Na zateplení bytových domov môžete výrazne ušetriť

Na zateplení bytových domov môžete výrazne ušetriť

29. 05. 2014 Zdieľať

Každý rok pribúda na Slovensku mnoho zrekonštruovaných bytových domov. Vyzerajú ako nové a býva sa v nich bezpečnejšie a príjemnejšie. Po zateplení bytového domu obyčajne výrazne klesnú náklady na kúrenie a zníži sa počet porúch, ktoré sú v starých bytových domoch pomerne časté. Starať sa o ne je menej náročné a dá sa na tom veľa ušetriť. Úspora energií spravidla vykompenzuje mierne zvýšené mesačné príspevky do fondu opráv.

Kde na to vziať    

Najvýhodnejším spôsobom financovania rekonštrukcie a modernizácie bytových domov je úver z banky. V  Slovenskej sporiteľni je možné požičať si na opravu bytového domu až 11 000 eur na každý byt. To väčšinou stačí na zateplenie, opravu fasády, odstránenie statických porúch domu, opravu strechy či iných nedostatkov. Splácať úver na rekonštrukciu sa dá aj bez navyšovania fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu. Tento úver má aj ďalšie výhody. Je administratívne nenáročný a rozhodnutie o úvere je možné od banky dostať už do 3 pracovných dní. Nezakladajú sa byty v bytovom dome, ale vinkuluje sa len poistné plnenie z poistenia bytového domu. Úver sa poskytuje bez záložného práva k pohľadávkam fondu opráv a bez vinkulácie prostriedkov na účte bytového domu. Je možné si vybrať z rôznych úrokových sadzieb. A až 10 % úveru je možné použiť bez toho, aby bolo potrebné predložiť doklady o tom, na čo boli peniaze použité.   

Aj Slováci chcú bývať krajšie a lacnejšie  

Záujem o úver na rekonštrukciu bytových domov v Slovenskej sporiteľni, v najväčšej banke na Slovensku, z roka na rok rastie. Najviac bytových domov, ktorých rekonštrukciu prefinancovala, bolo  v banskobystrickom a v bratislavskom regióne. Ku koncu minulého roka medziročne narástol počet spoločenstiev vlastníkov bytov s účtom v Slovenskej sporiteľni viac ako o desatinu. A tých, ktorým banka poskytla úver na rekonštrukciu, je tiež o tretinu viac. Ku koncu minulého roka dosiahol objem peňazí, ktoré Slovenská sporiteľňa požičala vlastníkom bytových domov, takmer 200 miliónov eur.


Na zateplení bytových domov môžete výrazne ušetriť

1354633
Slovenská sporiteľňa, a. s.

Euromilióny na bytové domy

Znížiť celkovú spotrebu energií do roku 2020 požadujú aj Európsky parlament a Rada Európy. Až o celú pätinu oproti priemeru rokov 2001 až 2005. K tomu musí prispieť aj Slovensko. Dosiahnuť to chce aj zvýšením energetickej efektívnosti v budovách, najmä v bytových domoch. V Slovenskej sporiteľni je teraz možné získať úvery na rekonštrukciu bytových domov aj z úverovej linky  Rozvojovej banky Rady Európy (CEB). Pri dosiahnutí minimálnej úspory energie 15 % je benefitom zvýhodnenie úrokovej sadzby o 0,35 % ročne. Uplatniť sa môže na polovicu plánovanej investície a platí pre úverové zmluvy podpísané do konca septembra tohto roka.

Otvorte si SPORObusiness pre bytový dom a aktívne ho využívajte 

Prečo? Lebo získate zvýhodnené pásmové úročenie zostatku na účte, bez poplatku najčastejšie využívané transakcie v neobmedzenom počte a elektronické bankovníctvo, prostriedky pohotovo pripravené napríklad na splácanie úveru a tiež Databanking na prípravu, spracovanie a na exportovanie veľkého množstva platobných údajov. Za vedenie účtu neplatíte, ak je minimálny priemerný mesačný zostatok na účte nad 50 tisíc eur.

www.slsp.sk                                                              Sporotel: 0850 111 999, 0910 111 888

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok