Hanba slovenskej legislatívy

28. 02. 2008
Zdieľať

Všetci sme plakali nad komunistickými barbarskými činmi, ktoré nás pripravili o desiatky stavebných pamiatok a skvostov slovenskej architektúry. Svorne sme nadávali na veľkostavby, ktoré nahradili malebné zákutia a obľúbené miesta. No akosi sa nič nezmenilo, iba komunistov nahradili developerské spoločnosti – mnohé veselo ďalej likvidujú to, čo tu ešte ostalo. Neexistujú žiadne možnosti, ako tomuto pseudokapitalistickému likvidovaniu našich miest zabrániť. Nemám nič proti skleneným výškovým budovám, niektoré sú dokonca aj pekné, ale nemajú pre mňa nijakú hodnotu v porovnaní s tým, čo im padá za obeť. A popravde, preklínam všetkých, ktorí to majú na svedomí, najmä ak sa prechádzam po uliciach štvrti Soho či Docklands v Londýne, kde vidím úctu k priemyselnej histórii.

Na Slovensku sú prostriedky na to, aby sa zabránilo plieneniu našej architektúry, naozaj smiešne. Ak by sa nejaká developerská spoločnosť rozhodla zbúrať bez povolenia napríklad Bratislavský hrad, dostala by zrejme len smiešnu pokutu, ktorú si vo svojom rozpočte ani nevšimne – a to je tak všetko. V tejto oblasti je u nás veľmi nízka vymožiteľnosť práva, legislatíva je nedostatočná a veľkosť postihu nezodpovedá vzniknutým škodám. Je bežná prax, že sa najprv búra a potom rozmýšľa, ako to zlegalizovať. Legalizácia prostredníctvom korupcie a dier v legislatíve totiž nie je veľký problém, tak prečo by sa niekto zamýšľal nad historickými hodnotami. Celkom by ma zaujímalo, ktorá firma na Slovensku dostala pokutu vo výške zodpovedajúcej spôsobeným škodám.
 


Hanba slovenskej legislatívy

135972


Hanba slovenskej legislatívy

135971


Hanba slovenskej legislatívy

135970

Ešte vždy sa máme čo učiť a nie je to výzva len pre stavebníkov, skôr pre legislatívu a investorov. Asi by aj pre investora tejto stavby v centre Londýna bolo jednoduchšie a lacnejšie všetko zrovnať so zemou a vytiahnuť tu železobetónový skelet, ktorý sa obalí sklenenou obvodovou konštrukciou.
Má to však jeden háčik – neurobili to. Neviem, či zásluhou legislatívy, ale radšej sa pustili zložitejšou cestou, ktorá prinesie novú modernú budovu s úctou k pôvodnej fasáde, vytvárajúcej charakter ulice.
Verím, že aj naše stavebné spoločnosti vedia odrezať pôvodnú fasádu a prilepiť ju na novostavbu, len na to nemajú príležitosť. Skutočne odrezaná fasáda, ktorú drží vo vzduchu oceľová konštrukcia.

Hanba slovenskej legislatívy

135973


Hanba slovenskej legislatívy

135975


Hanba slovenskej legislatívy

135974

Toto možno nazvať úctou k priemyselnej histórii krajiny alebo rešpektom novostavby pred krásou pôvodnej zástavby. Každopádne to svedčí o inteligencii a kultúrnosti investora v Londýne.

Hanba slovenskej legislatívy

135965


Hanba slovenskej legislatívy

135963

Asi ostáva len snívať, že by takáto fantázia prešla na Slovensku. Známa galéria Tate modern v Londýne by u nás asi nikdy nevznikla – turbínovú halu by pravdepodobne zbúrali a na jej mieste by sídlila nejaká „dôležitá“ spoločnosť. Veď kochať sa krásou priestoru, ktorý sa dá porovnávať s atmosférou gotických chrámov, môžeme napríklad práve v Londýne. My sme predsa ďalej, my máme nové administratívne budovy… A predstava, že by u nás niekto chcel nechať a zakonzervovať pôvodnú trhlinu v základoch a v podlahe ako atrakciu priestoru a iný by to povolil, sa mi javí ako sci-fi.

Hanba slovenskej legislatívy

135981


Hanba slovenskej legislatívy

135980

Aj táto stavba ešte prednedávnom čakala na investora so srdcom, no nedočkala sa. Už niet medzi nami. Rekonštruovať niet čo. Ale hurá, bude tam stáť krásna sklenená -dsaťposchodová opacha. A to nemám nič proti opachám.

Hanba slovenskej legislatívy

135977


Hanba slovenskej legislatívy

135978

Toto bol priemyselný chrám v Bratislave, bývalé Danubius elektrárne, ktoré sa mohli stať obdobou galérie Tate modern (viem, trocha preháňam). Smola, už nebude.

Hanba slovenskej legislatívy

135979

Už neexistuje. Slzy sa mi tisli do očí a preklínala som všetkých, čo pridali ruku k dielu, keď ju zrovnávali so zemou.
Už môžeme len ticho závidieť tým, ktorí si podobné krásne stavby premenili na atraktívne byty (lofty), technické múzeum, galériu, ba dokonca aj na nákupné stredisko s očarujúcou patinou starých čias.

Hanba slovenskej legislatívy

135968


Hanba slovenskej legislatívy

135969

Načo by nám boli atraktívne voľnomyšlienkárske ateliérové lofty, aké sú napríklad v Londýne? Veď nám predsa stačia byty v „pastelkových“ činžiakoch.

Hanba slovenskej legislatívy

135966


Hanba slovenskej legislatívy

135964

Začínam strácať poslednú nádej, že by u nás mohlo vzniknúť nákupné stredisko aj v prostredí, ktoré nepodceňuje a neuráža kultúrnu úroveň Slovákov. V prostredí, ktoré nepotrebuje obal z reklamných pútačov.

Hanba slovenskej legislatívy

135982

Pri troche dobrej vôle by sa aj stará a krásna priemyselná architektúra dala zakomponovať napríklad do nového skleneného mrakodrapu. Len by sa muselo chcieť.
Toto je jeden z posledných chrámov priemyselnej architektúry v Bratislave; budem sa zaň intenzívne modliť, možno to pomôže viac ako naša legislatíva. Hádam bude moja modlitba vypočutá skôr, než ju investor označí dnes veľmi populárnou vetou „staticky nevyhovujúca a chodcov ohrozujúca“ po tom, ako ju rýchlo zbúral, aby to nemohol nikto dokázať.
Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: postrehy
Zdieľať článok

Diskusia