Kúpa bytu s rozumom aj citom
Postavte sa na miesto, ktoré vám ponúkajú ako miesto vášho budúceho bytu, alebo vstúpte do priestoru, ktorý už stojí a čaká len na dokončenie, zatvorte oči a skúste počúvať vlastné pocity. Ak je vám teplo pri srdci a cítite sa príjemne, neváhajte a berte. Ak však nič neprichádza alebo sa, naopak, cítite nepríjemne či zvláštne, hoci všetci naokolo vám to skvelé miesto a nádherný byt odporúčajú, zamyslite sa nad pocitmi a zvažujte.
Emócie sú pri výbere miesta, kde chcete bývať, naozaj dôležité. Môže sa vám pokojne stať, že práve v tom, možno menšom, možno staršom byte alebo na mieste, ktoré nie je až také vychytené, bude bývanie pre vás oveľa prijateľnejšie ako v krásnom veľkom novučičkom byte v „dobrej“ lokalite, no bez duše. Preto sa aspoň pokúste vnímať svoje pocity, niekedy postačí obyčajné teplo na hrudi alebo príjemný pocit zo slnečných lúčov, alebo práve z veľkého priestoru a dobrej lokality. Ide len o to, ako vnímate svet naokolo a aké sú vaše očakávania a požiadavky… Toto by bol ideálny stav pri rozhodovaní o kúpe nového bytu. Realita je však často iná, najmä ak do procesu vstupujú financie, a často sa nové bývanie rieši tak, že sa vyberá najlepšia cenová ponuka. Našťastie, situácia sa aspoň trocha mení a s prebytkom skolaudovaných prázdnych bytov klesá aj cena a rozširuje sa možnosť výberu.{R1}
Ako vybrať miesto
Najdôležitejší je účel kúpy bytu a osobné požiadavky. Ak má byť váš nový byt iba výhodnou investíciou a máte v pláne ho prenajímať, je možno lepšie poobzerať sa po menšom byte niekde v atraktívnej lokalite centra, ako vyberať veľký byt na okraji mesta. Ak byt hľadáte pre seba, iné nároky má rodina s deťmi a iné manželia s odrastenými deťmi pred dôchodkom. Do výberu, samozrejme, vstupujú aj osobné nároky a životný štýl. Pomôcť by vám mohlo niekoľko základných otázok, ktoré by ste si mali položiť.
Pri kúpe bytu často zavážia perfektne zvládnuté vizualizácie, vďaka ktorým získate krásnu predstavu o svojom budúcom bývaní. Nie vždy sa však investorom krásne vizualizácie sľubujúce ideálne bývanie naozaj podarí zrealizovať. | Ak sa obzeráte po firme, s ktorou by ste komunikovali ohľadom kúpy alebo výstavby bytu, porovnajte si ich prvé ponuky s peknými obrázkami a už zrealizované objekty. Našťastie, sú aj takí, ktorým ide o skutočne kvalitné bývanie so všetkým, čo k tomu patrí. |
• Poznám svoje priority?
Potrebujete mať v bezprostrednej blízkosti bývania aspoň kúsok prírody? Alebo sa lepšie cítite v blízkostí ruchu veľkomesta s možnosťami kultúrneho a spoločenského vyžitia? Sú vašou prioritou deti, ich povinnosti a potreby alebo vy a vaše potreby?
Každé miesto má totiž svoje plusy a mínusy. Ak potrebujete k životu každodenné prechádzky v lese so psom, asi by nebolo vhodné hľadať si nový byt niekde v centre mesta, ale radšej sa sústreďte na okrajové časti s ľahkou dostupnosťou k prírode. Ak milujete večerné stretnutia a posedenia v kaviarni či návštevu kín a galérií a pravidelne ostávate v meste do neskorých večerných hodín, je centrum mesta alebo jeho blízke okolie to pravé pre vás, pretože dlhé a niekedy komplikované presuny by vás rýchlo omrzeli.
• Je pre mňa dôležitá dopravná dostupnosť?
