Umiestnenie kozuba a pece
Umiestnenie s primárnou potrebou vykurovania je jednoduché. Zvyčajne tak situujeme priemyselne vyhotovené spotrebiče, pri ktorých sa nevyžaduje estetický účinok, prípadne je druhoradý.
{R1}Umiestnenie lokálneho spotrebiča (pece, kozuba, sporáku) možno chápať v rôznych dimenziách:
• účelové umiestnenie s primárnou potrebou vykurovania alebo varenia,
• umiestnenie ako zariaďovacieho predmetu,
• umiestnenie ako multifunkčného zariadenia s vysokým estetickým účinkom.
V nedávnej minulosti sa pec chápala ako zariaďovací predmet, ktorý možno včleniť do architektúry, pričom sa ponúka niekoľko spôsobov jeho osadenia a situovania v interiéri: pec či kozub v predsadenej alebo vsadenej polohe, v stredovej alebo centrálnej polohe, v rohu alebo na nároží. Takto uvažujeme vtedy, keď sa snažíme piecku (či kozub) vpasovať do jestvujúcich podmienok.
V kvalitnej projekcii domu sa miesto pre pec alebo kozub vyberá už v štádiu projektovej prípravy – mali by sa začleniť do objektu komplexne, rieši sa ich prevádzka (ktorú popisujeme v iných kapitolách). Spotrebič už nie je len „vložený“, zrastá spolu s domom, je s ním spojený.
Kozubová vložka obložená ťažkým materiálom evokuje masívnu pec. Stvárnenie lavičky pri peci je už otázne.
Umiestnenie kozuba môžu ovplyvniť aj ostatné zariaďovacie predmety, na ktoré je naviazaný. Pri voľbe dizajnu je vhodné inšpirovať sa nábytkom v bezprostrednom okolí kozuba tak, aby s ním tvoril súlad. Efektne pôsobí, keď tvary nábytku priamo prenášame na kozub. To isté platí aj o peci.
Pri stavebno-architektonickom riešení osadenia riešime celú stenu alebo blokový kus objektu.
Sporák v rohu
Tu sa úspešne podarilo začleniť sporák do kuchynskej linky v rohovej polohe. Zapustený sokel umožňuje dobrú obsluhu. Sklad dreva a manipulačná plocha sú praktické. Obsluha pečúcej rúry zboku môže byť trochu problematická.
Pec alebo kozub sa tak prepája s budovou, akoby vždy patrili k sebe. Tento spôsob môžeme aplikovať aj pri neskoršom vstavaní pece či kozuba. Je to ťažšie, no výsledok je komplexný. Poznáme už tvary nábytku a farebné riešenia interiérov, preto pec alebo kozub nepôsobia cudzorodo, sú spojené s objektom architektonicko-výtvarnými detailmi.
Okrem estetických požiadaviek musíme zohľadniť aj ergonomické podmienky. Pec, kozub či sporák si vyžadujú obsluhu, takže sa niekedy musíme skloniť alebo si čupnúť. V objemnom koši prinášame palivo a je potrebné niekde ho zložiť. Inokedy treba trochu ustúpiť s dlhým kutáčom. Najnáročnejšie je situovanie stavaných spotrebičov v moderných kuchyniach.
Moderný kozub ošperkovaný nikami s doplnkami.
Umiestnenie sporáka
A. Sporák v samostatnom priestore
Najvýhodnejšie je umiestniť sporák samostatne od kuchynskej linky. Napríklad na náprotivnej stene, kde má dosť priestoru, aby mohol kraľovať kuchyni. Krátka vzdialenosť od dverí umožní pohodlnú manipuláciu s palivom i popolom. Táto poloha ponúka dostatok miesta aj na pomocné odkladacie plochy či malú lavičku. Bezpečne sa tu možno ohnúť, čupnúť si či ustúpiť o krok vzad.
B. Sporák na konci linky
Postavenie sporáka na konci linky je prijateľné, aj keď má svoje nevýhody. Veľké teleso sporáka s navýšenou kobkou nepôsobí na konci linky agresívne, no i tak dominantnosť sporáka môže poškodiť dojem z usporiadanej linky. Manipulačná plocha sa nekríži s prevádzkou kuchyne.
C. Sporák v strede linky
Mohutné teleso obvykle murovaného sporáka ťažko zapadne do drevenej kuchynskej linky. Aj pri najlepšej izolácii sa môže začať linka vplyvom tepla ohýbať a krútiť. Obslužná plocha sporáka už zasahuje do prevádzky kuchyne, môže dôjsť k úrazu, preto si treba dávať pri obsluhe spotrebiča väčší pozor. Včleniť stavaný sporák do zaužívanej kuchynskej linky je náročné. V nutnom prípade sa odporúča kompletne murovaná kuchynská linka, v rámci ktorej je integrovaný sporák.
Základné polohy pece v priestore: a) predsadená, b) stenová, c) rohová a rohová zapustená d) voľne stojaca – kozub v centrálnej alebo stredovej polohe, e) nárožná. |
Umiestnenie pece
Ak je hranaté teleso pece len prilepené o stenu, pôsobí ťažkopádne. Ak sa nevydarí proporcia medzi celkovou stenou, priestorom a pecou, môže takáto opticky ťažká hmota doslova zaplniť, až zadusiť priestor svojou prítomnosťou.
Hranolovité teleso pece odľahčíme malou medzierkou – nutou. Pec sa vysunie do priestoru, nie je nalepená na stenu. Ak teleso postavíme aj na mierne zapustený sokel, začne v objeme miestnosti akoby plávať. Ide o elementárny architektonický princíp vyľahčenia a optického pohybu hmoty pri umiestnení pece.
Podobne aj valcovité teleso sa „dá do pohybu“, ak nie je jeho os totožná s rovinou steny. Po vysunutí osi valca svetlo vyvolá dojem hlbšieho oddeľovania. Podobný princíp dokonale využívala aj baroková architektúra. Tento princíp možno použiť aj pri dnešnom navrhovaní pecí.
ZDROJ: KOZUBY A PECE JAGA GROUP, s.r.o.