27. 05. 2010
Zdieľať

Spoliehať sa, že nás zlodej bude večne obchádzať, je veľmi neprezieravé. A voziť všetko cenné vybavenie so sebou pri viacčlennej rodine vari ani neprichádza do úvahy. Preto je rozumné investovať do kvalitného zabezpečenia chaty či chalupy. Čo si však pod dôkladným zabezpečením treba predstaviť?

Českou verejnosťou nedávno otriasol prípad zúfalého dôchodcu, ktorý potom, ako mu pätnásty raz vykradli chatu, siahol po krajnom riešení – vyrobil a v objekte nainštaloval nástražné strelné zariadenia. Jedno z nich neskôr trafilo zlodeja – a prípad skončil pred súdom. Zlodej, ktorý nestihol nič ukradnúť, sa ocitol v roli poškodeného, kým dôchodca čelil závažným obvineniam z neprimeranej obrany a nedovoleného ozbrojovania.

Bezpečnostné úpravy starších dverí

Ak sa rozhodneme zvýšiť bezpečnosť starších dverí, máme hneď niekoľko možností:
• z vnútornej strany dverí pripevníme závoru: môže zvýšiť odolnosť proti vyrazeniu dverí alebo vysadeniu z pántov,
• z vnútornej strany si dáme nainštalovať prídavné dvere, je to však zriedkavý spôsob,
• ak máme oceľové zárubne, môžeme ich zaliať betónovou zmesou – vlamač takúto zárubňu ťažko roztiahne. Ak si chceme ponechať iba staršiu oceľovú zárubňu a do nej osadiť nové bezpečnostné dvere (triedy 2, 3), potom je ešte možnosť ukotviť zárubňu do muriva ostenia. Do zárubne potom vyvŕtame otvory potrebné na zabezpečovacie prvky. Takéto riešenie je bežné pri rekonštrukciách starších domov.

Vyzbrojené okná

Okrem vchodových, pivničných, prípadne garážových dverí sú zlodejom ľahšie dostupné okná, terasové dvere, balkóny, a dokonca aj strešné okná. Nie každý však chce sedieť za pevnými alebo výsuvnými mrežami. Problém čiastočne riešia nerozbitné (tvrdené a vrstvené) sklá a bezpečnostné fólie, ktoré podľa ponuky kombinujú niekoľko vlastností súčasne: bezpečnosť, ochranu proti slnečnému žiareniu a zamedzenie unikania tepla cez okenné výplne. Bezpečnosť zvyšuje kvalitné kovanie, uzamykateľné kľučky otváravých a výklopných okien. Nainštalované záchytné ramienko istí okno pri vyklopení, vetraní a zároveň slúži ako detská poistka. Dá sa namontovať aj na strešné okná.


Čo si trúfa na zlodejov? (2.)

263237

 

Elektronické zabezpečenie

Na rozdiel od iných metód sa elektronický systém nesnaží zabrániť páchateľovi, aby vnikol do chráneného priestoru. Ide o to, aby ho pritom čo najskôr a spoľahlivo odhalil pomocou detektorov a signalizácie. Ak teda mechanické zabezpečenie nestačilo, príde na rad moderná elektronika vnútri nehnuteľnosti. Zmonitoruje, pošle správu okoliu, vlastníkom alebo strážcom zákona. Ako sa spustí alarm? Pohyb, hluk, náhla zmena teploty, priveľa dymu, plynu – tak na to sú citlivé rôzne druhy detektorov bezpečnostného systému umiestnené v okolí okien, dverí, zasklených plôch… Mozgom celého systému je ústredňa. Analyzuje signály z detektorov a ovládacích zariadení. V zhode s nainštalovaným programom a bez zaváhania rozhoduje o spustení poplachu. Niektoré systémy sú dokonca prepojené vďaka mikročipom s uzamykacími obvodmi. Do objektu sa tak dostaneme len s osobnou čipovou kartou, kódom na klávesnici alebo špeciálnym kľúčom. Vymoženosťou moderných systémov elektronickej ochrany je vlastný vnútorný akumulátor, ktorý dokáže napájať alarm, aj keď sa vlamač pokúša o vypojenie alebo vytrhnutie pripojenia k ústredni. Prenos správy o neoprávnenom vstupe sa dostane k majiteľovi pevnou linkou alebo využitím GSM brány. Najistejšie je pripojenie na pult centralizovanej ochrany s nepretržitým dohľadom.

S káblom, bez kábla?

Zabezpečovací systém štandardne pozostáva z centrálnej jednotky – ústredne, pripojených pohybových snímačov, prípadne iných detektorov (požiaru, úniku plynu, zaplavenia a pod.) a signalizačných prvkov – sirén a komunikátorov. Podľa spôsobu pripojenia snímačov k ústredni rozlišujeme systémy bezdrôtové a drôtové, ktoré sa zasa delia na klasické a hybridné, obsahujúce bezdrôtové aj drôtové prvky. Ide teda o spôsob prenosu signálov a informácií medzi snímačmi, klávesnicami a ústredňou. Bezdrôtové systémy sú síce drahšie a navyše potrebujú pravidelnú výmenu napájacích batérií, ich inštalácia je však rýchla a čistá, s minimom vŕtaní a sekania. Pri sťahovaní sa systém dá ľahko demontovať. Výrobky klasických systémov sú zasa obyčajne lacnejšie. Rozsah zabezpečenia by sme si mali vopred premyslieť, dodatočné zmeny a rozšírenie ochrany môžu byť problematické. Ak sa však začneme zaujímať o zabezpečenie po vynovení alebo zabývaní objektu, rádiový – bezdrôtový systém je často jediným možným riešením. Elektronické zabezpečovacie systémy sú cenovo porovnateľné s bežnými spotrebičmi v domácnosti (samozrejme, aj tie sú v rôznych cenových reláciách – najmä ak ide o funkcie a rozsah použitia). Investícia sa však oplatí. Aj poisťovne majú rady klientov, ktorí vynaložia námahu a financie na zabezpečenie svojej nehnuteľnosti v špecializovanej firme, a podľa toho sa aj správajú pri uzatváraní poisťovacích zmlúv. Naše platby sa môžu znížiť až o 30 percent.

Na záver ešte dve rady: ak sa rozhodneme inštalovať do svojej chalupy zabezpečovací systém, mali by sme to zveriť do rúk skutočným odborníkom. Nedajme sa nahovoriť elektrikármi alebo stavebnou firmou, že nám „za dobrú cenu“ dom aj zabezpečia. To, že objednávku nezrealizovali odborníci, väčšinou zistíme, až keď systém zlyhá a chatu nám vykradnú. Aj tu platí zlaté pravidlo: Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné zabezpečovacie zariadenie. Lacné a zároveň kvalitné zabezpečenie sa totiž zrealizovať nedá.

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: bezpečnostné dvere
Zdieľať článok

Diskusia