solárne panely
Zdroj: shutterstock.com

Slnečná energia a jej využívanie v Európe

30. 09. 2021 Zdieľať

V posledných dvoch rokoch sa Európskej únii darí podporovať rast solárnej energetiky. Výkon fotovoltiky vzrástol medziročne o 14% a EÚ má ambície dosiahnuť v roku 2050 nulové uhlíkové emisie. Podarí sa jej to?

V čase klimatickej krízy čoraz viac narastá potreba hľadať ďalšie a ďalšie možnosti ako šetriť životné prostredie. Každý deň prispievate k ochrane našej planéty, ak triedite odpad, nakupujete uvedomelo a s rozvahou, šetríte vodu alebo využívate mestskú hromadnú dopravu. Môžete urobiť ešte oveľa viac. Čoraz dostupnejšie solárne riešenia umožňujú využívať energiu zo slnka aj bežným domácnostiam.

Slnečná energia má spomedzi obnoviteľných zdrojov energie najväčší potenciál. Možno ju totiž využiť aj v bežných domácnostiach.

Veternú turbínu si na záhrade nepostavíte a geotermálny vrt nenavŕtate. No nainštalovať si na strechu vášho rodinného domu solárne kolektory alebo fotovoltické panely nie je dnes nič zložité. V súčasnosti sa stali populárne a dopytované aj solárne panely na chatu. V inštalácii panelu sa nič nemení, zvolíte si len pre vás vhodný model.

Pomocou solárneho systému si tak môžete vyrobiť vlastnú elektrinu a napojiť na ňu domáce elektrospotrebiče alebo zabezpečiť vlastnú teplú vodu. Šetríte pritom nielen životné prostredie ale i rodinný rozpočet. V Európe zažíva sa využívaniu slnečnej energie v posledných rokoch pomerne dobre darí. Pridajte sa aj vy.

Solárny boom v Európe

Mesiace jún a júl tohto roka lámali rekordy v množstve vyrobenej solárnej energie. Zo slnka sa počas týchto dvoch mesiacov vyrobila až desatina celkovej elektriny v Európe a vytvoril sa tak nový rekord.

Hlavným nástrojom, ktorý podporuje úspešný rast solárnej energetiky v Európe sú aukcie. Záujemcovia o výstavbu nových fotovoltických elektrárni v nich súťažia a vyhráva spoločnosť s najnižšou ponukou. Týmto spôsobom sa napríklad podarilo naštartovať rozvoj fotovoltiky v Poľsku, ktoré je známe tým, že hlavným zdrojom jeho energie je uhlie.

Medzi ďalšie dôvody rozvoja solárnej energie v Európe patria tieto faktory.

  • Pokles cien a zvýšenie dostupnosti jednotlivých komponentov solárnych systémov.
  • Trend inštalácie solárnych systémov na strechy priemyselných podnikov a logistických areálov – firemné obnoviteľné zdroje.
  • Popularita v čase klimatickej krízy. Ohrev vody, ktorý zabezpečujú solárne kolektory a získavanie elektriny pomocou fotovoltických panelov zo slnečného žiarenia predstavujú najšetrnejší spôsob k planéte.
  • Možnosť  získania rôznych finančných príspevkov na kúpu a inštaláciu solárnych riešení, čím sa skracuje doba návratnosti počiatočnej investície.
  • Slnečná energia je často lacnejšia ako ktorýkoľvek iný zdroj výroby energie a týmto spôsobom výroby elektrickej energie alebo tepla si môžete veľmi rýchlo znížiť náklady.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpokladá, že do roku 2050 by mohla byť energia zo slnka najväčším zdrojom elektriny a výkon solárnych elektrárni vzrastie viac ako 30-násobne. IEA uvádza, že v roku 2050 by mohli mať solárne systémy až 16% podiel na výrobe elektriny a 11% na výrobe tepla. Slnečná energia by mala nahradiť najmä uhoľné elektrárne, ktoré sa v najväčšej miere podieľajú na znečisťovaní ovzdušia.

