Dlhy sú dnes v móde (1. časť)

07. 02. 2006
Zdieľať

Nakupovanie na splátky sa stáva súčasťou nášho životného štýlu. Ľudia menia postoj k tejto forme financovania nákupu tovaru a začínajú ho vnímať ako niečo bežné. Ešte nedávno sa zákazníci rozhodovali pre splátky len v prípade finančne náročnej kúpy, napríklad chladničky či práčky, dnes sa produkty splátkových spoločností čoraz častejšie využívajú aj na financovanie bežných nákupov.

Súčasnosť priniesla do našich životov veľa zmien. Tempo sa zrýchlilo a čas sa pre mnohých z nás stal vzácnosťou. Nie je to inak ani v oblasti financií, kde tento fakt pochopili aj finančné inštitúcie. Splátkové spoločnosti sa snažia svojim klientom vyjsť čo najviac v ústrety, preto stavili na rýchlosť, flexibilnosť a jednoduchosť svojich produktov a služieb. Spolu s rozširovaním možností pri výbere výšky akontácie, úverového rámca či lehoty splácania sa rozširuje aj ponuka tovarov, ktoré možno na splátky obstarať. Dnes už nie je problém kúpiť si takouto formou luxusnú dovolenku, počítačovú zostavu, športové vybavenie či dokonca zaplatiť za lekársky úkon.

Banka…

Klasické finančné inštitúcie, ktoré ponúkajú produkty určené na nákup tovaru alebo služieb, sú banky. Z ich ponuky si môžete vybrať napríklad bezúčelový úver alebo kreditnú kartu, ktoré sú dostupné takmer pre každého. Dôraz sa kladie na bonitu klienta, ako aj na dĺžku časového obdobia, počas ktorého je človek verný danej banke. Nedostatky týchto produktov sa však môžu objaviť vtedy, keď sa o ne začneme aj reálne zaujímať. Zrazu zistíme, že potrebujeme rozličné potvrdenia, a vybavenie úveru nie je až takou samozrejmosťou, ako sa o tom hovorí v reklame. Navyše, pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu určitého tovaru priamo v predajni, a nemáte vybavený úver, máte smolu. Je potrebné, aby ste najskôr navštívili banku, a kým sa dopracujete k vytúženým financiám, musíte absolvovať celý kolotoč úkonov. Na jeho konci však už tovar v predajni nemusí byť.

… alebo splátková spoločnosť?

Počet zmluvných partnerov splátkových spoločností sa každoročne zvyšuje. Tento jav nespôsobuje len aktivita zo strany spoločností, ale aj samotní predajcovia si uvedomujú, že predaj tovarov na splátky sa im odrazí vo zvýšenom objeme obchodov. Splátkové spoločnosti umožňujú ľuďom rozličného veku a rozličných majetkových pomerov financovať nákupy prostredníctvom splátok. Podľa slov Branislava Katreniaka, výkonného riaditeľa spoločnosti GE Money Multiservis, typickými zákazníkmi splátkovej spoločnosti sú ľudia vo veku 25 až 55 rokov so stredoškolským vzdelaním a priemerným čistým príjmom 10000 korún mesačne. Väčšiu časť zákazníkov pritom tvoria ženy – ide až o 54 percent z celkového počtu zákazníkov.

O nákup na splátky majú záujem aj príslušníci vyšších príjmových skupín, ktorí by si síce mohli dovoliť kúpiť tovar v hotovosti, ale radšej si vyberú možnosť postupného splácania. Dôvodom je najmä fakt, že sa chcú vyhnúť veľkej jednorazovej finančnej investícii. Výhodou splátkovej spoločnosti je aj to, že tovar si môžete zaobstarať kedykoľvek a bez ručiteľa – ručenie je zaistené samotným financovaným predmetom. Okrem toho pri tomto spôsobe nákupu nemusíte disponovať vynikajúcimi matematickými schopnosťami. Produkty spoločností sú pre klienta zrozumiteľné. Ak si určíte výšku akontácie a dĺžku obdobia splácania, nie je problém zistiť, aká bude výška vašich splátok i prípadného navýšenia.

Čo všetko si môžete zaobstarať na splátky

V súčasnosti možno nákupom na splátky získať obrovské množstvo tovarov i služieb z rozličných oblastí. Väčšina klientov splátkových spoločností sa zaujíma o najmä výrobky, ktoré súvisia s rekonštrukciou a zariaďovaním bytu alebo domu – na splátky sa predáva sanita, obklady a dlažby, záhradná technika, záhradný nábytok a náradie rôzneho druhu. Veľmi populárne je najmä nakupovanie nábytku a čiernej a bielej spotrebnej techniky, ale aj tlačiarní, počítačových zostáv či športového náčinia.

Princíp splátkového predaja

Nákup na splátky je určený všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí dosiahli vek 18 rokov a nemajú možnosť zakúpiť si potrebný tovar v hotovosti. Majú však pravidelný príjem, z ktorého sú schopní platiť pravidelné mesačné splátky. V súčasnosti na Slovensku pôsobia dva druhy splátkových spoločností, a to úverové a lízingové. Medzi nimi sú podstatné rozdiely. Ak si vyberiete úverovú splátkovú spoločnosť (Cetelem Slovensko, Home Credit Slovakia, GE Capital Multiservis), na základe kúpnej zmluvy vám predmet odpredajú a stávate sa jeho vlastníkom. Priemerné finančné obmedzenie úveru je v tomto prípade okolo 75000 korún.

V prípade, že sa rozhodnete pre lízingovú splátkovú spoločnosť (UniKomfort, Quatro, TatraCredit), cena tovaru, ktorý si vyberiete, môže byť až niekoľko stotisíc korún, no jeho majiteľom zostáva predajca. Až po zaplatení poslednej splátky prechádza vlastníctvo na vás. Ak teda u vás dôjde k zmene finančnej situácie a nebudete schopní zaplatiť splátku v stanovenom termíne alebo výške, tovar vám v tomto prípade môžu na základe zmluvných podmienok, ku ktorým ste sa zaviazali, odobrať.

Pokračovanie zajtra.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financovanie splátky
Zdieľať článok

Diskusia