Zdroj: iStock

Za držanie psov na reťazi hrozí pokuta stovky eur. Zákaz sa od nového roka rozširuje aj na starších jedincov

28. 12. 2023
Zdieľať

Od 1. januára 2024 bude zakázané držať psy na reťazi, a to bez ohľadu na ich vek. Posledné dva roky sa novela zákona o veterinárnej starostlivosti vzťahovala len na štvornohých miláčikov narodených po 1. januári 2022. Aj keď boli potrebné kompromisy a výnimky, pre psíkov ide o dobrú správu. Čo však tento zákon znamená v praxi a čo by ste mali vedieť?

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, účinná od 1. januára 2022, zakazovala posledné dva roky uväzovať dlhodobo len psy narodené po tomto dátume. Držiteľom starších jedincov poskytla čas na prípravu vhodných podmienok pre chov psov bez reťazí. Od Nového roka sa toto prechodné obdobie končí a zákaz teda bude platný pre všetky psy bez ohľadu na vek. Nevzťahuje sa len na určité výnimky.

Čo novela zákona prináša?

Podľa novely zákona musia držitelia chovať svoje psy v domácnosti či inom chovnom zariadení ohradenom bez uviazania. Povolené je len na krátku dobu pod dohľadom človeka počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia alebo ošetrovania psa.

Prečítajte si tiež
Mladá rodina s dieťaťom a psami spojila dva byty pre dve generácie

Je dôležité, aby mali držitelia pre svoje psy pripravené vhodné ohradené priestory, kde sa môžu slobodne pohybovať a žiť bez uviazania. V prípade porušenia zákazu hrozí fyzickým osobám pokuta do 300 eur, v prípade právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov sa sankcia môže hýbať v rozmedzí od 400 do 3 500 eur.

Smutný pes priviazaný o reťaz pri drevenej búde.

Porušenie zákona môže držiteľov psov vyjsť draho. Zdroj: iStock

Výnimky zo zákazu

Novela zákona zahŕňa i niekoľko výnimiek, pri ktorých je držanie psov na reťazi povolené. Jedna z nich sa týka služobných psov (polícia, vojaci, colníci, justičná stráž) a psov určených na osobitné účely (napríklad záchranárske, pastierske, poľovnícke, alebo v horskej službe). Ich uväzovanie je obmedzené na čas stráženia, výcviku a pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený.

Prečítajte si tiež
Váš tip: Susedov pes šteká hlavne v noci a stavebné práce robia v nedeľu. Ako riešiť hluk, ktorý vás doma vyrušuje?

Výnimka zo zákazu sa vzťahuje aj na prípad chovania nebezpečného psa (teda takého, ktorý v minulosti niekoho poranil či pohrýzol). Neplatí však pre gravidnú alebo dojčiacu fenku, šteňa do 6 mesiacov a chorého psa.

Vlčiak na vôdzke, ktorú drží muž v maskáčoch.

Výnimka zo zákazu sa vzťahuje na služobné psy a psy osobitného určenia počas ich práce, stráženia či výcviku. Zdroj: iStock

Prečo je zákon taký dôležitý?

Organizácia Sloboda zvierat, ktorá na príprave novely spolupracovala, v tlačovej správe pripomína, že vyhláška o ochrane spoločenských zvierat držiteľom psa doteraz prikazovala zabezpečiť zvieraťu denný voľný pohyb bez uviazania. To však nebolo možné kontrolovať, pretože aj majitelia, ktorí svoje zvieratá nikdy z reťaze nepúšťali, počas kontroly tvrdili, že tak robia.

Prečítajte si tiež
Neviete, ako zbaviť domácnosť chlpov od štvornohých miláčikov? Vyskúšajte tieto účinné triky!

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti by však mala znamenať koniec éry, keď tisíce psov strávili svoj život na krátkej reťazi. Zmena je dôležitá nielen pre pohodu zvierat, ale aj pre celkovú etiku a zodpovednosť voči psím spoločníkom.

Kontrolovať dodržiavanie legislatívy a zabezpečovať nápravu majú regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS). V prípade, že verejnosť spozoruje porušenie zákazu, môže podať podnet napríklad na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy prostredníctvom online formulára.

Mopsík sedí v drevenej búde a pozerá sa smerom von.

Porušenie zákazu treba hlásiť napríklad štátnej veterinárnej správe. Zdroj: iStock

„Napriek veľkým kompromisom, ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku. Každý, kto plánuje psíka, si musí uvedomiť, že reťaz už nie je cesta. Veríme, že zákon prinesie viac rozvahy a zodpovednosti. Zároveň dúfame, že rozviaže ruky RVPS a ochranárom, ktorí psom na reťaziach veľakrát nevedeli pomôcť,“ uviedla Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat, ktorá spolupracovala na príprave novely.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: chov pes zvieratá
Zdieľať článok
Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Cirkulárne mapy pomáhajú šetriť zdroje aj financie vo viacerých mestách. Zapojilo sa aj to vaše?ASB.sk

Cirkulárne mapy pomáhajú šetriť zdroje aj financie vo viacerých mestách. Zapojilo sa aj to vaše?

Majú záhradné jahody rovnaké liečivé účinky ako lesné?Záhrada

Majú záhradné jahody rovnaké liečivé účinky ako lesné?

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Diskusia