Slovensko má však stále problémy držať krok s vyspelými európskymi krajinami ako Nemecko, Holandsko či severské krajiny, ktoré sú vo využívaní slnečnej energie na popredných miestach rebríčka. Príčinou sú hlavne rôzne administratívne, regulačné a technické prekážky.

Prečo to nefunguje tak jednoducho

Napriek pozitívnym číslam z leta tohto roku, IEA upozorňuje, že inštalácia nových solárnych panelov nenapreduje v Európe v súlade so stanovenými spoločnými klimatickými cieľmi.

Výraznejšiemu rozvoju solárnej energeticky bránia najmä prekážky pri výstavbe, pripojení a prevádzke solárnych zariadení. Problémom na Slovensku sú najmä poplatky za pripájanie veľkých solárnych systémov do siete, ktoré často prekračujú aj desaťnásobok celkových nákladov na výstavbu. Tieto poplatky odrádzajú nových investorov budovať nové solárne zariadenia.

Podľa najnovšej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by však mali byť ostrovné solárne systémy oslobodené od platenia tarify za prevádzkovanie systému.

Okrem poplatkov odrádza nových záujemcov aj zdĺhavý administratívny proces, ktorý je mimoriadne komplikovaný.

Veľké spoločnosti to naozaj nemajú s využívaním solárneho žiarenia jednoduché. Avšak bežné domácnosti sa môžu na slnečnú energiu pripojiť o niečo jednoduchšie. Pomôcť chrániť životné prostredie môžete pomocou získavania energie a tepla zo slnka aj vy. Nechajte si na vašu strechu nainštalovať fotovoltické panely alebo solárne kolektory a čerpajte zelenú energiu zo slnka celkom zadarmo.

Slnečná energia a bežné domácnosti

Energia zo slnka je vďaka priaznivým cenám solárnych panelov, finančným príspevkom, ktoré poskytujú dotácie na fotovoltiku, je táto technológia čoraz dostupnejšia aj pre bežné domácnosti žijúce v rodinných domoch. Na výrobu vlastnej elektriny alebo ohriatie úžitkovej vody vám pritom postačia len fotovoltické panely alebo solárne panely na ohrev vody a strecha vášho domu. To, akým spôsobom sa dá využiť slnečná energia si pozrite v tabuľke.

Slnečná energia a jej využívanie

Pomocou solárneho riešenia na ohrev vody si dokážete moderne a úsporne zabezpečiť 70% ročnej spotreby teplej vody sami a dokonca ušetríte na jej ohreve 250 – 400 EUR ročne. Výhodou solárnych kolektorov je aj nezávislosť užívateľa – získané teplo kompletne využijete pre vlastnú spotrebu.

Fotovoltika od ZSE zase predstavuje najšetrnejší spôsob výroby elektriny. Garantuje vám väčšiu energetickú sebestačnosť aj úsporu vašich financií. Bežná slovenská domácnosť spotrebuje za rok približne 2015 kWh elektrickej energie. Predstavuje to sumu asi 355 EUR. Ak používate elektrinu aj na vykurovanie či ohrev vody, ročná spotreba sa pohybuje na úrovni 9985 kWh. Ročne teda miniete na poplatkoch za elektrinu okolo 1500 EUR. Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov môžete ušetriť až 40 % vašich nákladov na elektrickú energiu.

Fotovoltické riešenie so 16 panelmi vyrobí ročne približne 6500 kWh elektriny. V mesiacoch jún a júl je to cca 750 kWh za mesiac. To znamená, že si v letných mesiacoch dokážete bezproblémovo pokryť spotrebu elektrickej energie z vlastných zdrojov alebo si niečo aj odložiť.

V prípade, že si nie ste istý, aké solárne riešenie je pre vás vhodné, kontaktujte poradcov pre Zelené riešenia od ZSE, ktorí vám radi odpovedia na akékoľvek otázky ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania solárnych systémov a pomôžu s výberom správneho riešenia.

Zdroj: PR článok spoločnosti ZSE Energia, a. s.
Foto: shutterstock.com

Kategória: Technológie
Tagy: dotácie na fotovoltiku fotovoltické panely fotovoltika solárna energia solárne kolektory
Zdieľať článok