Zdroj: MakroBetz/Shutterstock

Zastavte útoky slizniakov v záhrade! Poznáme 8 účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť aj bez chémie

14. 06. 2024
Zdieľať

Obzvlášť po daždivých dňoch navštevujú záhrady drobné mäkké tvory, spôsobujúce značné škody na rastlinách, kvetoch aj úrode. Máte aj vy skúsenosti so slizniakmi a hľadáte spôsoby, ako svoju úrodu pred nimi ochrániť? Prinášame vám niekoľko účinných metód, vďaka ktorým sa im vo vašich záhonoch rozhodne nebude páčiť.

1. Najdôležitejšia je prevencia

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti slizniakom, je prevencia. Krokom číslo jeden je pravidelné odstraňovanie buriny. Zbavte sa opadaného lístia aj kameňov, ktoré slizniakom slúžia ako úkryty. Nazrite aj pod dosky a skontrolujte miesta v okolí vodných plôch či vodovodných batérií. Problematickou môže byť aj vyššia vrstva mulču.

Keďže sú vlhké a tienisté miesta ich obľúbeným prostredím, dbajte tiež na správne zavlažovanie záhrady. Rastliny je vhodné zalievať ráno, aby mala pôda čas vyschnúť počas dňa. Aj týmto spôsobom minimalizujete ich výskyt.

Hnedé slizniaky na listovom šaláte v záhrade.

Slizniaky obľubujú tmavé a vlhké miesta a radi sa skrývajú napríklad pod skalami či drevom. Odstráňte preto zo záhrady všetko, čo by im slúžilo ako skrýša, kde by mohli v pokoji prečkať deň. Zdroj: Dieter Hawlan/Shutterstock

2. Nedovoľte im vojsť

Účinným spôsobom, ako ochrániť záhrady pred inváziou týchto škodcov, sú fyzické bariéry, ktoré vytvárajú pre slizniaky nepríjemný až dráždivý povrch. Ideálny je na to drsný či ostrý materiál, ktorý treba rozsypať okolo ohrozených rastlín či záhonov.

Prečítajte si tiež
Žiadna záhrada nie je príliš malá aspoň na pár záhonov, vraví záhradný architekt Leffler. Takto radí riešiť nedostatok miesta

Slizniakom prekážajú napríklad podrvené vaječné či orechové škrupiny, ale aj štrk. Odpudí ich aj zábrana z piesku, ktorý vytvorí suchý a drsný povrch. Podobnú službu urobí aj popol z dreva, ktorý navyše poslúži ako hnojivo.

Mladý listový šalát obsypaný popolom na ochranu pred slizniakmi.

Popol, ale aj piesok, škrupiny z vajíčok či orechov vytvoria povrch, ktorý je pre slizniaky nepríjemný a dráždivý. Zdroj: Shutterstock

3. Vsaďte na bylinky

Slizniaky dokážu odpudiť aj niektoré aromatické rastliny. Vysaďte okolo záhonov či na okrajoch záhrady napríklad levanduľu, rozmarín, šalviu a tymian. Osvedčený je aj trik posadiť medzi rastliny cibuľu, cesnak alebo pór.

Žena nesúca drevenú debničku s bylinkami.

Vysadením aromatických byliniek, ako je šalvia, tymian, rozmarín či levanduľa, pomôžete ochrániť záhradku pred nájazdmi slizniakov. Zdroj: Shutterstock

4. Spravte z nich potravu

V boji proti slizniakom môžete využiť aj ich prirodzených predátorov. Medzi ne patria napríklad ježkovia, vtáky, ako sú drozdy či škorce, jašterice či bystrušky. Ak chováte, prípadne plánujete chovať hydinu, zvážte kačice druhu indické bežce, pre ktoré sú slizniaky obľúbeným chodom.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodce a zlepšujú chuť plodov

Uspieť môžete aj pomocou biologických prípravkov, ako sú nematódy. Ide o mikroskopické hlístovce, ktoré parazitujú na slizniakoch a postupne ich likvidujú. Navyše sú tieto prípravky v porovnaní s tými chemickými bezpečné pre ľudí, zvieratá aj rastliny.

Kačky plemena indické bežce na trávniku v záhrade.

Plemeno kačiek s názvom indické bežce si rado pochutnáva práve na slizniakoch. Zdroj: Shutterstock

5. Vyskúšajte pivnú pascu

Jednou z osvedčených metód na boj so slizniakmi je tzv. pivná pasca. Spočíva v zakopaní plytkých misiek či téglikov, naplnených asi do dvoch tretín pivom, do zeme v blízkosti záhonov. Slizniaky vôňa piva priláka, vlezú do misky a utopia sa.

Podobne môžete použiť aj ovocné šupky alebo zeleninové odrezky ako nástrahy, ktoré prilákajú slizniaky na jedno miesto, kde ich môžete ľahko zlikvidovať.

Detail na slizniaka, plaziaceho sa do pivnej pasce.

Pivnú pascu používajú mnohí záhradkári ako účinný spôsob hubenia slizniakov. Zdroj: Shutterstock

6. Ponúknite im raňajky

Stále nič nezabralo? Skúste slizniaky „nakŕmiť“ ovsenými vločkami. Keďže ich nevedia stráviť, v ich útrobách napučia, a tým pádom zahynú.

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie
škodcsoľ

7. Privítajte ich soľou

Zdĺhavejší spôsob, ale rovnako účinný spôsob je posypať slizniaky soľou. O všetko ostatné sa postará táto ingrediencia z kuchyne sama. Tento krok však odporúčame použiť mimo záhonov, aby soľ neznehodnotila pôdu a neublížila iným organizmom či rastlinám. Vyskúšať ju môžete napríklad v prípade, že objavíte úkryt slizniakov na miestach, kde nič nepestujete, ani to do budúcna neplánujete.

Ruka s rukavicou drží slizniaky nad vedrom s ďalšími slizniakmi.

Zbaviť sa slizniakov môžete aj ručným zberom. Je to síce namáhavá činnosť, ale zároveň i najjednoduchšia. Zdroj: Shutterstock

8. Máte odvahu?

V tom prípade ich pokojne zbierajte ručne. Na „lov“ sa však treba vydať po zotmení, prípadne skoro ráno, keď sú slizniaky aktívne. Ak máte po ruke ostrý rýľ či lopatu, môžete ich pri zbere rovno preseknúť a usmrtiť. Ak ich zbierate ručne do nádoby, nezabudnite ich na záver poliať horúcou vodou alebo posypať spomínanou soľou.

Dôležité je zbierať z pôdy aj slimačie vajíčka, ktoré rozpoznáte podľa guľovitého tvaru a bielej farby. Pravdepodobne ich objavíte trocha zahrabané do zeme.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Ekolife Hurá do záhrady
Tagy: ekologická záhrada jún v záhrade škodce
Zdieľať článok
Zbavte sa vošiek bez chémie: 10 overených tipov, ako pred nimi ochrániť záhraduZáhrada

Zbavte sa vošiek bez chémie: 10 overených tipov, ako pred nimi ochrániť záhradu

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin ČurdaZáhrada

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Najúčinnejšia ochrana proti slizniakom: Jej výrobu a inštaláciu zvládne aj začiatočníkZáhrada

Najúčinnejšia ochrana proti slizniakom: Jej výrobu a inštaláciu zvládne aj začiatočník

Diskusia