Skoro každý Slovák sníva o dome, väčšina však žije v byte

23. 05. 2017 Zdieľať

Slováci sa v otázke bývania vyznačujú dvomi vecami – snívame o živote v dome a nehnuteľnosť chceme vlastniť. Kým to druhé nám vyšlo na viac ako 80 %, sen o „rodinnom sídle“ si splnila len necelá polovica z nás. Slovensko patrí medzi tretinu krajín Európskej únie s najmenším počtom ľudí bývajúcich v domoch.

Zdá sa vám to neuveriteľné? Áno, vyzerá to tak, že naša krajina je posiata menšími aj väčšími obcami vyskladanými práve z rodinných domov. Pravda je však taká, že tie u nás obýva len 43 % domácností. Podľa údajov Eurostatu je ich najmenej v pobaltských krajinách a v Španielsku, len niečo cez 30 %. Naopak, v Írsku, Veľkej Británii a v Chorvátsku sú bytové domy skôr raritou. Viac ako 80 % rodín tam žije v rodinných domoch. Ani dvojdomy a terasovité domy nie sú medzi našincami veľmi rozšírené.


zdroj: Vzorový byt Klingerka, JTRE

zdroj: Vzorový byt Klingerka, JTRE
zdroj: Vzorový byt Klingerka, JTRE

Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý sa realizoval vo februári tohto roku na vzorke 510 respondentov, súkromie a pokoj, aký prináša asi len bývanie v dome, si užívajú najmä v Nitrianskom kraji. Takto si tam nažíva až 60 % rodín. V Prešovskom kraji sa z rodinného domu teší každá druhá domácnosť a na treťom mieste v počte ľudí bývajúcich touto vysnívanou formou je Banskobystrický kraj. Naše hlavné mesto a metropola východu sú v tomto smere na chvoste rebríčka. Práve v Bratislavskom, Košickom a v Trenčianskom kraji žije viac rodín v bytových domoch. Hlavným dôvodom je väčšia cenová dostupnosť. Ceny na trhu realít to, žiaľ, zariadili tak, že ten, kto túži po bývaní v dome, musí siahnuť hlboko do vrecka, na dno hypotekárnych možností alebo sa musí presťahovať do menšej obce s počtom obyvateľov do päťtisíc.

Väčšina z nás síce túži po priestrannom dome, ale viac ako 50 % rodín sa delí o pomerne malý priestor na život so svojimi blízkymi v klasickom byte. Najčastejšie má nehnuteľnosť, v ktorej bývame, do 80 m2 a tri izby. V priemere tak vychádza 1,3 izby a 35 m2 na jedného člena domácnosti.  Prieskum ukázal, že len dve z piatich detí u nás majú vlastnú izbu.

Naše domácnosti sú prehustené, k čomu prispieva aj skutočnosť, že skoro polovica mladých od 18 do 30 rokov žije stále s rodičmi! Každý druhý z nich už pracuje. Už keď sa máme osamostatniť, najradšej sa sťahujeme rovno do vlastného. Je to jedna z našich charakteristických čŕt – sme národom vlastníkov nehnuteľností. V osobnom vlastníctve je u nás až 81 % domácnosti.

Túto početnú skupinu ľudí, ktorí dosiahli jeden zo svojich životných cieľov, majú vlastnú strechu nad hlavou, môžete doplniť aj vy. A vďaka aktuálne lacným úverom, aj vďaka svojim blízkym sa určite nemusíte rozlúčiť ani s predstavovou života v rodinnom dome.


zdroj: Vzorový byt Klingerka, JTRE

Vzorový byt Klingerka, JTRE
Vzorový byt Klingerka, JTRE


zdroj: Vzorový byt Klingerka, JTRE

S pomocou rodiny zaplatíte za bývanie o polovicu menej

Slováci patria medzi šetrné národy. Na účtoch a terminovaných vkladoch máme dostatok úspor. Tam sa nám dnes len slabo zhodnocujú, ale našim blízkym môžu výrazne pomôcť pri splácaní úveru. UŽITOČNÉ BÝVANIE od Poštovej banky ponúka službu ÚSPORA. „Ak o ňu klient požiada, zadarmo mu zriadime až päť účtov, ktoré budú naviazané na jeho úver. Využiť ich môže on a jeho blízki, všetci, ktorí mu chcú byť užitoční pri zaobstaraní vlastného bývania. Keď si na ne presunú svoje úspory, klientovi sa zníži úroková sadzba o percentuálny pomer, ktorý vznikne medzi výškou úveru a výškou úspor. Jeho blízkych to nebude nič stáť, o úspory neprídu,  naďalej si šetria a zároveň pomáhajú klientovi so splácaním úveru. Vďaka pomoci rodičov, starých „Ak o ňu klient požiada, zadarmo mu zriadime až päť účtov, ktoré budú naviazané na jeho úver. Využiť ich môže on a jeho blízki, všetci, ktorí mu chcú byť užitoční pri zaobstaraní vlastného bývania. Keď si na ne presunú svoje úspory, klientovi sa zníži úroková sadzba o percentuálny pomer, ktorý vznikne medzi výškou úveru a výškou úspor. Jeho blízkych to nebude nič stáť, o úspory neprídu,  naďalej si šetria a zároveň pomáhajú klientovi so splácaním úveru. Vďaka pomoci rodičov, starých rodičov, súrodencov si môže zmluvne dohodnutú úrokovú sadzbu znížiť až o polovicu na 0,725 %“, vysvetľuje vedúca oddelenia úverov Poštovej banky Melinda Burdanová. Jeho blízki môžu svoj účet kedykoľvek zrušiť a so svojimi peniazmi môžu hocikedy voľne a bez poplatku nakladať. Avšak, kým si na ňom šetria, každý mesiac mu pomáhajú znížiť si mesačnú splátku. Viac informácii o úvere na bývanie ÚŽITOČNÉ BÝVANIE s ÚSPOROU nájdete na pobočkách Poštovej banky.

www.postovabanka.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Poštová banka, a.s.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok