka. Slnečná energia je úplne zadarmo. Využite ju a ušetríte nemalú čiastku.
Slnko ohreje vodu a vyrobí aj elektrinu
Priemerná slovenská domácnosť spotrebuje za rok energiu za približne 2 000 EUR. Čo by ste povedali na to, keby ste si mohli poplatky za elektrickú energiu znížiť až o 40% a usporiť až 70% na ohreve vody pre vašu domácnosť? Pýtate sa, ako na to? Postačí vám len strecha vášho rodinného domu a fotovoltické panely alebo solárne kolektory.
Solárne kolektory a fotovoltické panely fungujú na rovnakom princípe. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu. Avšak solárny kolektor spotrebúva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Ohriať teplú vodu teda môžete oboma spôsobmi, no kolektory predstavujú v tomto prípade cenovo výhodnejšie a jednoduchšie riešenie. Elektrinu vám zase naopak vyrobí len fotovoltické riešenie. Ľudia si zvyknú medzi sebou solárne kolektory a fotovoltické panely mýliť. Môže sa zdať, že ide o rovnaké mechanizmy. Ako sme však písali vyššie, skutočnosť je iná.
Na Slovensku sú veľmi priaznivé klimatické podmienky na získavanie energie zo slnka. Medzi južnými a severnými regiónmi je rozdiel v získavaní tepla zo slnečnej energie len 15%. To znamená, že nad takýmto zeleným riešením môžete uvažovať nielen keď žijete pri Bratislave ale aj v prípade, ak máte dom na Orave.
Slnečná energia je teda ideálnou voľbou, ak chcete odľahčiť váš rodinný rozpočet a zároveň vám záleží na životnom prostredí. Nemusíte sa obávať ani náročnejšej počiatočnej investície. Na obe riešenia môžete získať dotácie z programu Zelená domácnostiam II. Na tento rok sú už finančné prostriedky z programu vyčerpané a nové bude možné podávať v roku 2022. Ak nespĺňate zákonom stanovené podmienky alebo sa vám nechce čakať do budúceho roka, zaobstarajte si riešenie od ZSE a dostanete fantastickú dotáciu na fotovoltiku vo výške až 500 EUR.
Čo všetko je možné napojiť na fotovoltiku
Na slnečnú energiu môžete napojiť takmer všetky elektrospotrebiče, ktoré máte doma. Dokonca aj elektrický bojler na ohrev vody, ako sme však spomenuli vyššie na získavanie teplej vody sa vám oveľa viac vyplatia solárne panely na ohrev vody. Fotovoltiku môžete využiť na osvetlenie domu, napojiť na ňu práčku, sušičku, chladničku, klimatizáciu aj všetky zásuvkové obvody. Dopredu si však dobre premyslite, ktoré elektrospotrebiče napojíte na solárny zdroj energie, pretože neskoršie prepojenie fáz nemusí byť možné.
Primárnym účelom domácej solárnej elektrárne by mala byť priama spotreba takto vyrobenej elektriny v prospech domácnosti. Práve preto je najčastejšie využívaný on – grid fotovoltický systém, ktorý je napojený aj na verejnú distribučnú elektrickú sieť. Riešenie je veľmi praktické, pretože keď je výkon fotovoltických panelov dostatočný, spotrebiče v domácnosti odoberajú elektrickú energiu z vašej solárnej elektrárne. Poklesom výkonu elektrárne zmenou počasia alebo napríklad večer, spotrebiče čerpajú elektrinu aj z verejnej siete.
Elektrinu, ktorú vaša fotovoltika vyrobí počas dňa a vy ju nestihnete spotrebovať si môžete uložiť na neskôr. ZSE ponúka svojim zákazníkom praktické riešenie v podobe Virtuálnej batérie. Prebytok elektriny si v nej môžete virtuálne uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.
So správnym projektom ušetríte
Solárne kolektory a fotovoltika predstavujú najefektívnejšie využitie slnečnej energie, nie však jediné. Solárnu energiu môžete využiť aj pasívne. Pri správnom naprojektovaní vášho domu môžete ušetriť na elektrickej energii. Stačí len porozmýšľať a vhodne umiestniť miestnosti vzhľadom na svetové strany. Solárna architektúra nie je žiadna novinka. Niektoré jej metódy sú staré tisícky rokov. Mnohé rozsiahle renesančné či barokové paláce ťažili z každého slnečného lúča, pretože energia získaná bez námahy, bola v minulosti nevyhnutnosťou.
Vhodné architektonické riešenie môže prispieť až k 15% úspore energie, ktorú je potrebné vynaložiť na vykurovanie. Slnko je pri vykurovaní objektov ten najlepší pomocník. Preto by ste mali na spôsob, ako jeho energiu využijete čo najviac, myslieť už pri projektovaní vášho bývania. Vhodná dispozícia, veľkosť zasklených plôch či tieniaca technika výrazne prispievajú k tepelnej pohode.
Až o 20% menej energie spotrebujete na vykurovanie, ak napríklad orientujete všetky veľké okná na juh. Ušetriť môžete aj v prípade, že všetky obytné priestory využívané počas dňa (detskú izbu, obývačku s kuchyňou) umiestnite na juh a ostatné priestory (kúpeľnu, spálňu, komoru, chodby) v iných častiach domu. Veľké okná kombinujte s vhodnými tieniacimi prvkami, aby ste v letných mesiacoch zabránili prehrievaniu interiéru.
Aj zimná záhrada môže fungovať ako efektívna dodatočná izolačná vrstva. Tepelné straty domu sa znižujú vďaka slnečnému žiareniu, ktoré vyhrieva zasklený priestor. Výborne funguje aj ako zdroj prirodzeného svetla počas zimných mesiacov, kedy sú dni krátke.
V panelákových bytoch môže rovnakú funkciu spĺňať zasklený balkón alebo lodžia. Okrem toho, že dodatočne izolujú a vyhrievajú priestor, zväčšujú úžitkovú plochu a chránia bytový dom od vonkajšieho hluku a prachu.
Zdroj: PR článok spoločnosti ZSE Energia, a. s.