Ak pre vás nie je žiaden problém naskočiť kedykoľvek do auta a presunúť sa kam potrebujete bez ohľadu na čas strávený v aute, ste šťastný človek – hľadajte si bývanie čo najbližšie k prírode a tichu. Problém nastáva, ak ste odkázaný na mestskú hromadnú dopravu, prípadne ak sa vaše ratolesti nemôžu spoľahnúť na vás ako taxikára a budú sa musieť presúvať do školy a za záujmami samostatne. Vtedy by dopravná dostupnosť mala byť jednou z najdôležitejších podmienok dobrého bývania. Tu si treba dať pozor na developerské sľuby – nie všetko a vždy sa skončí tak, ako bolo sľúbené. Ak ešte lokalita, ktorú ste si vyhliadli, nie je úplne prispôsobená na trvalé bývanie a riešenie prístupových komunikácií sa odkladá na neskôr, môže sa stať, že ešte dlho bude cestovanie za prácou alebo oddychom zaujímavým spestrením dňa. Tento problém vzniká väčšinou, ak opadne záujem o byty v rozostavanom komplexe, ktorý sa realizuje na etapy, a preto sa pozastaví výstavba niektorých zvyšných etáp vrátane terénnych úprav, ktoré sa tak skončia iba najnevyhnutnejším zásahom.
• Som dostatočný paranoik?
Veľmi dôležitá je dôkladná obhliadka zameraná na každý aspekt nového bývania. Čo sa dá, si treba vyskúšať – vrátane cesty autobusom či električkou na dané miesto i cesty autom z práce v špičke. V propagačných materiáloch sa totiž väčšinou spomína výborná dopravná dostupnosť alebo niečo v duchu „iba desať minút od centra“, ale len málokedy je v tom zarátaná dopravná špička. Ak už je stavba hotová, nikdy si byt nepozerajte vo večerných hodinách. Denné svetlo vám prezradí viac. Obzerajte detaily, pýtajte sa na použité materiály, na certifikáty, či sa skutočne použili deklarované materiály. A pýtajte sa aj susedov a v okolí. Obzrite si občiansku vybavenosť. Sú v blízkosti potraviny? Ak áno, vojdite dnu a zistite, čo predávajú. Možno majú iba to najnutnejšie a pre väčší nákup si aj tak budete musieť sadať do auta a presúvať sa niekoľko kilometrov k najbližšiemu obchodnému stredisku. Nemusí to byť na prekážku, len si musíte ujasniť, čo potrebujete ku každodennému životu. Niekomu môže práve blízkosť obchodného centra prekážať pre zvýšenú koncentráciu ľudí a tiež možné ranné rušenie pri dodávke tovaru. Ak máte školopovinné deti a tešíte sa, že škola je priamo pod oknami nového bytového domu, neváhajte a navštívte ju. Jej úroveň totiž nemusí vyhovovať vašim deťom vyhovovať.
• Chcem ísť do hotového alebo je to pre mňa otázka budúcnosti?
Na trhu je obrovské množstvo dokončených a prázdnych bytov. Otázkou je, koľko z nich je skutočne postavených na bývanie z pohľadu ich obyvateľov a koľko z nich je vybudovaných len pre biznis a ich kvalita je diskutabilná, a to nielen z hľadiska materiálov, ale aj z pohľadu kvality bývania. Často bola pre developerov väčšou prioritou otázka dokončenia stavby včas ako prestíž, a to aj na úkor kvality prác a materiálov, najmä pri dokončovacích prácach. Dôležité je tiež zistiť, na akú klientelu sa developer pri výstavbe bytového domu zameriaval, či išlo o projekt pre zahraničných záujemcov, ktorí potrebovali ubytovanie na určitý čas, alebo to bolo plánové skutočne rodinné bývanie.
Druhou možnosťou je využiť nedostavané alebo len začaté projekty, v ktorých sa ešte dá ovplyvniť kvalita dispozície a tiež materiálov, aspoň interiérových, a možno si trochu ustrážiť aj kvalitu práce. Tu si však treba dať pozor na solventnosť investora a záruky dostavania celého projektu.
Takže nezatracujte svoju paranoju, a ak ňou netrpíte, aspoň si ju na chvíľu požičajte, kým si nevyberiete skutočne ten najvhodnejší byt. Bez kompromisov to asi nepôjde, ale nedajte sa ovplyvniť iba cenou, uvoľnite aj svoje emócie, no najmä – nestrácajte hlavu!
ZDROJ: môj dom JAGA GROUP, s.r.o.